Ekonomi Sanayi üretimi hız kesmiyor

Nisan ayı sanayi üretim verileri açıklandı

Sanayi üretimi hız kesmiyor

Nisan ayı sanayi üretim verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artış gösterdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sanayi üretim rakamları
Sanayi üretim rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin üzerinde yüzde 6.2 arttı. Analistler toplam sanayi üretiminde Nisan'da yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış artışın yüzde 5.65 olmasını bekliyordu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2018 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %10,1, imalat sanayi sektörü endeksi %6,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,8 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,9 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %3,3, imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,6 arttı.

Rekor başvuru geldi, Bakan uyardı
EKONOMİ
Rekor başvuru geldi, Bakan uyardı

Türkiye'nin en uzun tüneli bugün açılıyor
EKONOMİ
Türkiye'nin en uzun tüneli bugün açılıyor

Kritik toplantı öncesinde yükselişe geçti
EKONOMİ
Kritik toplantı öncesinde yükselişe geçti

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.