Ekonomi SİHAlara yerli göz Bayraktar TB2den sonra Ankaya da entegre edilecek

SİHA'lara yerli 'göz': Bayraktar TB2'den sonra Anka'ya da entegre edilecek

Kanada tarafından satışı yasaklanınca ASELSAN tarafından yerli imkanlarla üretilen İHA kamerası CATS ile Türk savunma sanayinin bu alanda artık hiçbir ülkeye bağımlılığı kalmadı. Bayraktar TB2 ile 5 ülkeye ihraç edilen CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Anka-S platformuna da entegre edilecek. Anka-S, CATS ile 11 saatlik uçuş ve 2 mühimmat atışı gerçekleştirirken sistem de operasyonel faaliyetleri yerine getirebildiğini kanıtladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
SİHAlara yerli göz: Bayraktar TB2den sonra Ankaya da entegre edilecek
Foto/arşiv

Yurt dışından satın alınırken kısıtlamaya konu edilen elektro-optik sistemlerin yerini milli çözümler alıyor.

Baykar ve ASELSAN iş birliği sonucu 1 aylık çalışmayla Bayraktar TB2'ye entegre edilen CATS, yurt içinde ve dışında kullanılmaya başlandı. CATS, Bayraktar TB2 ile birlikte 5 ülkeye ihraç edildi. Geçen ay gerçekleştirilen SAHA EXPO'da da Baykar ile ASELSAN arasında, Bayraktar TB2 için CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi Sipariş Sözleşmesi imzalandı. İki şirket arasındaki iş birliği CATS'in yeni versiyonlarının geliştirilmesine yönelik olarak sürdürülüyor.

CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi
CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan projeyle ortaya çıkan CATS'in Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin ürettiği Anka platformlarında yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinesinde Anka-S platformuna entegre CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi ile 11 saatlik uçuş testi Batman'da icra edildi. Test kapsamında CATS kullanılarak iki mühimmat atışı gerçekleştirildi.

Anka
Anka

Test sonunda, CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi'nin ortaya koyduğu performans itibarıyla operasyonel faaliyetleri yerine getirebilecek seviyede olduğu Hava Kuvvetleri ve SSB temsilcileri tarafından bildirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının talebi üzerine Anka-S konfigürasyonunda CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi kabul testleri yapılacak.

2022 yılında çok konuşulacak 10 Türk silah ve aracı
OYNAT 06:41
2022 yılında çok konuşulacak 10 Türk silah ve aracı
Ortaya koyduğu yenilikçi teknolojik ürünlerle çok sayıda ülkenin yakından takibe aldığı Türk Savunma sanayi yeni teslimatlar için gün sayıyor. Her biri alanında ciddi üstünlükler barındıran silah ve araçlarla Türk ordusu karada, havada ve denizde mutlak bir üstünlüğü de ele geçirmiş olacak. Tabi bu teslimatlar askerin elini güçlendirirken dışarıya olan bağımlılığı azaltarak milyarlarca dolarlık ihracatın da kapısını aralayacak. Savunmadaki Türkler programı yeni yıla sayılı günler kala 2022 yılında teslimatı yapılacak silah ve araçları gündemine aldı.

Düşman füzelerinin Türk kabusu: Havada yakalayıp tek bir hamle ile düşürüyor
OYNAT 04:34
Düşman füzelerinin Türk kabusu: Havada yakalayıp tek bir hamle ile düşürüyor
Elektro-optik ve kızılötesi güdümlü füzeler, gelişen teknolojiler nedeniyle askeri üsler, mühimmat depoları ve sivil stratejik tesisler için giderek daha fazla tehdit haline geliyor. Savunma şirketleri ise bu tehdidi bertaraf etmek için tek bir kurşun dahi atmadan çalışan yeni nesil silahlar üzerinde çalışıyor. Savunmadaki Türkler programı bu hafta gündemine dünyada sadece 'Süper güç' olarak ifade edilen ülkelerin elinde bulunan NAZAR Lazer Elektronik Taarruz Sistemi'ni aldı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.