Ekonomi Yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiyedeki tek araç Pusat 2022 yılında hazır olacak

Yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiye'deki tek araç: Pusat 2022 yılında hazır olacak

IDEF’21 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşan yerli Türk savunma sanayii firması TÜMOSAN kendi alt yapılarıyla geliştirdiği askeri araç PUSAT ile büyük ilgi gördü. Firma ayrıca savunma sanayisi için geliştirdiği motor, transmisyon, aktarım ve elektrik-elektronik ürünleriyle de fuar alanında göz doldurdu. TÜMOSAN Alt Sistemler Tasarım Müdürü Emre Yener PUSAT ile ilgili yaptığı bilgilendirmede "TÜMOSAN’ın tüm alt sistemlerinde kullanılan motor, transmisyon, transfer kutusu, süspansiyon yani tüm ürünlerimizi aslında biz PUSAT bünyesinde kullanıyoruz. Bu anlamda yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiye’deki tek araç. 2022 yılının ilk çeyreğinde üretime geçmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
TÜMOSAN tarafından üretilen PUSAT yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiyedeki tek araç: Pusat 2022 yılında hazır olacak
Yerli askeri araç PUSAT’a büyük ilgi.

Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’21), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı. 1976 yılından bugüne motor üretimi başta olmak üzere Türkiye’de savunma sanayii gibi kritik sektörler için motor, transmisyon, aktarım ve elektrik-elektronik alt sistemlerine yönelik tedarikçi ülkelerin kısıtlama ve engellemeleri karşısında öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği yerli ve milli yeni nesil motor projelerinde sona gelen TÜMOSAN da fuarda yerini aldı. Açılış töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından da ziyaret edilen TÜMOSAN’da ilgi odağı özellikle ilk defa IDEF’21’de görücüye çıkan PUSAT Hibrit aracı oldu.

Firma ayrıca fuarda, 4x4 Taktik Tekerlekli Konvansiyonel ve Hibrit araç seçeneklerini, 530 Bg’e kadar dizel motorlarını, tork konvertörlü ve otomatik-senkromeçli transmisyonlarını, ALP güç gruplarını, marin motorları, uçak durdurucu sistem geri sarma motorunu, transfer kutusunu, bağımsız süspansiyon sistemini ve menzil artırıcı sistemlerini katılımcılar için sergiledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat inceledi: Türk savunma sanayiinin yüzde yüz yerli yüzü TÜMOSAN
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat inceledi: Türk savunma sanayiinin yüzde yüz yerli yüzü TÜMOSAN

“Yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiye’deki tek araç PUSAT”

TÜMOSAN Alt Sistemler Tasarım Müdürü Emre Yener PUSAT ile ilgili yaptığı bilgilendirmede, “Yüzde 100 yerliliğe sahip tek araç” olduğunu vurgulayarak, “PUSAT, yaklaşık 5 yıldır geliştirmeye devam ettiğimiz askeri araç ailesinin bir üyesi. Normalde araçlarımız 4x4, 6x6 ve 8x8 olarak bir ürün ailesini temsil ediyor. PUSAT ve PUSAT Hibrit aslında bu ailenin ilk ürünleri diyebiliriz. TÜMOSAN’ın tüm alt sistemlerinde kullanılan motor, transmisyon, transfer kutusu, süspansiyon yani tüm ürünlerimizi aslında biz PUSAT bünyesinde kullanıyoruz. Bu anlamda yüzde 100 yerliliğe sahip Türkiye’deki tek araç. Biz export lisans ile ilgili herhangi bir yasağa tabi değiliz. Bu yıl fuara ilk defa PUSAT Hibrit aracımızı da getirdik. Bu aracımızın özelliği 4 farklı moda sahip olması. Bu modlar aracımız sayesinde 30 kilometreye kadar sadece batarya kullanarak sessiz olarak operasyon bölgesine kadar gidebiliyor.”

İHA

“5 bin kilometre yol testini başarılı bir şekilde tamamladık”

Emre Yener ayrıca sözlerine şunları da ekledi;

“Aracımız ayrıca şasili bir gövde kapsülüne sahip. Eklemeli zırh yapısıyla aracın balistik seviyesini güçlendirebiliyoruz. Aracın tüm mayın testleri gerçekleştirildi, yol testleri devam ediyor. Yaklaşık 5 bin kilometre yol testini başarılı bir şekilde tamamladık.

Fuarda 2 aracımızı gururla, yüzde 100 yerlilik oranıyla sergiliyoruz. 2022 yılının ilk çeyreğinde üretime geçmeyi planlıyoruz. Tabi bu biraz da müşteri gereksinimleri ve ihtiyaçlarına cevap verme ile ilgili bir konu. Önceliğimiz tabi ki de Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü.”

Göğsümüz kabardı: 536 yerli ve 700 yabancı firma Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te buluştu
EKONOMİ
Göğsümüz kabardı: 536 yerli ve 700 yabancı firma Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te buluştu

“Transmisyon konusunda da Türkiye’de ilk firmayız”

TÜMOSAN’ın geliştirdiği geniş ürün yelpazeleri hakkında konuşan Proje Yönetim Müdürü Volkan Gün ise “Transmisyon konusunda da Türkiye’de ilk firmayız” dedi.

Volkan Gün, “1976’dan bu yana motor üretimi anlamında zaten belli bir birikime sahibiz. Özellikle son dönemde içten yanmalı motorlarda yeni nesil yakıt sistemleri, tüm alt sistemlerin çalışmasını yerli olarak gerçekleştirdik. Motorlarımızda çok ciddi bir yerlilik oranı elde ettik. Bunları aynı zamanda araç platformlarımıza da yansıtıyoruz.

Özellikle PUSAT araçlarımızda motor transmisyon aktarma organlarında ciddi oranda bir yerliliğimiz var bu da çok büyük avantaj sağlıyor. Aslında herhangi bir ihracat lisansına tabii olmadan, herhangi bir izne ihtiyaç duymadan Türkiye’de kendi imalatçısı, kendi tasarımcısı ve kendi mühendisliği ile kendine yetebilecek seviyede bir bilgi birikimi olduğunun ve artık belli bir aşamayı aştığımızın çok net bir göstergesi” şeklinde konuştu.

İHA

Milli savunmaya katkı sağlayan işbirlikleri

Firma olarak Savunma Sanayii Başkanlığı, Sanayi Bakanlığı ve çeşitli kamu kurumlarıyla iş birlikleri olduğunu ve son zamanlarda da Tersaneler Genel Müdürlüğü ile de çalışacaklarını dile getiren Gün, “Hali hazırda 48 beygirden 125 beygire kadar Stage III-A dizel motor üretimi gerçekleştirmekteyiz. Piyasada yaklaşık 300 bin civarında bahsetmiş olduğumuz 3 ve 4 silindirli motorlarımız mevcut. Yeni nesil sistemlere baktığımız zaman, 4 ve 6 silindirli içten yanmalı motorlarımız da mevcut. Şuanda 530 beygir seviyesine kadar içten yanmalı motor üretebiliyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığı’mızla, Sanayi Bakanlığımızla ve çeşitli kamu kurumlarıyla iş birlikteliklerimiz var.

Özellikle son dönemde Tersaneler Genel Müdürlüğü ile kendilerinin deniz unsurları olan itici çekici vasıtalarda bir stratejik iş birliği de gerçekleştirdik. Orada da 400 beygir seviyesinde motor tedarikimiz mevcut. İş birliği kapsamında 10 yıl boyunca aynı motoru bizden tedarik edecekler. Aynı zamanda Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar(ÖMTTZA) projesinde 450 ve 530 beygir olmak üzere 2 farklı konfigürasyonda 6 silindirli motor tedariki gerçekleştireceğiz. İlk motorlarımızı önümüzdeki yıl şubat ayında vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

IDEF'21'de TÜMOSAN ile HAVELSAN iş birliği
EKONOMİ
IDEF'21'de TÜMOSAN ile HAVELSAN iş birliği

“İnsansız deniz araçları ile ilgili de çalışmalarımız var”

PUSAT’ın teknik özelliklerinin yanı insansız deniz araçları ile ilgili de çalışmaları olduğunun altına Çizen Gün, “PUSAT askeri aracımızda 4 silindirli 310 beygirlik bir motorumuz mevcut ve 1000 newton metre torka sahip. Yaklaşık 5000 kilometre araç üzerinde ve aynı zamanda bench testlerinin hepsi gerçekleştirildi. 2022 yılı içerisinde tüm bu bahsetmiş olduğum motorlar seri üretimde olmuş olacak. Marin versiyonlarda aynı zamanda insansız deniz araçları projeleriyle alakalı firmalarla görüşüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde motorlarımızı insansız deniz araçlarında da görebileceksiniz. Şu anda 750 beygir seviyelerinde konsept aşamasındayız. Orada da 750 beygir seviyelerinde V bloklu bir motor üzerinde çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye savunmada devrim yaptı: Dünyada ilk üçteyiz
EKONOMİ
Türkiye savunmada devrim yaptı: Dünyada ilk üçteyiz

“Ürün yelpazemizi daha da arttırmayı hedefliyoruz”

Gün son olarak da, “Transmisyon konusunda Türkiye’de ilk firmayız diyebiliriz. İDEF 2019’da kabuk model olarak göstermiş olduğumuz tam otomatik tork konvertörlü transmisyonumuzu bu sene ürettik ve testlerini gerçekleştiriyoruz. Fuarda sergilediğimiz güç guruplarından bir tanesinde bu transmisyon mevcut. 6 ve 8 tekerlekli ve aynı zamanda taşıyıcı araç platformlarında kullanılabilen Türkiye’deki tek tork konvertörlü tam otomatik transmisyon. Bu konuda da ciddi bir aşama kaydettik bundan sonraki süreçte de bu transmisyonun konfigürasyonlarıyla beraber ürün yelpazemizi daha da arttırmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Göğsümüz kabardı: 536 yerli ve 700 yabancı firma Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te buluştu
EKONOMİ
Göğsümüz kabardı: 536 yerli ve 700 yabancı firma Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te buluştu

Savunmada gurur günü: Cumhurbaşkanı Erdoğan İDEF’21 Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışında konuştu
EKONOMİ
Savunmada gurur günü: Cumhurbaşkanı Erdoğan İDEF’21 Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışında konuştu

Türk savunma sanayisinde yerli motor için geri sayım: TÜMOSAN'ın ürettiği projeler IDEF 2021'de sergilendi
EKONOMİ
Türk savunma sanayisinde yerli motor için geri sayım: TÜMOSAN'ın ürettiği projeler IDEF 2021'de sergilendi

TSK gücünü TÜMOSAN'ın yerli motorundan alacak
OYNAT 00:00
TSK gücünü TÜMOSAN'ın yerli motorundan alacak
TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, ürettikleri motor güçlerini 530 beygire kadar çıkardıklarını ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yerli motorla karşılamaya başlayacaklarını bildirdi. Türkiye'de yerli motor üreten tek firmanın TÜMOSAN olduğuna dikkat çeken Albayrak 'Motor güçlerini 115, 350 ve 530 beygire kadar çıkarttık. En kısa zamanda 750 ve yukarı güçleri üretmeye çalışacağız, altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinde yenilenmesi gereken 5 bine yakın araç gereç motoru var. Bunların ilk aşamasına 100 araçla başladık, devamı da gelecek inşallah' açıklamasında bulundu.

Pusat gücünü test etmeye hazırlanıyor
OYNAT 01:06
Pusat gücünü test etmeye hazırlanıyor
TÜMOSAN bünyesinde oluşturulan kabiliyetlerle yüzde 100'e yakın yerlilik oranıyla geliştirilen Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı Pusat, yakın zamanda patlatma testiyle gücünü ortaya koyacak. TÜMOSAN mümkün olan en kısa zamanda aracı kullanıcı makamları tarafından gerçekleştirilecek saha ve kabul testlerine hazır hale getirmeyi hedefliyor.
Bu kapsamda, araç için kritik öneme sahip ve güvenlik seviyesini ortaya koyacak olan 'patlatma testi'nin fuardan kısa süre sonra gerçekleştirilmesi planlanıyor.


TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
FOTOĞRAF 22
Title
TÜMOSAN mühendisleri tarafından yüzde 100 yerli olarak tasarlanıp üretilen TÜMOSAN PUSAT, milli motor, şanzıman, güç aktarma, süspansiyon ve elektronik sistemleri IDEF fuarında 8 numaralı HALL’de yerini aldı.
Title
Fuarda tüm detayları inceleyen Yenişafak, 4x4 savunma araçları arasında teknoloji ve performans açısından dikkat çeken PUSAT'ı görüntüledi. PUSAT fuarın gözdesi olarak kendisinden söz ettiriyor.
Title
PUSAT gösterişinin yanı sıra performansıyla da göz dolduruyor. Son teknoloji ile yeni nesil 4 silindirli TÜMOSAN motoru, otomatik TÜMOSAN şanzımanı ve güç aktarma sistemi sayesinde yüzde 30 yakıt tasarrufu da sağlıyor.
Title
Her türlü arazi koşulunda hizmet verebilen PUSAT farklı silah ve balistik koruma sistemleri ile elektronik donanımların entegrasyonu sayesinde aracın tasarımı istenilen görev profiline uygun hale getirilebiliyor. TÜMOSAN tarafından geliştirilen PUSAT, tehdit ortamının gerektirdiği zırh korumasına da sahip ve yüzde 100 yerli olma özelliği taşıyor.
Title
PUSAT, TÜMOSAN’ın askeri araç ailesi konseptinde çalışmalara başladığı hafif sınıftaki ilk üyesi. PUSAT’ın ardından orta ve ağır sınıfta araçların çalışmaları devam edecek.
Title
Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, IDEF fuarında TÜMOSAN'ın standını ziyaret etti.
Title
Nuri Albayrak, PUSAT'ı da yakından inceledi.
Title
Fuarda Dubai askeri yetkilileri TÜMOSAN standını ziyaret etti ve TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün'den bilgi aldı.
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
TÜMOSAN PUSAT IDEF'te yerini aldı
TÜMOSAN mühendisleri tarafından geliştirilen, yüzde 100 yerli ve hafif taktik tekerlekli zırhlı araç “TÜMOSAN PUSAT" IDEF 2017'de yerini aldı. İlk kez bugün görücüye çıkan PUSAT, 4x4 savunma araçları arasında dikkatleri üzerine topladı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.