Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Türk mühendisler yaptı Mavi Vatan Tatbikatına Şimşek damgası

Türk mühendisler yaptı: Mavi Vatan Tatbikatına 'Şimşek' damgası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek Mavi Vatan tatbikatında büyük ses getirdi. Geniş uçuş zarfı ve çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabilen Şimşek, tatbikatta hedef uçak olarak görevini ifa etti.

Haber Merkezi İHA
Türk mühendisler yaptı: Mavi Vatan Tatbikatına Şimşek damgası
Şimşek, 50-20 bin feet irtifa aralığında, değişik hızlarda uçuş yapabilmesine müsaade eden geniş uçuş zarfıyla, çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabiliyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek, Mavi Vatan tatbikatında hedef uçak olarak görevlerine devam etti.

Doğu Akdeniz ve Kuzey Ege'de gemiye konuşlanarak tüm operasyonun gemide kurulan sistemlerle yürütüldüğü tatbikatta Şimşek toplam 8 sorti uçuş gerçekleştirdi. Şimşek, gemilerin hava savunma ve yakın hava savunma atışlarının gerçeğe yakın tehdit ortamında etkinlikle yapılmasına önemli katkı sağlamış oldu.

Hava aracı fırlatma aralığını 6-8 dakika mertebesine indirerek tatbikatın eğitim ve atış periyodunun etkinlikle kullanımına katkıda bulunan Şimşek, gelecekteki hedef uçak ihtiyaçlarını da karşılamak üzere gelişen ve değişen kullanıcı ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebilecek şekilde geliştiriliyor.


Siber savaş buradan yönetiliyor: En küçük hareket dikkate alınıyor
EKONOMİ
Siber savaş buradan yönetiliyor: En küçük hareket dikkate alınıyor

Yerde veya deniz sathında bulunan hedeflere saldıran muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip hale gelen Şimşek, taşıdığı farklı faydalı yük konfigürasyonlarıyla ve 50-20 bin feet irtifa aralığında, değişik hızlarda uçuş yapabilmesine müsaade eden geniş uçuş zarfıyla, çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabiliyor. Bu özellikleriyle yerdeki sistemlere karşı etkin bir hava tehditlerini aratmıyor.


TÜMOSAN yerli motor için görüşmelere başladı
EKONOMİ
TÜMOSAN yerli motor için görüşmelere başladı

Hava savunma birlik ve sistemlerinin eğitim ve test ihtiyaçlarını karşılamak üzere TUSAŞ’ın öz kaynaklarıyla ARGE projesi olarak başlattığı Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, silahlı kuvvetlere hizmet sunuyor.

Türkiye’nin yeni zırhlısı ‘Pars İzci’nin üretimi başladı: Yurt dışında da çok ilgi görecek
EKONOMİ
Türkiye’nin yeni zırhlısı ‘Pars İzci’nin üretimi başladı: Yurt dışında da çok ilgi görecek

Savunma sanayii ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttı
EKONOMİ
Savunma sanayii ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttı

Savunmada yerli etkisi: 
Silah ithalatı %59 azaldı
EKONOMİ
Savunmada yerli etkisi: Silah ithalatı %59 azaldı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.