Ekonomi Türk savuma sanayisi yerli motorları hazırlıyor

Türk savuma sanayisi yerli motorları hazırlıyor

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği kara ve hava araçlarının motor ve transmisyon ihtiyaçlarının yerli çözümlerle karşılanmasına yönelik projeler yoğun şekilde sürüyor. Tekerlekli zırhlı araçlarda Vuran ve Kirpi 2'ye güç verecek motorun ömür ve geliştirme testleri tamamlandı. Altay tankına güç verecek Batu Projesi'nde motor ve geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Gökbey helikopterine güç verecek TS1400 motorunun geliştirme ve testi, Milli Muharip Uçak motoruna yönelik projelendirme ve geliştirme çalışmaları da yürüyen faaliyetler arasında yer alıyor

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türk savuma sanayisi yerli motorları hazırlıyor
TS1400 motoru

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, motor ve güç aktarma sistemleri konusunda ihtiyaç ve mevcut altyapıları değerlendirip teknolojik gelişmeleri takip ederek yol haritası oluşturdu. Bu yol haritası doğrultusunda Türkiye'nin özgün hava ve kara araçlarını bu alanda yurt dışı bağımlılıktan kurtaracak birçok proje yürütülüyor.

Başkanlığın çalışmaları, "içten yanmalı motorlar" ve "türbinli motorlar" olmak üzere iki başlık altında devam ediyor.

İçten yanmalı motorlarda 170 beygir gücündeki Anka motorundan 1500 beygir gücündeki Altay tankı motoruna kadar birçok motor geliştiriliyor.

İnsansız hava araçları Anka ve Aksungur'a güç verecek PD170 motorunun geliştirme kabul faaliyetleri tamamlandı. Motorun daha da güçlendirilerek farklı hava platformlarında kullanılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Tekerlekli zırhlı araçlarda Vuran, Kirpi 2 ve Pars için yerli motor geliştirme çalışmaları devam ediyor. Vuran ve Kirpi 2'ye güç verecek motorun ömür ve geliştirme testleri tamamlandı. Motorun araç üzerindeki testleri de yapılıyor.

Utku projesi kapsamında Fırtına obüsü ve yeni nesil hafif zırhlı araçlara motor ve transmisyon geliştirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu kapsamda da motor ve transmisyon test faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Altay tankına güç verecek Batu Projesi'nde motor ve geliştirme faaliyetleri ile motor üzerindeki testler sürdürülüyor.

Türbinli motorlar alanındaki turbojet motorlarda ise füze motorlarından Milli Muharip Uçak motoruna kadar uzanan aralıkta geliştirme çalışmaları yürütülüyor.

Atmaca ve SOM füzelerine güç verecek KTJ-3200 motorunun geliştirme çalışmaları tamamlandı ve kabul faaliyetlerinin yıl sonuna kadar sonlandırılması hedefleniyor. Arat projesiyle de KTJ-3200'de ulaşılan yetkinliğin daha artırılarak turbojet motor geliştirilmesi amaçlanıyor.

Gökbey helikopterine güç verecek TS1400 motorunun geliştirme ve test faaliyetleri ile Milli Muharip Uçak motoruna yönelik projelendirme ve geliştirme çalışmaları da devam ediyor.

Savunma Sanayi Başkanı Demir açıkladı: Güvenlik güçlerimize 5.56 mm yeni piyade tüfeği teslimatı yapıldı
OYNAT 00:40
Savunma Sanayi Başkanı Demir açıkladı: Güvenlik güçlerimize 5.56 mm yeni piyade tüfeği teslimatı yapıldı
Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Kale Kalıp ve Sarsılmaz tarafından üretilen 5.56 mm Piyade tüfeklerinin Jandarma Genel Komutanlığına ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini açıkladı.

Yunanistan'ı korkutan Türk silahları: Atina'yı vuracak güce ulaştılar
OYNAT 07:00
Yunanistan'ı korkutan Türk silahları: Atina'yı vuracak güce ulaştılar
İnsansız hava ve deniz araçları, uzun menzilli füzeler, üstün özelliklere sahip savaş gemileri, 21 gün kesintisiz su altında giden denizaltılar dosta güven düşmana korku salıyor. Atılan adımlar ve ortaya konulan yerli ürünler ile Türkiye bölgesinde ciddi jeopolitik üstünlüğü de ele geçirmiş durumda. Savunmadaki Türkler programı bu hafta gündemine Ege'de dengeleri değiştiren yerli silah ve araçları aldı.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.