Ekonomi Türkiyenin en yüksek ayaklı viyadüğü trafiğe açılıyor

Türkiye'nin en yüksek ayaklı viyadüğü trafiğe açılıyor

Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında yapılan ve 26 Kasım'da açılışı gerçekleştirilecek olan Eğiste Hadimi Viyadüğü, Akdeniz ve İç Anadolu'yu birbirine bağlayacak. Karayolları 3. Bölge Müdürü Serdar Ateş, "Viyadük, 1400 metre uzunluğunda ve ayak yüksekliği 166 metredir. Ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine sahip dengeli konsoludur ve en uzunudur. Eski güzergaha göre yolu 4,4 kilometre kısaltacaktır ve 20 dakika zaman tasarrufu sağlayacaktır" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiyenin en yüksek ayaklı viyadüğü trafiğe açılıyor
Eğiste Hadimi Viyadüğü

Konya'da yapımı tamamlanan ve Akdeniz ile İç Anadolu'yu kesintisiz birbirine bağlayacak Eğiste Hadimi Viyadüğü trafiğe açılıyor.

Toroslar üzerinde "dengeli konsol" yapım metoduna göre yükseklikleri 42-166 metre olan, 8 orta ve 2 kenar ayak üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğünce projelendirilen Eğiste Hadimi Viyadüğü'nde çalışmalar tamamlandı.

Türkiye'nin en yüksek ve en uzun dengeli konsol köprüsü olacak viyadük, 12,5 metre platform genişliğe sahip 2 farklı köprü şeklinde projelendirildi.

Eğiste Hadimi Viyadüğü, gidiş-geliş güzergahında 4 şeritte trafiğe hizmet verecek.

Mevcut iki yönlü yolun standartlarının ve bu kapsamda trafik, yol ve sürüş güvenliğinin artırılması için yapılan Eğiste Hadimi Viyadüğü, mevcut yola göre yaklaşık 4 bin 400 metre kısalma sağlayacak.

Viyadüğün trafiğe açılmasıyla Türkiye'nin kuzey-güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zamandan tasarruf sağlarken, seyahat konforu ve sürüş emniyetiyle yol standardı yükseltilecek, akaryakıttan tasarruf edilerek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlanacak.

"Eski güzergaha göre 20 dakika zaman tasarrufu sağlayacaktır"

Karayolları 3. Bölge Müdürü Serdar Ateş, viyadüğün Konya-Karaman ayrımı Belören Hadim Devlet Yolu üzerine yapıldığını söyledi.

Eğiste Hadimi Viyadüğü üzerindeki 63,6 kilometrelik bölünmüş yolu tamamladıklarını anlatan Ateş, "Bu proje içinde Eğiste Hadimi Viyadüğü var. Viyadük, 1400 metre uzunluğunda ve ayak yüksekliği 166 metredir. Ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine sahip dengeli konsoludur ve en uzunudur. Eski güzergaha göre yolu 4,4 kilometre kısaltacaktır ve 20 dakika zaman tasarrufu sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Açılışın 26 Kasım Cumartesi günü yapılacağı bilgisini paylaşan Ateş, "Şu an son rötuşları yapıyoruz. Yatay ve düşey işaretlemeleri yapıyoruz. Peyzaj çalışmalarımız devam ediyor. Allah izin verirse cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın teşrifiyle viyadüğümüzü trafiğe açmış olacağız" diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz
FOTOĞRAF 11
Title
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Eğiste Hadimi Viyadüğünü incelemek üzerine helikopterle Konyanın Hadim ilçesine geldi.
Title
İlk olarak Hz. Hadimi Camiinde cuma namazı kılan Bakan Karaismailoğlu, Hadim Belediye Başkanlığı, AK Parti İlçe Başkanlığı ve esnafı ziyaret etti ardından da Eğiste Hadimi Viyadüğü şantiye alanına geçip, incelemelerde bulundu.
Title
“Akdeniz ile İç Anadolu Bölgesini birbirine bağlıyoruz”Yatırımların, toplumsal refahın yükseltilmesinde önemli kilometre taşları olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Şu an inşa çalışmalarını yerinde incelediğimiz Eğiste Hadimi Viyadüğümüz ülkemizin ulaşım alanında yapımı devam eden en önemli projelerinden biridir. Türkiyenin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslara adeta bir mühür vuruyoruz. Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesini kesintisiz şekilde birbirine bağlıyoruz.
Title
Konya-Hadim-Taşkent ile Karamanın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan Hadim Devlet Yolu üzerinde inşa ettiğimiz bu viyadüğümüz; ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine sahip olmasının yanı sıra yine ülkemizin en uzun dengeli konsol köprüsü olarak da tarihe geçecek ve simge yapılarımızdan biri olacak.” diye konuştu.
Title
Tünel sayısı 466ya çıktıBakan Karaismailoğlu, Türkiyedeki tünel sayısının 466ya yükseldiğini dile getirerek, “2003 öncesi 83 adet olan tünel sayımızı 466ya, sadece 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğunu da yüzde 1202 artırarak toplam 651 kilometreye çıkardık. 3 bin 617 adet köprü ve viyadük inşa ederek köprü ve viyadük uzunluğumuzu 727 kilometreye ulaştırdık. Yarın birlikte açacağımız Phaselis Tünelimiz de AK Parti hükümetinin önemli eserlerinden biri olacak.
Title
“Dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik”Antalya-Kemer-Tekirova-Finike bölünmüş yol hattı üzerindeki tünelimiz sayesinde; yol güzergahı 2 kilometre, seyahat süresi de 10 dakika kısalacak. Yine ekonomimize ve milletimize kazandıracağız. Yollarımızı inşa ederken yürüttüğümüz politikalar ve faaliyetlerle dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik.
Title
Kısa süre içinde açılışını yaptığımız 1915 Çanakkale Köprüsü, Tokat Havalimanı, Malatya çevreyolu gibi eserlerle bu gelişime taze kan pompalamaya devam ediyoruz. Yollarımızı inşa ederken yürüttüğümüz politikalar ve faaliyetlerle dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik.” dedi.
Title
Title
Title
Title
Bakan Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz
Eğiste Hadimi Viyadüğü'nü inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslar'a adeta bir mühür vuruyoruz." dedi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.