Ekonomi Karadeniz suları umut vadediyor Akçakocada doğal gaz rezervi bulundu

Türkiye'nin Karadeniz ve Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinde son durum

Karadeniz suları umut vadediyor: Akçakoca'da doğal gaz rezervi bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sondaj çalışmalarının başlayacağı Karadeniz sularından oldukça ümitli olduklarını söyledi. Karadeniz’de Akdeniz’deki gibi tartışmalı bir alan olmadığını aktaran Dönmez, “Türkiye Petrolleri uzmanları elde edilen sismik verilerde umut var olduğunu söylüyorlar” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fatih sondaj gemisi
Fatih sondaj gemisi

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de gerçekleştireceği sondaj çalışmaları hakkında bilgiler veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bölgede de en çok deniz yetki alanına sahip ülkenin kıyı uzunluğu dolayısıyla Türkiye olduğunu belirtti. Karadeniz’deki sorunlar çok önceden çözüldüğü için Akdeniz’deki gibi tartışmalı bir alan da olmadığını aktaran Dönmez, “Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz. Karadeniz’e ilk defa kendi milli sondaj gemimizle bu operasyonu yapacağız. Zonguldak açıklarında Tuna-1 adını verdiğimiz lokasyonda planlıyoruz” dedi.

Fatih Dönmez

AKÇAKOCA’DA DOĞALGAZ REZERVİ YAKALADIK

Türkiye Petrolleri’nin, Karadeniz’de daha önce uluslararası ortaklarıyla birlikte yaklaşık 5-6 tane derin deniz sondajı gerçekleştirdiğini söyleyen Dönmez, “10 tane de sığ deniz sondajı yaptı. Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var” ifadelerini kullandı. Temmuz ayının ilk yarısında oradaki ilk operasyona başlanacağı bilgisini paylaşan Dönmez, “Türkiye Petrolleri uzmanları elde edilen sismik verilerde umut var olduğunu söylüyorlar. Karadeniz’de Romanya’da mesela bazı keşifler oldu bize yakın sahalarda. Bulgaristan’da bu tip sismik araştırmalar devam ediyor. Ukrayna tarafında bazı çalışmalar var” diye konuştu.

KEŞİF AMAÇLI SONDAJ SÜRECİNE GEÇİLDİ

  • Doğu Akdeniz çalışmalarına da değinen Fatih Dönmez şu ifadeleri kullandı: “Bugüne kadar hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bize vermiş olduğu alanlarda hem de kendi alanlarımızda keşif amaçlı 6 sondaj yaptık. 7’ncisi de şu anda adanın batısında devam ediyor. Sismik araştırma dönemi bitti. Keşif amaçlı sondaj sürecindeyiz. Ekonomik bir keşif yakaladığımızda o sahada üretim amaçlı başka kuyular da açacağız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor. Bizim öteden beri söylediğimiz şey; varsa, mutlaka bulacağız.” Libya’da geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmanın da Birleşmiş Milletler’de tescille alakalı sürecinin devam ettiğini belirten Dönmez, “Biz orada kazan-kazan formülüne dayalı daha önce de olduğu gibi sahalarda ortaklık yapmayı planlıyoruz.Sadece petrol değil elektrik alt yapısıyla alakalı özel şirketlerimizin üstlendiği büyük projeler de var. O coğrafyayı hem işçimiz hem iş insanlarımız yakinen biliyor.” dedi.

PETROL ÜRETİMİNDE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Petrol arama ve üretim çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl yaklaşık 120 tane hem keşif hem de üretim amaçlı kuyu açtıklarını vurgulayan Dönmez, bu rakamın Türkiye Petrolleri tarihinde rekor seviyede olduğunu söyledi. Bu sene de içinden yaşanan sürece rağmen şu ana kadar 44 kuyu açıldığı bilgisini veren Dönmez, “Yeni keşiflerimiz de oluyor. Bu sene Türkiye Petrolleri günlük yurt içi üretimde 53 bin varil seviyesine ulaştı. Yurt dışındaki ortaklıklarla birlikte Türkiye Petrolleri’nin günlük üretimi 150 bin varile ulaşmış oldu” dedi. Dönmez, 2019’da 38 ton olan altın üretiminde de 2020 hedefinin 45 ton olduğunu söyledi.

ÖSYM’DEN BOREL TALEBİ

ÖSYM’den gelen talep sonrası BOREL’in içerisindeki sıvı içeriğin ıslak mendilin içerisine yedirildiğini aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sınavdaki öğrencilerin BOREL marka ıslak mendilleri kullandıklarını belirtti. Ortam dezenfeksiyonuna ilişkin bir çalışma da yapıldığını aktaran Dönmez, şunları söyledi: “BOREL için pazardan spreyli talepler geldiği için onunla alakalı bazı çalışmalar da var. Bor katkılı temizlik ürünlerimizin satışları zaten devam ediyor. Orada ihracat da başladı.”

Stres bitti mutluyuz: YKS maratonu sorunsuz tamamlandı
GÜNDEM
Stres bitti mutluyuz: YKS maratonu sorunsuz tamamlandı

ENERJİ FATURASI DÜŞMELİ

  • Türkiye’nin yıllık ortalama 40 milyar dolar civarında enerji ithalatı faturası olduğunu ve bunun azaltılması gerektiğini ifade eden Dönmez, bu kapsamda yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve hidrokarbon aramalarına hız verdiklerini söyledi. Dönmez, geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini, bu yılın ilk 5 ayında ise bu miktarın yüzde 66’ya ulaştığını dile getirdi.


Bakan Dönmez güzel haberi duyurdu: Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci ünitesinin temeli atıldı
EKONOMİ
Bakan Dönmez güzel haberi duyurdu: Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci ünitesinin temeli atıldı
Abone Ol Google News
15 Temmuz gecesi 14 yaşında gazi olmuştu şimdi doktor olmak istiyor
Gündem

15 Temmuz gecesi 14 yaşında gazi olmuştu şimdi doktor olmak istiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki darbeci askerlere karşı direnmek için Saraçhane Parkı'na geldiğinden omuzundan vurulduğunda henüz 14 yaşında olan Adviye Gül İsmailoğlu şimdi doktor olmak istiyor
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ayasofya açıklaması: İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın bir mektep ve bir medrese olsun
Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ayasofya açıklaması: İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın bir mektep ve bir medrese olsun

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, “Bizim gençliğimiz zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak sloganlarını söyleyerek geçti” dedi. Eksiklikleri 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planladıklarını vurgulayan Erbaş, “Biz önce camimizi ziyaret ederek neler gerekiyor hangi konularda ihtiyaç var bunları tespit edeceğiz. Şuana kadar yaptığımız çalışmalar var. Bundan sonra da eksikleri ne ise onları tamamlayacağız. Bunu inşallah 24 Temmuz’a kadar tamamlamayı planlıyoruz. İnşallah cemaati bol olsun. Ziyaretçisi bol olsun. İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep, bir medrese olsun" ifadelerini kullandı.
Ayasofya'nın önünde hareketlilik: Sabah saatlerinden bu yana çok sayıda kişi geldi
Gündem

Ayasofya'nın önünde hareketlilik: Sabah saatlerinden bu yana çok sayıda kişi geldi

Cami statüsü alan Ayasofya önünde bugün de hareketlilik sürüyor. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi Ayasofya önüne geldi. İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş Ayasofya önündeki polis önleminde incelemelerde bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.