Ekonomi TUSAŞ Farnborough Airshowda sahneye çıkıyor ATAK ve HÜRKUŞ hayran bırakacak

TUSAŞ 'Farnborough Airshow'da sahneye çıkıyor: ATAK ve HÜRKUŞ hayran bırakacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18-22 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’de düzenlenecek dünyanın en önemli havacılık fuarları arasında yer alan Farnborough Uluslararası Airshow'a katılacak. Havacılık fuarında ATAK ve HÜRKUŞ, uçuş gösterisi gerçekleştirecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
TUSAŞ Farnborough Airshowda sahneye çıkıyor: ATAK ve HÜRKUŞ hayran bırakacak
ATAK - HÜRKUŞ

TUSAŞ'dan yapılan yazılı açıklamaya göre; TUSAŞ, 96 ülkeden 80 bin ziyaretçinin planlandığı dünyanın en önemli havacılık fuarı olan Farnborough Uluslararası Airshow'da, ATAK, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET, ANKA, AKSUNGUR, MMU, ŞİMŞEK ve son olarak MMU simülatörü ile yer alacak.

ATAK ve HÜRKUŞ, fuarda ayrıca uçuş gösterisi yapacak.


TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "Dünyanın en önemli havacılık fuarları arasında yer alan Farnborough’da özgün ürünlerimiz ile yer almak önceki yıllardaki katılımlarımıza göre daha anlamlı oldu. Bu yıl ATAK ve HÜRKUŞ burada izleyenler ile buluşacak; ancak umuyorum ki bir sonraki Farnborough fuarına HÜRJET ve ATAK 2 ile katılım gösterir, ülkemizin havacılık gelişimini, teknolojisini ve üretim alanlarındaki başarısını bir kez daha kanıtlamış oluruz" ifadelerini kullandı.

TUSAŞ 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attı
EKONOMİ
TUSAŞ 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attı

TUSAŞ'tan THK uçaklarına bakım: Yangınla mücadeleye hazırlar
GÜNDEM
TUSAŞ'tan THK uçaklarına bakım: Yangınla mücadeleye hazırlar

Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçağı için yoğun mesai harcanıyor
FOTOĞRAF 8
Title
Bazı ziyaretler için Konyaya gelen Piyade, Mütevelli Heyet Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olan vakfın çalışmalarını anlattı.
Title
ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR, ASPİLSAN, TUSAŞın vakfın şirketleri olduğunu, tamamen halkın bağışlarıyla kurulduğunu anlatan Piyade, bunların Türkiyenin savunma sanayisinin amiral gemisi şirketler olduğunu dile getirdi.
Title
Piyade, Türkiyenin ilk Milli Muharip Uçağının üretiminde en seçkin mühendislerin istihdam edildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:Gece gündüz 24 saat esasına göre çalışıyoruz, büyük mesafe katettik. Cumhurbaşkanımızın emrettiği şekilde 2023te hangardan çıkartacağız. Sonraki yıllarda da uçuşa başlayacak ve envanterimize dahil olacak. Son teknoloji eseri, havada kalma süresi, mühimmat taşıma süresi, radara görünmezlik özelliğiyle diğerlerine göre çok farklı yerli ve milli olacak. İnşallah gelecekte bunun motorunu da üreteceğiz.
Title
Jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjetin de hazır olduğunu, 2023te uçacağını dile getiren Piyade, TUSAŞta hep birlikte bunun gururunu yaşayacaklarını ifade etti.
Title
Artık havada, karada, denizde ve güç kaynaklarında varızPiyade, Kayserideki ASPİLSAN Enerji Pil ve Batarya Sistemleri Üretim Tesisinde de bor atıklarından lityum iyon pil ürettiklerini söyledi.
Title
Yerli ve milli lityum iyon pilin deneme üretimlerine başlandığını belirten Piyade, Lityum çok değerli bir ham madde. Biz bunu Türkiyede çokça var olan bor madeninin atığından çıkarıp, lityum pil ürettik. Gelecekte de ihtiyacımızı buradan karşılayacağız. dedi.
Title
Lityum iyon pil ithalatını bitirip ihracat yapan ülke olmayı hedeflediklerini vurgulayan Piyade, şöyle konuştu:Avrupada dahi olmayan bir yatırımı gerçekleştiriyoruz. Artık havada, karada, denizde ve güç kaynaklarında varız. Tüm elektrikli ev aletlerinde, uçaklarda, trenlerde, hızlı trenlerde, Milli Muharip Uçağında, SİHAlarda ürettiğimiz lityum iyon pili kullanacağız. Balıkesirdeki fabrikamızda da jeneratör ve alternatör üretim çalışmalarına başladık. Gelecekte motoru da bize ait olacak şekilde seri jeneratör ve alternatör üretimi yapacağız. Bir iki ay içinde üretime geçeceğiz.
Title
Vakfın, milli savunma sanayi projelerine geçen yıl aktardığı bütçenin 700 milyon lirayı bulduğunu anlatan Piyade, bunun 100 milyon lirasının vakfa yapılan bağışlardan oluştuğunu bildirdi.
Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçağı için yoğun mesai harcanıyor
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, Milli Muharip Uçağı'nın 2023'te hangardan çıkması için yoğun çalışma yapıldığını söyledi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.