Ekonomi Mezun olanların işsiz kalmadığı bölüm Tercih edene 2 bin 825 lira burs veriliyor

Mezun olanların işsiz kalmadığı bölüm: Tercih edene 2 bin 825 lira burs veriliyor

Avrupa Birliği'nin tekstilde bir numaralı, konfeksiyonda ise iki numaralı büyük bir tedarikçisi olan Türk tekstil sektöründe mühendis açığı yaşanıyor. Sınavda ilk 20 bine giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmeleri durumunda asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarında (2 bin 825 lira) karşılıksız burs verileceğini belirten Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Balsuyu, "Bu fakültelerden mezun olanların iş bulma oranını rahatlıkla yüzde 100 diyebilirim. İş bulamama gibi bir şey söz konusu değildir" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Üniversite tercihi yapacaklar dikkat: Mezun olan işsiz kalmıyor
Foto/arşiv: Tekstil Mühendisliği

Üniversite sınavında öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmeleri adına 2 yıl önce Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği tarafından başlatılan burs desteğiyle ilgili Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) toplantı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ile bölüm öğretim üyeleri ile rehberlik araştırma merkezlerinin müdürleri ve öğretenlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Korkmaz, tekstilinin hayatın her alanını etkileyen bir sektör olduğunu söyledi.

YETERİNCE TALEP OLUŞMADI

Stadyumun çatısındaki kaplamadan elektronik devrelere, kurşun geçirmez yeleklerden yakıt tankerlerine, helikopter kanatlarından araç lastiklerine kadar tekstilin her yerde olduğunu kaydeden Korkmaz, "Türkiye'ye tekstil açısından bakıldığında dünyanın 6'ncı büyük pamuk üreticisi konumunda. Avrupa Birliği'nin örme kapasitesinin 4'te 1'i Türkiye'de bulunmakta. Türkiye, AB'nin tekstilde 1 numaralı, konfeksiyonda ise 2 numaralı büyük bir tedarikçisi. Ancak bu kadar güçlü bir sektör olmasına rağmen tekstil mühendisliğine eğitimde yeterince bir talep oluşmamakta" diye konuştu.

'NET ASGARİ ÜCRET KADAR KARŞILIKSIZ BURS VERİYORUZ'

Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Balsuyu da tekstil ve hazır giyim sektörlerinin dış ticaret fazlasıyla her yıl 15 milyar dolardan fazla net döviz girdisi sağladığını söyledi. Balsuyu, böylesine güçlü bir sektörde çalıştıracak tekstil mühendisi bulmakta zorlandıkları için üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümüne kayıt yaptıran öğrencilere 2019'da burs desteği başlattıklarını ifade etti.

Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı sitem etti: 6 bin TL maaşla çalışacak şoför bulamıyoruz
EKONOMİ
Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı sitem etti: 6 bin TL maaşla çalışacak şoför bulamıyoruz

Balsuyu, sınavda ilk 20 bine giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmeleri durumunda asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarında karşılıksız burs verileceğini belirterek şöyle dedi:

"Nitelikli iş gücü, nitelikli tekstil mühendisi konusunda çok ciddi ihtiyaç içerisindeyiz. Bir taraftan geleneksel şekilde yaptığımız üretimlerde istihdam edecek mühendis bulmakta zorluk çekiyoruz. Diğer taraftan mevcut şirketlerimizin bir üst kademeye çıkıp daha teknolojik tekstil ürünleri üretebilmesi adına yoğun bir şekilde tekstil mühendisi ihtiyacımız söz konusu. Bu çerçevede de Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği olarak ve Türkiye'deki diğer tekstil ham madde ihracatçılar birliği olarak Ticaret Bakanlığı ve YÖK'ün izniyle 2019'dan itibaren başlamak üzere tekstil mühendisliği tercihlerini özendirmek adına tatmin edici miktarlarda bir burs imkanı sağlandı. Bu fakültelerden mezun olanların iş bulma oranını rahatlıkla yüzde 100 diyebilirim. Tabii ki öğrenci çalışmak istiyorsa, azmedip iş arıyorsa yüzde 100 iş bulma imkanı vardır, iş bulamama gibi bir şey söz konusu değildir. Yeni mezun olan biri bugün, genel olarak asgari ücreti baz alırsak minimum yüzde 30-40 üzerinden bir maaşla iş sahibi olabilir. Bu da firmadan firmaya değişir ama zaman içerisinde kendisinin çalışması, azmi, gayreti ve işletmesine sağladığı katkılar sayesinde çok daha büyük maaşla çalışma imkanı bulabilir."

7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar: Yılda 150 bin lirayla memleketine dönen var
FOTOĞRAF 4
Title
Erzurum'da hayvancılıkla uğraşan aileler, dolgun maaş tekliflerine rağmen hayvanlarını otlatacak çoban bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Köylüler çareyi kendi hayvanlarını otlatmakta veya yabancı uyruklu çoban getirmekte buluyor. Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, Erzurum'da büyükbaş hayvan sayımız 900 bine ulaştı. Hayvanın çok olması çoban ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Benim bölgemde 100 tane köy var ve hepsinde hayvancılık var. Merada hayvancılık yaptığımız için çoban ihtiyacımız var. Kendi köylerimizde çoban bulamıyoruz. Iğdır, Ağrı gibi çevre illerden çoban getirmekle birlikte yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban buluyoruz diye konuştu.
Title
Köyde yaşayan gençlerin çobanlık yapmaması için birçok neden oluğunu belirten Karaman, şunları söyledi: Hayvancılık bölgesiyiz ama şehir merkezine yakınız. Gençleri köyde tutamıyoruz. Köyde duran gençlerin herhangi bir sosyal aktivitesi olmuyor. Şehirde yaşamak istiyorlar. İhtiyarların da çobanlık yapma şansı yok. Köyde duran gençleri artık evlendiremez olduk. Çobana kimse kız vermek istemiyor. Gençler asgari ücretle, sigortalı bir işte çalışarak evlenip yuva kurma hayaliyle köyden uzaklaşıyor. Hükümetimiz, köydeki insanları köyde tutmak için çalışma başlattı. Gençleri çobanlık yapmaya teşvik etmemiz lazım. Eğer devlet sigortasını öder ve maaşını verirse bu insanları tutabiliriz. Hem işsizlik oranı azalır hem de gençleri elde tutmuş oluruz. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor. Öyle çobanlar var ki bir yılda 150 bin lirayla memleketlerine dönüyorlar. Buradaki yerli insanları nasıl elde tutabiliriz bunu planlamamız lazım dedi.
Title
Title
7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyorlar: Yılda 150 bin lirayla memleketine dönen var
Erzurum merkez Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, "Hayat standartları değişti. Gençleri köyde tutamıyoruz. Asgari ücretle, sigortalı bir işte çalışarak evlenip yuva kurma hayaliyle köyden uzaklaşıyorlar. Artık köylerde çobana kız bile vermiyorlar. Gençler çobanlık yapmak istemeyince yabancı uyruklu kişiler bu mesleği yapıyor. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor" dedi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.