Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Yerli hamsi tezgaha çıktı Fiyatı cep yakıyor

Yerli hamsi tezgâha çıktı: Fiyatı cep yakıyor

Karadeniz’de ince çıkması nedeniyle zaman zaman uygulanan yasakların ardından tezgâhlarda pek gözükmeyen yerli hamsi bu yıl ilk kez tezgahlarda kendini gösterdi. Trabzon açıklarında avlanan hamsi kilosu 30-35 TL’den satılıyor.

Haber Merkezi İHA
Yerli hamsi tezgâha çıktı: Fiyatı cep yakıyor
Balıkçı esnaflarından Yakup Bektaşoğlu.

Bu sene ilk kez Trabzon açıklarında avlanan hamsi görüntüsüyle memnun ederken, fiyatının yüksek olmasından dolayı vatandaşlar tarafından pek tercih edilmedi.


Trabzon’da balıkçı esnaflarından Yakup Bektaşoğlu, bu sene ilk kez yerli hamsinin tezgahlarda yerini aldığını ifade ederek “İki ayın üzerine ilk kez yerli hamsi geldi. Fiyatı biraz yüksek kilosu 30-35 TL arasında satıyoruz. Bu sezon hamsi 40 TL’ye kadar çıktı. Dolasıyla vatandaş pahalı bulduğu için pek tercih etmiyor. Vatandaş genellikle istavrit, mezgite yöneliyor.

İHA

İlk defa Akçaabat açıklarında avlanarak tezgâhlarımıza geldi. Yerli hamsi dün ve bugün gelerek tezgâhlarda yerini aldı. Hamsimiz orta boy güzel taze. Herkes gönül rahatlığıyla alıp yiyebilir. Bu sezon hamsi genelde ince çıktı. Dolayısıyla durum böyle olunca yasak geldi.


İHA

Yasaktan sonra hamsi kayboldu. Bundan sonra hamsi pek olmaz. Artık mart ayına girdik bundan sonra pek seyrek hamsi gelir. Şuanda ilk kez bu yıl yerli hamsi tezgâha geldi. Şu anda gelen hamsiye kar suyu vurduğu için lezzeti de on numara” dedi.

Ünlü balıkçıdan küçük hamsi uyarısı: Hamsi yasal sınırın altında yakalanıyor, gelecek için riskli
HAYAT
Ünlü balıkçıdan küçük hamsi uyarısı: Hamsi yasal sınırın altında yakalanıyor, gelecek için riskli

Hamsi yasağı sonrası ilgi mezgit ve barbuna kaydı
HAYAT
Hamsi yasağı sonrası ilgi mezgit ve barbuna kaydı

Binlerce yıllık yöntemle günde 1 ton balık yakalıyorlar
FOTOĞRAF 17
Title
Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde bulunan kum adasına, Rumların binlerce yıllık balık yakalama sistemi olan dalyan sistemini kuran balıkçılar, hiç yorulmadan günde 1 ton balığı tuzağa çekerek yakalıyor.
Title
Şubat ve temmuz ayında Çanakkale boğazından Karadeniz’e geçmek isteyen balık sürülerini yakalamak için Rum kapanını kuran balıkçılar, ağlarla denizin içine tuzak kuruyor.
Title
Boğazdan geçip kum adasından geçemeyen balık sürüleri, geri dönüşte balıkçıların kurduğu tuzağa girerek av oluyor.
Title
Balıkçılar, gece gündüz nöbet tutarak, balıklar kapana girdiği anda ağları indirip balıkları hemen yakalıyor ve yeni sürüyü yakalamak için tuzağı tekrar kuruyor.
Title
Bu şekilde balıkçılar yorulmadan günde 1 tona kadar balık yakalıyor.
Title
Bugünlerde balıkçıların kurduğu tuzaktan zargana ve gümüş balığı sürüleri çıkıyor.
Title
Binlerce yıllık sistemle balık yakaladıklarını ifade eden balıkçı Zekeriya Erol, şu şekilde açıklamada bulundu:
Title
“Bu sistem Rum kapanı olarak bilinir. Rumların bulduğu bir balık tutma sistemi. Türkiye’de bu sisteme dalyan denir. Çanakkale boğazından Karadeniz’e geçen akın balıklarını yakalamak için biz bu sistemi kuruyoruz. Şubat ayında balık akını başlar. Temmuz ayında biter. Biz de sistemi bu aylarda kuruyoruz. Kapanı kurduktan sonra her gün ağların başında bekliyoruz. Balıkları gözlüyoruz. Kurduğumuz tuzağa girdikleri anda tuzağın ağzını kapatıp, balıkları büyükse elimizle, değilse küçük ağlarla yakalıyoruz.”
Title
Balıkçı İsmail Çalışkan ise, “Bu işi 8 yıldır yapıyorum. Dalyan sistemini 3 gündür kuruyoruz. Bu sistemin eski adı Rum kapanı. Bu sistem temmuz ayının 20’sine kadar devam ediyor. Gece gündüz buradayız. Kapanın ortasında bir gözetleme kulesi var. Balık girdi mi diye bakıp hemen arkadaşlara haber veriyorum. Onlar da tuzağın ağzını kapatıp balıkları yakalıyor” şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Binlerce yıllık yöntemle günde 1 ton balık yakalıyorlar
Çanakkale'de balıkçılar kurdukları tuzaklarla denize açılmadan günde 1 ton balık yakalıyor.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.