Gündem AK Partiden CHPli Özelin Başbakan Yıldırım hakkındaki iddiasına cevap

Politika haberleri: AK Parti'den CHP'li Özel'in Başbakan Yıldırım hakkındaki iddiasına cevap

AK Parti'den CHP'li Özel'in Başbakan Yıldırım hakkındaki iddiasına cevap

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Petek, CHP Grup Başkanvekili Özel'in iddiaları gerçeği yansıtmadığını belirterek" 15 Temmuz hain darbe girişimine 'kontrollü darbe' deme gaflet ve ihanetini gösteren CHP’nin yeni bir çarpıtması söz konusudur. Darbe Araştırma Komisyonumuzun tutanaklarında CHP açıklamasını doğrulayan hiçbir kayıt bulunmamaktadır" dedi.

AA
TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek
TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, FETÖ'nün darbe girişimindeki bulunduğu 15 Temmuz gecesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım hakkındaki iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "15 Temmuz hain darbe girişimine 'kontrollü darbe' deme gaflet ve ihanetini gösteren CHP’nin yeni bir çarpıtması söz konusudur." değerlendirmesinde bulundu.

Petek, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü özel oturumunda FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi Başbakan Binali Yıldırım hakkındaki iddialarını hatırlatarak, Özel'in, İstanbul Vali Yardımcısı ve İstanbul Emniyet Müdürünün açıklamalarının FETÖ'nün Darbe Girişimi'ni Araştırma Komisyonu tutanaklarında olduğunu söylediğini aktardı.

"İstanbul Vali yardımcıları dinlenmedi"

Özel'in konuşmasının gerçekleri yansıtmadığını belirten Petek, komisyon tutanaklarının şeffaf olduğunu, İstanbul Vali yardımcılarından hiçbirinin dinlenmediğini kaydetti.

Komisyonda İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın bilgisine başvurulduğunu vurgulayan Petek, Şahin ve Çalışkan'ın tutanaklara geçen beyanlarında Özel'in iddialarını doğrulayan hiçbir kayıt bulunmadığını bildirdi.

Petek, darbe girişimi gecesi öne çıkan olayların kronolojik olarak Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül tarafından komisyona sunulduğunu kaydetti.

"Başbakan pistlerin bombalanması talimatını vermiştir"

Reşat Petek, tutanaklara göre Ergül'ün "Sayın Başbakanımız Hava Savunma Komutanına darbe girişiminde kullanılan tüm uçan unsurların inmeye zorlanması, inmeyen uçakların düşürülmesi, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı ve Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri Komutanı'na Akıncı meydanından kalkan her hava aracının vurulması, Birinci Ana Jet Üssü Komutanına Akıncı Üssü pistlerinin bombalanması talimatlarını vermiştir." dediğini belirtti.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamasını Darbe Araştırma Komisyonu tutanaklarında yer alan bu kaydın doğruladığına işaret eden Petek, "Sonuç olarak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişimine 'Kontrollü Darbe' deme gaflet ve ihanetini gösteren CHP'nin yeni bir çarpıtması söz konusudur. Darbe Araştırma Komisyonumuzun tutanaklarında CHP açıklamasını doğrulayan hiçbir kayıt bulunmamaktadır." değerlendirmesini yaptı.

Özel, TBMM Genel Kurulu'ndaki özel oturumda, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gününe ilişkin şu iddialarda bulunmuştu:

  • "15 Temmuz akşamı hepimiz buradaydık. Hepimiz birbirimizin şahidiydik. Sayın Genel Başkanımız bize Meclise gitme, demokrasiye, seçilmiş hükümete sahip çıkma konusundaki talimatı vermiş, kapalı olan havayolu yüzünden Ankara'ya ulaşamamış, ilk fırsatta Ankara'ya geleceğini söylemiştir. Ancak 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda İstanbul Vali Yardımcısı ve İstanbul Emniyet Müdürünün kanıt altındaki tutanakları ortaya koymaktadır ki dönemin Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Binali Yıldırım Tuzla'daki evine bırakılmış, tankların Tuzla'ya hareket ettiği vehmi üzerine kendisi evinden alınmış, bilinmeyen bir yola çıkmış, jandarmanın çakarları görüldüğünde Ilgaz Tüneli'ne saklanmış, geceyi Ilgaz Tüneli'nde geçirmiştir. Ankara, İstanbul Emniyet Müdürü bugünkü genel başkanlarının kendisini defalarca aradığını tutanak altında söylemiş, kule temizlendikten sonra darbeciler havaalanından ayrıldıktan sonra inişe karar vermiş. İnişten sonra hangarda geçen dört saat hala izaha muhtaçtır."

Yıldırım: Her şeyi hoş görebilirim ama yalana tahammül edemem
GÜNDEM
Yıldırım: Her şeyi hoş görebilirim ama yalana tahammül edemem

YSK seçim takvimini partilere gönderdi
SEÇİM
YSK seçim takvimini partilere gönderdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Pompeo 4 Haziran'da görüşecekler
Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Pompeo 4 Haziran'da görüşecekler

Dışişleri Bakanlığı, ABD heyeti ile Münbiç görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanması için yol haritası belirlendiğini bildirdi.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan İnce'ye TRT tepkisi
Gündem

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan İnce'ye TRT tepkisi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TRT'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce mitinglerine ve diğer faaliyetlerine ekranlarında 4 saat 42 dakika yer verdiğini belirterek "Muharrem İnce meydanlarda konuşacak sözü olmadığı için TRT üzerinden manipülasyon yapmak istiyor" dedi.
Putin: Erdoğan'a baskı araçlarını kullanarak sonuç elde etmek çok zor
Dünya

Putin: Erdoğan'a baskı araçlarını kullanarak sonuç elde etmek çok zor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin NATO üyesi olarak S-400 sistemleri ile en gelişmiş ve sınıfında dünyanın en iyi sistemini almaya karar verdiğini belirterek "Sayın Erdoğan'a baskı araçlarını kullanarak sonuç elde etmek çok zor. Aksine bu, Erdoğan’ı daha da cesaretlendirecektir." dedi.
İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı
Gündem

İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, Denizli'nin Kale ilçesinde, bağımsız Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı.
Ankaragücü Eryaman Stadı'nda oynayacak
Spor

Ankaragücü Eryaman Stadı'nda oynayacak

Ankara'nın futbolda yeni yüzü olacak Eryaman Stadı, gelecek sezondan itibaren futbolseverlerin hizmetine sunulacak. 22 bin kişilik stadyumda MKE Ankaragücü'nün oynaması planlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.