Gündem AK Partili Kurtulmuş F-35 ve S-400 meselesi Türkiyenin savunmadaki gücünden duyulan rahatsızlığın yansıması

AK Parti'li Kurtulmuş: F-35 ve S-400 meselesi Türkiye'nin savunmadaki gücünden duyulan rahatsızlığın yansıması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, F-35 ve S-400 meselesi ile ilgili konuştu. Kurtulmuş, yaşananlarla ilgili "Türkiye'nin milli savunma sanayisindeki ilerleyişinin güçlü hale gelmesinden duyulan rahatsızlığın bir yansımasıdır." açıklamasında bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
AK Partili Kurtulmuş: F-35 ve S-400 meselesi Türkiyenin savunmadaki gücünden duyulan rahatsızlığın yansıması
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Anadolu Yayıncıları Derneğinin bir otelde gerçekleştirdiği "Yeni İletişim Teknolojileri ve Yerel Medyanın Geleceği Çalıştayı" programı öncesi düzenlenen yemekli programa katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleye değinen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Kim ne desteği verirse versin, Türkiye Orta Doğu'da ve bu coğrafyada oynanan oyunun farkındadır ve bu bölgenin daha fazla bölünmesine ve parçalanmasına asla müsaade etmeyecektir. Bu istikamette hep birlikte yürüyeceğiz. Bu milli bir meseledir. Örnek olsun diye söylüyorum. Olayları sadece güncel olaylar şeklinde algılarsak Amerikalı yetkililerin bu terör örgütü mensuplarıyla, sözde onların öncüleriyle niye yan yana fotoğraf verdiğini anlayamayız. Ya da niye bazı Batı ülkelerinin başkentlerinde bu örgütlerin ofislerinin olduğunu, bunlara lojistik, siyasi ve istihbari destekler verildiğini anlayamayız. Bu irade çerçevesinde örnek olsun diye söylüyorum, hep beraber olacağız, birlikte harekete edeceğiz ve hepimiz ortak hedefe doğru mücadelemizi sürdüreceğiz."

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Ortadoğu'nun parçalanmasına asla müsaade etmeyeceğiz
OYNAT 01:25
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Ortadoğu'nun parçalanmasına asla müsaade etmeyeceğiz
Numan Kurutulmuş, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen 'Yeni İletişim Teknolojileri ve Yerel Medya'nın Geleceği Çalıştayı'na katıldı. Çalıştayda konuşan Kurtulmuş, 'Türkiye; PYD, YGP, DEAŞ ile mücadele verdiği zaman, orada bir terör devletinin önlenmesi için her türlü çabayı ortaya koyunca, bir bakıyorsunuz ki, bu örgütün sözde liderleri, dostumuz, müttefikimiz olduğunu zannettiğimiz bazı ülkelerin resmi makamlarında ağırlanıyor. Onların askeri yetkilileri olmak üzere bir takım resmi temsilcileri gelerek, bu örgütün sözde askeri kanat sorumluları ile yan yana fotoğraf veriyor. Türkiye Ortadoğu'da ve bu coğrafyada oynanan oyunun farkındadır ve bu bölgenin daha fazla bölünüp parçalanmasına asla müsaade etmeyecektir. Bu istikamette hep birlikte yürüyeceğiz.' dedi.

"Mesele ne F-35'tir ne S-400'dür"

Kurtulmuş, Türkiye'nin maalesef müttefiki bir ülke tarafından F-35'ler dolayısıyla fiilen ambargoya tabi tutulduğunu, ayrıca "S-400'leri alamazsınız" denilerek, NATO müttefiki olmasına rağmen köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığını ifade etti.

  • Numan Kurtulmuş, "Meselenin aslı şudur, mesele ne F-35'dir ne S-400'dür. Mesele biliyorlar ki eğer Türkiye bu istikamette, güçlü, büyük Türkiye istikametinde yürüyüşünü devam ettirirse çok yakın zamanda kendi milli uçağını yapacak, Türkiye harp sanayisindeki bu gelişmelerinin meyvelerini alarak kendi füzelerini, füze motorlarını ve uçak motorlarını yapacak ve yoluna devam edecektir. F-35 ve S-400 meselesi, Türkiye'nin milli savunma sanayiindeki ilerleyişinin güçlü hale gelmesinden duyulan bir rahatsızlığın bir yansımasıdır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki varlığına ilişkin Kurtulmuş, "Ne olursa olsun, kim rahatsızlık duyarsa duysun. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hiçbir hakkının ihlal edilmesine müsaade etmeyecek ve Akdeniz'deki varlığını en güçlü şekilde sürdürecektir Allah'ın izniyle." ifadelerini kullandı.

"Türkiye kendi milli kaynaklarını kullanacak"

Türkiye'nin petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Kim ne rahatsızlık duyarsa duysun, Türkiye Allah'ın izniyle kendi petrolünü de kendi doğal gazını da bulacak. Hem Akdeniz'de hem Karadeniz'de bulduğu rezervlerle birlikte Türkiye ekonomik olarak çok güçlü bir noktaya gelecektir. Birileri Türkiye'nin bu petrol ve doğal gaz rezervlerini küçümseyebilirler onları kendi milli anlayışlarıyla birlikte baş başa bırakıyoruz. Türkiye kendi milli kaynaklarını kullanacak, inşallah Karadeniz'de bulduğu petrolleri Akdeniz'de de bularak yoluna devam edecek. İşte gördünüz dünyada ufacık bir kriz oldu, pandemi dolayısıyla petrol ve doğal gaz fiyatları iki katı, hatta üç katı seviyelerinde yükseldi. Kendi petrolümüzü ve doğal gazımı bulduğumuz zaman ayağımız yere daha sağlam basacak. Bunu bildikleri için birileri Türkiye'de de bu gidişatın önüne geçmeye çalışıyor."

Numan Kurtulmuş’tan 'seçim anketi' açıklaması: AK Parti açık ara birinci parti
GÜNDEM
Numan Kurtulmuş’tan 'seçim anketi' açıklaması: AK Parti açık ara birinci parti

Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması: Emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak
EKONOMİ
Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması: Emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.