|
Gündem

Ankara'da tarihi gün: Cumhurbaşkanı Erdoğan mazbatasını alarak yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de yemin ederek görevine resmen başladı. TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'nin karşıladığı Erdoğan'a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Erdoğan'ın aracı kırmızı gül yapraklarıyla kaplandı. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek "Göreve Başlama Töreni"ne, 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile aralarında Türk Devletleri Teşkilatı, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da olduğu uluslararası kuruluş temsilcileri katılacak.

14:53 . 3/06/2023 Cumartesi
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de yemin etmesiyle yeni dönem resmen başladı. Erdoğan mazbatasını Devlet Bahçeli'nin elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de yemin etmesiyle yeni dönem resmen başladı. Erdoğan mazbatasını Devlet Bahçeli'nin elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda yemin ederek göreve resmen başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni öncesinde mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'den aldı. Erdoğan ardından yemin etti. Erdoğan'ın yemin töreninin ardından İstiklal Marşı okundu.Erdoğan mazbatasını aldı


Bahçeli, öncesinde yemin törenine ilişkin bilgi verdi. Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'den teslim aldı ve ant içmek için hitabet kürsüsüne geçti.Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti


Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de Yemin ederek görevine başladı. Erdoğan'ın yemin töreninin ardından İstiklal Marşı okundu.


Cumhurbaşkanı yemini ise şöyle;

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim."Meclis'te utandıran görüntü: CHP, İYİ Parti ve HDP'li vekiller ayağa kalkmadı


28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde bir kez daha cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, TBMM'de mazbatasını aldıktan sonra yemin ederek 2028 yılına kadar sürdüreceği görevine resmen başladı. Ancak bu tarihi anlarda Meclis'te utandıran görüntüler ortaya çıktı. Erdoğan'ın TBMM'ye giriş yaptığı sırada CHP, HDP'nin ayağa kalkmadığı, ayağa kalkan İYİ Parti'nin ise alkışlamadığı görüldü. Erdoğan'ın yemininden sonra İYİ Parti'de çirkin eyleme katılarak ayağa kalkmamayı tercih etti. HDP'li vekiller yemin törenin ardından okunan İstiklal Marşı'na da yine eşlik etmemesi dikkat çekti.


Anıtkabir'i ziyaret edecek


Törenin ardından saat 16.00'da Anıtkabir'i ziyaret edecek Erdoğan, 18.00'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "Göreve Başlama Töreni"ne katılacak.


101 pare top atışı yapılacak


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısı'na varışta Erdoğan'ın konvoyuna Atlı Tören Birliği katılacak.


Erdoğan'ın süvari birliğiyle Külliye'ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101'er pare top atışı gerçekleştirilecek.


Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulunacak.


Konuklar onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği


Törene katılacak 21 devlet başkanı şöyle sıralanıyor:

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Karadağ Cumhurbaşkanı Yakov Milatoviç, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou N'Guesso, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Şahabuddin Çuppu, Gine Devlet Başkanı Mamady Doumbouya.


Göreve başlama törenine Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Macaristan Başbakanı Victor Orban, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin de aralarında bulunduğu 13 ülkenin başbakanları iştirak edecek.


Törene Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha'nın da olduğu 8 uluslararası kuruluşun temsilcileri de katılacak.


Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Viktoroviç Volodin, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Ding Zhongli'nin katılacağı törende, 12 ülke, Meclis Başkanı düzeyinde temsil edilecek.


Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Jelka Sviyanoviç, Konsey Üyeleri Jelko Komşiç ile Denis Beçiroviç'in yanı sıra Bosna Hersek Sırp Entitesi Başkanı Milorad Dodik'in de katılacağı törende, eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder, eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eski Bosna Hersek Başkanlık Konseyi üyesi Bakir İzzetbegoviç, eski İsveç Başbakanı Carl Bildt de yer alacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konukları onuruna saat 20.00'de Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek.


Yeni kabine Çankaya Köşkü'nde açıklanacak


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemek sonrasında kameraların karşısına geçecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci döneminin kabinesini kamuoyuyla paylaşacak.


#Recep Tayyip Erdoğan
#TBMM
#AK Parti
4 ay önce
default-profile-img