Gündem Bahçelinin erken seçim için işaret ettiği uyum yasaları

Bahçeli'nin 'erken seçim' için işaret ettiği uyum yasaları

MHP lideri Bahçeli'nin 'erken seçim' için yapmış olduğu çağrıda işaret ettiği 'uyum yasaları' dikkati çekti. Bahçeli, 16 Nisan referandumunun ardından başlayan uyum yasaları sürecinin tamamlanmasının ardından erken seçimin yapılabileceğini ifade etti. AK Parti ve MHP'nin son aylarda 'cumhur ittifakı'nın ardından hız kazandırdığı uyum yasaları süreci için çalışmalar farklı başlıklar altında devam ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çok sayıda kanun maddesi, yeni sisteme uygun şekilde düzenlenecek.
Çok sayıda kanun maddesi, yeni sisteme uygun şekilde düzenlenecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis'te partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, erken seçim için tarih vererek "Gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP seçimlerin erkene alınmasından yana takdirini kullanmaktadır. 26 Ağustos'un Malazgirt'in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur" dedi.

Bahçeli'nin işaret ettiği uyum yasaları için işleyen süreç devam ediyor. Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü uyum yasaları için süreç işliyordu. Çok sayıda kanun maddesi çalışmalar kapsamında en yakın süre içerisinde değiştirilecek. Yeni sistemin hayata geçirilmesi için tüm maddelerin taranmasına başlandı.

Uyum yasaları çok sayıda kanunu kapsıyor

Anayasa değişikliğine uyum sağlanması için Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nda 7 madde, Milletvekili Seçimi Kanunu'nda 9 madde, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu'nda 10 madde, Siyasi Partiler Kanunu'nda 11 madde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'nda 30 madde, Uyuşmazlık Mahkemesi Kanunu'nda 27 madde ve Askeri Ceza Kanunu'nda ise 50 maddede değişiklik yapılması zorunluluğu bulunuyor. Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiğinin kesileceğine ilişkin düzenlemeye uyum için Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun 4. maddesinin son fıkrasında bulunan "Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer." hükmünün kanundan çıkartılması gerekiyor.

AK Parti'den 'uyum yasası' mektubu

AK Parti, ittifak çalışmalarının ardından hız verdiği uyum yasalarının taslağının oluşturulması için milletvekillerine tek tek bir mektup göndererek öneriler ve görüşlerini istedi. Mektupta vekillerin hangi alanlarda çalışması gerektiği de belirtildi.

AK Parti’den vekillere ‘uyum’ mektubu
GÜNDEM
AK Parti’den vekillere ‘uyum’ mektubu

MHP de uyum yasası için girişimlerde bulunuyor

AK Parti'de, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin mevcut kanunlara uyumlaştırılmasına yönelik "uyum paketi"nin hazırlıkları sürerken, MHP'de de düzenlemeye ilişkin partinin görüşlerini içeren bir çalışma yapılıyor. MHP, uyum yasaları için bir çok kritik konuda AK Parti'ye görüşlerini bildirecek.


  • MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin mevcut kanunlara uyumlaştırılması çalışmasının, 2019 yılında gerçekleştirilecek yerel, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dolayısıyla bu yıl tamamlanmasını istiyordu.

MHP uyum yasaları için kolları sıvadı
GÜNDEM
MHP uyum yasaları için kolları sıvadı


Aref'in tedavisi sürüyor
Hayat

Aref'in tedavisi sürüyor

Kobra yılanı tarafından sokulan ve akşam saatlerinde özel bir uçakla Mısır’a getirilen illüzyonist Aref, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aref, bir Suriyeli tarafından kendisine verilen bir gözü kör, hasta ve yaralı, nadir rastlanan bir yılan tarafından sokulduğunu söyledi. Çok hareketsiz duran, öldüğünü zannettiği yılanı, bakımı için kafesinden çıkardığını ve yıkadığını anlatan Aref, kafesine geri koyduğu sırada sağ kolundan ısırıldığını belirtti.
Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı
Dünya

Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Dünya Kupası'nı kazanan Fransa ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Avrupa'nın siyahilere yönelik ayrımcılığa son vermesi çağrısı yapan Maduro, "Fransa, Dünya Kupası'nda Afrika takımına benziyordu. Aslında kazanan Afrika'ydı" dedi.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.