Gündem Bakan Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Bakan Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Milli Savunma Bakanı Akar, son dönemlerin en çok merak edilen konularından biri olan "Yeni askerlik sistemi"ne ilişkin detayları ilk kez açıkladı. Akar, tüm askerlerin 1 aylık ortak eğitim alacağını, sonrasında bedelliye ayrılmayanların 5 aylık daha askerlik yapacağını söyledi. Akar, 6 ayın ardından askerlere "Kalmak ister misiniz?" sorusunun yöneltileceğini belirterek, gerekli durumlarda kura çekileceğini vurguladı. "Yeni sistemde bedelli askerlik ne kadar olacak" sorusu da yanıt buldu. Akar'ın açıkladığı sistemde bedelli askerliğin bugün itibariyle 31 bin liraya denk geldiği öğrenilirken, bedelli askerlik ücretinin her yıl memur zammı oranıyla hesaplanacağı kaydedildi

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Son dakika: Yeni askerlik sistemi nasıl - Askerlik kaç ay oldu - Bedelli askerlik ne kadar
Askeri törende geçiş. Fotoğraf: Arşiv.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği "Yeni Askerlik Sistemi" konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını açıkladı
OYNAT 07:45
Bakan Akar yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını açıkladı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, yeni sistemle ilgili olarak ''Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek. Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak'' diye konuştu. Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarının da bugün Milli Savunma Bakanlığı internet sayfasına konulacağını söyledi.

Yeni askerlik sisteminde herkesin 1 aylık ortak eğitime katılacağını anlatan Bakan Akar, sonrasında kimi askerlerin 5 ay daha eğitime devam edeceğini anlattı.

Yeni sistemin tüm detayları.
Yeni sistemin tüm detayları.

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını şöyle anlattı:

Yükümlü kaynağımız var. 700 bin gencemiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. Bunların kurallarını belirledik.

Yemin törenindeki askerler.
Yemin törenindeki askerler.

Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.
Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı 5 ay kıtalarda görev yapacak.

6 ay bittikten sonra kalmak ister misiniz diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak.

Eğitimdeki askerler.
Eğitimdeki askerler.

Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.

Lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaç durumuna göre."

Yemin töreninde nizami yürüyüş yapan askerler.
Yemin töreninde nizami yürüyüş yapan askerler.

"Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek"

Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişlerin olduğunu dile getiren Akar, “"Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek" dedi.

Yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti ne kadar olacak?

Yeni askerlikte bedelli askerlik ücreti, (40 bin gösterge X memur maaşı X 6) formulüyle hesaplanacak. Bu rakam bugün 31 bin liraya denk geliyor. Ancak her yıl memur maaşına gelen zamlarla birlikte bu ücret yeniden belirlenecek.

Yeni askerlik sisteminin detayları açıklandı
GÜNDEM
Yeni askerlik sisteminin detayları açıklandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.