Gündem Bakan Çavuşoğlu Tel Avive büyükelçi atıyoruz

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bakan Çavuşoğlu: Tel Avive büyükelçi atıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Ankara-Tel Aviv hattındaki ilişkiler, yeni bir döneme giriyor. Türkiye ve İsrail, karşılıklı olarak büyükelçi atama konusunda el sıkıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için büyükelçi atama konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler konusunu Cumhurbaşkanımıza arz ettikten sonra süreç resmen başlamış olacak." diye konuştu.

İsrail'den olumlu adımlar gördüklerini anlatan Çavuşoğlu, diğer taraftan, "Ankara, Filistin'i desteklemeye devam edecek." dedi. Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye ve İsrail arasında önümüzdeki süreçte ortak ekonomik görüşmelerin gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

İsrail: Bölgesel istikrar için önemli

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Ankara ile normalleşme adımlarını değerlendirirken, "Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar için önemli bir varlık ve İsrail vatandaşları için çok önemli bir ekonomik haber." ifadesini kullandı.

Lapid, "İlişkilerin geliştirilmesi, iki halk arasındaki bağların derinleşmesine, ekonomik, ticari ve kültürel bağların genişletilmesine ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır." diye ekledi.

Türkiye ve İsrail ikili ilişkilerinde düzenlemeye gidecek
DÜNYA
Türkiye ve İsrail ikili ilişkilerinde düzenlemeye gidecek

"Tam diplomatik ilişkileri yeniden kurdu"

Söz konusu açıklamada, "İsrail ve Türkiye, Başbakan Yair Lapid ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sonrası tam diplomatik ilişkileri yeniden kurdu." notuna yer verildi.

Diplomatik ilişkilerin yeniden düzenlenmesinin, Cumhurbaşkanı Herzog'un Ankara'ya ziyaretinden ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının Kudüs ve Ankara'ya karşılıklı ziyaretlerinden bu yana ortaya çıkan olumlu tablonun devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Karşılıklı ziyaretler

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine geçtiğimiz mart ayında Ankara'ya resmi ziyaret düzenlemişti.

Herzog'un ziyaretinin ardından Çavuşoğlu, dönemin Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile İsrail'de bir araya gelmiş, takip eden süreçte Lapid de Ankara'ya ziyarette bulunmuştu.

ABD: MEMNUNİYETLE KARŞILADIK

ABD Büyükelçiliği ise yaptığı açıklamada; ''Türkiye ve İsrail'in büyükelçi atayacağı haberini memnuniyetle karşıladık'' dedi.

Türkiye ve İsrail ikili ilişkilerinde düzenlemeye gidecek
DÜNYA
Türkiye ve İsrail ikili ilişkilerinde düzenlemeye gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrailli mevkidaşı Herzog ile görüştü: Türkiye'ye terörle mücadele teşekkürü
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrailli mevkidaşı Herzog ile görüştü: Türkiye'ye terörle mücadele teşekkürü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.