Gündem Bakan Karaismailoğlu Demiryolunun yük taşımacılığındaki payı 2019dan 2053e kadar 7 kat artacak

Bakan Karaismailoğlu: Demiryolunun yük taşımacılığındaki payı 2019’dan 2053’e kadar 7 kat artacak

Bakan Karaismailoğlu: 2053 yılına kadar; demiryolu ağımızı, 13 bin 22 kilometreden, 28 bin 590 kilometreye çıkaracağız. Demiryolunun taşımacılıktaki oranının 2029 yılında yüzde 11’in üzerine yükselmesini, 2053’te ise yaklaşık yüzde 22 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz. Böylece demiryolunun yük taşımacılığındaki payı 2019’dan 2053’e kadar 7 kat artacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bakan Karaismailoğlu: Demiryolunun yük taşımacılığındaki payı 2019’dan 2053’e kadar 7 kat artacak
Bakan Karaismailoğlu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Artık Türkiye bir avuç insan için kalkınanların ülkesi değil, 82 milyonun Türkiye’sidir. Dün nasıl içerideki mihraklara rağmen ülkemizi geliştirecek vizyon projeleri hayata geçirdiysek, yarın da bu projeleri milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz” dedi.

1 TRİLYON KATKI SAĞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "U 2053 Vizyonu" çerçevesinde gerçekleştirilen Karayolları 72. Bölge Müdürleri Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’de yapılan yatırımlara her zaman karşı çıkanlar olduğunu ancak her şeye rağmen AK Parti hükümeti olarak millette hizmet etmek için durmadan çalıştıklarını ve büyük projelere imza attıklarını söyledi. Yaptıkları projelerle ülke ekonomisine katkılarının her geçen gün arttığını söyleyen Karaismailoğlu, 2053 yılında projelerinin ülke ekonomisine 1 trilyon dolardan fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini belirtti.

Bakanlık olarak karayolları yatırımlarına oldukça önem verdiklerini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemiz, üç kıta ve iki büyük deniz havzasının ortasındaki stratejik konumu ile 4 saatlik uçuşla 67 ülke ve 1,6 milyar insanın yer aldığı 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin döndüğü bir coğrafyada yer alıyor. Bu da demektir ki; yaptıklarımız kadar bundan sonra yapacak işlerimiz de çok, gayretlerimiz güçlü, hedeflerimiz büyük. Hizmet yolculuğumuzda, 20 yılda yaptıklarımızda ve bundan sonraki 30 yıl için planladıklarımızda siz değerli karayolcuların emeği ve alın teri, azmi ve çalışkanlığı var. Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin ulaştırma ve haberleşme yatırımları için yaptığımız, 1 trilyon 337 milyar 240 milyon lirayı aşan harcama miktarında büyük payı; yüzde 61 oran ve 812 milyar liralık miktar ile Karayollarına ait” ifadelerini kullandı.

7 MİLYAR SAAT AZALDI

AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından Türkiye’nin çağ atladığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “20 yıl önce 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol ağımızı bugün 28 bin 647 kilometreye ulaştırdık. Bölünmüş yol ağımız 2053’e kadar 38 bin kilometreyi aşacak. 20 yıl önce bin 714 kilometre olan otoyol ağımızı bugün, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdık. 2053’te, 8 bin 325 kilometreye yükselteceğiz. 20 yıl önce 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu bugün, tam 21 kat artırarak 651 kilometreye çıkardık. 2023’te; tünel uzunluğunu 771 kilometreye çıkaracağız. 20 yıl önce 311 kilometre olan köprü ve viyadük uzunluğumuzu bugün 727 kilometreye çıkardık. 2023’te; 771 kilometreye çıkaracağız. Karayolu ağımız içindeki oranı yüzde 42 olan bölünmüş yollarımız, trafiğin yüzde 83’ünü taşıyor. Yaptığımız, konforlu yollar sayesinde, vatandaşlarımızın yollarda harcadığı süreyi yıllık 7 milyar saat azalttık. Bu sayede akaryakıttan 1 milyar litre tasarruf sağladık” dedi.

Ege'nin en önemli projelerinden biri: İzmir ve Antalya'yı birbirine bağlayacak
FOTOĞRAF 4
Title
<br>Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Ulaşım ve Lojistik Master Planı doğrultusunda 97 kilometresi Aydın’da ve 66 kilometresi ise Denizli’de olmak üzere toplam uzunluğu 163 kilometre olan Aydın - Denizli Otoyolunda çalışmalar hızla devam ediyor.
Title
16 Kasım 2020 tarihinde temeli atılan projeyle Türkiye’nin önemli tarım, turizm ve tekstil bölgelerinden Aydın ve Denizli illerinin, mevcut İzmir-Aydın Otoyolu ile İzmir Limanı’na ve yapımı tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ile Marmara Bölgesi’ne ve aynı şekilde Akdeniz’e bağlantıları yüksek standartlı, hızlı ve güvenli şekilde otoyol ile sağlanması hedefleniyor.
Title
Ege Bölgesi’nin en önemli otoyol projesi olan ve İzmir ile Antalya’yı birbirine bağlayacak projenin 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. İzmir’den başlayarak Aydın, Denizli ve Burdur illerinden Antalya’ya uzanacak olan otoyolun, Ege ve Akdeniz’in turizmini güçlendirmesi bekleniyor. Projenin tamamlanmasıyla halen 7 saat olan İzmir-Antalya arasının 3 saate ineceği belirtiliyor.
Title
Ege'nin en önemli projelerinden biri: İzmir ve Antalya'yı birbirine bağlayacak
Türkiye'nin Ulaşım ve Lojistik Master Planında yer alan ve Ege'nin önemli projelerinden birisi olan 163 kilometrelik Aydın-Denizli Otoyolu inşası tüm hızıyla devam ediyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.