|

Bakan Özhaseki: Kentsel dönüşümü hızlandıracak önlemleri alacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'a özel bir deprem yasası çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Özhaseki, konuyla ilgili tatilde olan TBMM'nin olağanüstü toplanabileceğine işaret etti.

11:34 - 9/08/2023 mercredi
Güncelleme: 12:32 - 9/08/2023 mercredi
AA
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından konu gündemde daha fazla yer aldı. Özellikle megakentteki çarpık yapılaşma, olası İstanbul depreminde felakete neden olabilir. Konuyla ilgili harekete geçen yetkililer, yapılacak bir yasal düzenleme ile deprem için hazırlık çalışmalarının hızlandırılması hedefliyor. Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir açıklama yaptı.

"Yıkılabilecek olan yapı 600 bin civarında"

Bakan Mehmet Özhaseki geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, olası İstanbul depremindeki senaryoları anlattı. Özhaseki, "Felaket olduğunda ilk etapta yıkılabilecek olan yapı 600 bin civarında. 7 ve üzerinde şiddetinde deprem olduğunda 600 bin daire yerle yeksan olur." ifadelerini kullandı.

Megakent'e özel deprem yasayı

Bugün de İstanbul'da Medya Buluşması programına katılan Özhaseki, İstanbul'un kentsel dönüşümüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Burada, Megakent için özel bir deprem yasası çıkarmayı hedeflediklerini belirten Mehmet Özhaseki, "Hızlı adımlar atarak TBMM'de yaz dönemi davet edilerek görüşülebilir." dedi.

"4 aşamalı planımız var"

Özhaseki, yasaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "İstanbul’da 39 ilçe belediyemizi gerekse büyükşehir belediyemizi davet ederek toplantıya başladık. 4 aşamalı planımız var. Birincisi zaten devam eden bir kentsel dönüşüm çalışması var. 39 ilçemizde 188 yerde kentsel dönüşüm projesi devam ediyor. Şu anda 165 bin civarında konutun yenileme çalışmaları devam ediyor. İkinci aşamada rezerv konut alanları belirledik. Bu alanlarda 350 bin konuta kadar yeni sağlam, güvenilir konutlar yapabileceğiz. Çevrede en riskli olan yapıları yeni y erlere taşıyarak depreme hazırlığın ikinci adımını atmış olacağız diye düşünüyorum.

"Kentsel dönüşümde karşılaştığımız engelleri bertaraf edeceğiz"

Üçüncüsü de seçim öncesinde açıklanan asla bir seçim vaadi olmayan bir başka kampanyamız var o da ‘Yarısı Bizden’ kampanyası. Bakanlığımıza müracaat eden insan sayısı 1 milyon 20 bin. Bina içerisinde tek tek müracaatlar var ama yüzde 100 kendi içerisinde anlaşma sağlanmış bina sayısı 14 bin civarında. Onlar bizim için sorunsuz, vatandaşın tamamı bir araya gelmişler, anlaşmışlar. 14 bin binanın bağımsız birim olarak karşılığı 71 bin civarında. Dördüncü aşamada düşündüğümüz İstanbul için özel yasa çıkarmayı hesaplıyoruz. 11 yıldır devam eden İstanbul’daki kentsel dönüşüm işinde ne tür engellerle karşılaşmışsak bunları bertaraf edecek tedbirleri alıp yasayı çıkarmak istiyoruz.#Mehmet Özhaseki
#İstanbul
#Kentsel Dönüşüm
il y a 8 mois