|

CHP'li İlgezdi İmamoğlu'na tepki gösterip partiden istifa etti: Kılıçdaroğlu'na destek verenler tasfiye ediliyor

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, partisinden istifa etti. CHP'li Barış Yarkadaş, "İlgezdi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki gösterdi ve 'Kılıçdaroğlu’na destek verdiğim için tasfiye ediliyoruz' dedi." diyerek istifa kararını duyurdu. İddiaların yayılması sonrası basın toplantısı düzenleyen İlgezdi, "Partide çok açık şekilde Kürt ve Alevi tasfiyesi yapılıyor. Ne hikmetse bir Karadeniz lobisi İstanbul'da, her tarafta belediye başkanı oluyor" dedi.

Hüseyin Berk
18:24 - 26/01/2024 Cuma
Güncelleme: 23:37 - 26/01/2024 Cuma
Yeni Şafak
Ekrem İmamoğlu - Battal İlgezdi
Ekrem İmamoğlu - Battal İlgezdi

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde çifte yenilgiye uğrayan ve sonrasında 'değişim' tartışmalarının gölgesinde kurultaya giden CHP'de, Kemal Kılıçdaroğlu'nu deviren Özgür Özel yeni genel başkan seçilmişti.

Özel'in göreve gelmesinin ardından parti içerisinde Kılıçdaroğlu'na destek veren isimlere yönelik baskı olduğu iddia edilmiş ve çeşitli teşkilatlardan istifalar yaşanmıştı.

CHP'li İlgezdi İmamoğlu'na tepki gösterip istifa etti

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, benzer bir nedenle partisiden istifa etti.

"Kılıçdaroğlu'na destek verenler tasfiye ediliyor"

İlgezdi ile konuştuğunu belirten ve istifa kararını duyuran CHP'li Barış Yarkadaş,
"İlgezdi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki gösterdi ve 'Kılıçdaroğlu’na destek verdiğim için tasfiye ediliyoruz' dedi."
diyerek istifa kararını duyurdu.

"Partimizin değerlerinin bu kadar hoyratça harcanmasına gönlüm razı değildir"

Yarkadaş'ın paylaşımı sonrasında açıklama yapan İlgezdi ise şu ifadeleri kullandı:

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin son kurultayında Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyenler tek tek partimizden tasfiye ediliyor.

CHP'nin her kademesinde gece gündüz görev yapmış 40 yıllık bir partili olarak bu yaşananlar hem beni hem de milyonlarca partilimizi üzmüştür.

Partimizin değerlerinin bu kadar hoyratça harcanmasına gönlüm razı değildir.

Bu vesileyle 40 yıldır mensubu bulunmaktan onur duyduğum partimden istifa ediyorum."

"Özel günü kurtarmak için yalan söyledi" iması

İlgezdi daha sonra düzenlediği basın toplantısında, 15 yıldır CHP'den Ataşehir Belediye Başkanı olduğunu hatırlatıp, belediye başkan adayı olmadığı için istifa etmediğini belirtti.

İlgezdi, "
CHP'de bir kıyım hareketi yapılıyor. Yıllardır bu partide kurultaylar yaşadım. Bu süreçteki kıyım hiçbir dönemde olmadı. Kemal Kılıçdaroğlu'na destek veren Türkiye ve İstanbul'daki tüm belediye başkanları tasfiye ediliyor. İstifamın bir gerekçesi budur. Kurultayda verilen ön seçim sözlerinin hepsinin rafa kalktığını görüyoruz. Hiçbir yerde ön seçimle ilgili bir yoklama yapılmadı. Sadece günü kurtarmak için söylendi ve bitti"
diye konuştu.

Bu sabah CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü anlatan İlgezdi, aday gösterilmemesinin nedenine ilişkin İmamoğlu'nun, kendisine anketlerde başarısız çıktığını ifade ettiğini dile getirdi.

"Partide Kürt ve Alevi tasfiyesi yapılıyor"

6 farklı şirkete anket yaptırdığını, son ankette yüzde 52-58 ile seçimi kazanacağının görüldüğünü söyleyen İlgezdi,
"Partide çok açık şekilde Kürt ve Alevi tasfiyesi yapılıyor. Bizi ziyaret eden arkadaşlara, 'Arzu ederseniz aday olmam' dedim. Ataşehir'i kucaklayacak, Ataşehir'in de ortak kabulleneceği bir aday olmalı. Nezaketen bana sorulmadı. CHP ilçe başkanına ve örgütüne bu kadar saygısızlık olabilir mi
?" diye konuştu.

"Karadeniz lobisi İstanbul'da, her tarafta belediye başkanı oluyor"

İlgezdi,
"Bundan sonra sahada bu arkadaşlarla görüşeceklerini
" ifade ederek,
"Ne hikmetse bir Karadeniz lobisi İstanbul'da, her tarafta belediye başkanı oluyor. Sayın bakalım kaç tane Trabzonlu var? CHP ilk kez böyle bir süreci ve dönemi yaşıyor. Seçim sonuçlarını beraber yaşayacağız. Battal İlgezdi olarak sahadayım. Bu işlerin nasıl olacağını herkes görecek. 1 Nisan sabahı hem Ataşehir'e hem İstanbul'a bakacağız
" dedi.

İmamoğlu'na bir tepki de CHP'li Aygün'den: Şoförünü, berberini belediyelere atıyor

Aynı saatlerde X hesabından İmamoğlu'nu hedef alan CHP'liler arasına eski Tunceli vekili Hüseyin Aygün de eklendi.

"Ne 'değişim' ama değil mi?"
diyen Aygün,
"'Değişimci' CHP, Kılıçdaroğlu ile çalışan belediye başkanı, meclis üyesi, danışman, şoför, işçi, bekçi, memur ne varsa kapıdışarı ederken, İmamoğlu'nun müdürünü, aşçısını, danışmanını, berberini, doktorunu, asistanını şoförünü belediyelere atıyor.
" ifadelerini kullandı.#Battal İlgezdi
#CHP
#Ataşehir Belediyesi
#Ekrem İmamoğlu
#Kemal Kılıçdaroğlu
#Özgür Özel
5 ay önce