Gündem BM çöktü bitti

BM çöktü bitti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kudüs’ün İsrail tarafından gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Birleşmiş Milletler bütün bu olaylar karşısında bitmiştir, tükenmiştir, çökmüştür” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail katliamına sessiz kalan uluslararası toplumu eleştirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail katliamına sessiz kalan uluslararası toplumu eleştirdi

Erdoğan, Beştepe’de ilk iftarını şehit aileleri ile birlikte yaptı. Programda konuşan Erdoğan, “Bizlerin bu iftar sofrası etrafında buluşmamıza vesile olanlara teşekkür ediyorum” diyerek tüm şehitlere rahmet diledi. Konuşmasında ağırlıklı olaram Filistin meselesine değinen Erdoğan özetle şunları söyledi:

İSRAİL YÖNETİMİNİ ADETA AZDIRDI

Filistin’de tek suçları binlerce yıldır üzerinde yaşadıkları topraklardaki haklarını savunmak olan masum insanlara yönelik büyük bir insanlık suçuyla karşı karşıyayız. İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan saldırıları sebebiyle yarım asrı aşkın süredir huzur yüzü görmeyen Filistinliler bir kez daha zulme maruz kaldılar. Amerika’nın büyükelçiliğini BM ve diğer uluslararası kurumların kararlarını hiçe sayarcasına Kudüs’e taşıma kararı İsrail yönetimini adeta azdırmıştır. Tüm dünya gözünü yumsa da biz İsrail zulmüne rıza göstermeyeceğiz.

DÜNYA, KAOSA SÜRÜKLENİR

Kudüs’ün İsrail tarafından gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Uzun zamandır işgal altındaki Filistin topraklarını özgür Filistin Devletinin sınırları içinde huzura ve güvene kavuşacağı günlere kadar kardeşlerimizin mücadelesini destekleyeceğiz.

Bu mesele tüm insanlık ve onların temsil eden uluslararası kurumlar için bir imtihandır. Maalesef şu ana kadar bu imtihan çok kötü geçmiştir. İsrail’in hukuk tanımaz, hak ve adalet bilmez. Şımarık, küstah, insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalınması çok tehlikeli bir kapının açılması anlamına gelecektir. İsrail’in korsanlıkları bu düzenin kökten sarsılmasına ve artık son hadiselerle birlikte açıkça yıkılmaya başlamasına yol açmıştır. Yakın zamanda Irak ve Suriye’de kötü imtihanlar veren uluslararası sistem Filistin’deki tavrıyla adeta intihar etmektedir. BM bütün bu olaylar karşısında bitmiştir, tükenmiştir, çökmüştür. Zira BM, adalet tesisi için vardır, ama şu anda ben BM Genel Sekreterine hukukumuz ileri derecede olmasına rağmen ulaşamıyoruz. Şayet İsrail zorbalığına daha fazla sessiz kalınırsa dünya hızla haydutluğun hakim olduğu bir kaosa doğru sürüklenecektir. Güçlü olanın istediğini aldığı, mazlum olanın ise hep kaybettiği böyle bir düzen insanlığın sonu demektir. Biz bu kötü gidişe itiraz ediyoruz. Bedeli ne olursa olsun sonuna kadar hakkın, hakikatin yanında yer alacağız.”

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.