Gündem Bursada bayram namazı saat kaçta?

​​Bursa'da bayram namazı saat kaçta? Bursa'da bayram namazı saati

Bursa'da bayram namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı 21 Ağustos'ta (yarın) başlıyor. Bayram namazına gidecek vatandaşlar bayram namazı saatlerini merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı illere göre Kurban Bayramı namaz saatlerini açıkladı. Bursa'da bayram namazı saat kaçta? Peki, 2018 Bursa Kurban bayram namazı vakti saat kaçta? Detaylar haberimizde...

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bayram namazı yurdun dört bir yanında büyük bir katılımla kılınacak.
Bayram namazı yurdun dört bir yanında büyük bir katılımla kılınacak.

Kurban Bayramı yarın başlıyor. Bayram namazında camileri dolduracak olan vatandaşlar, Bursa'da bayram namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor.

Biz de sizler için Diyanet takvimine göre, Bursa'da bayram namazı saatlerini derledik.

Bursa'da Kurban Bayramı namazı saati 07.01'de kılınacak.

Teşrik tekbiri

Bayram namazının kılınışı

Birinci Rek'at:

1. Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2. İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3. Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. İkinci Tekbir: İkinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4. Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5. Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

REKLAM

İkinci Rek'at:

6. İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7. Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

İl il bayram namazı saatleri
GÜNDEM
İl il bayram namazı saatleri

Ankara'da bayram namazı saat kaçta?
GÜNDEM
Ankara'da bayram namazı saat kaçta?

İstanbul'da bayram namazı saat kaçta?
GÜNDEM
İstanbul'da bayram namazı saat kaçta?

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.