Gündem Çinin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei Aşı 1 hafta önce denenmeye başlandı

​Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei: Aşı 1 hafta önce denenmeye başlandı

Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei: Aşı 1 hafta önce denenmeye başlandı

Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, koronavirüs hastalığı nedeniyle Çin'den Türkiye'ye getirilen ‘Favipiravir’ isimli ilaç ve Çin’deki aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Wei, geliştirilen bir aşının gönüllüler üzerinde denenmeye başladığını söyledi. Türkiye’deki gözlemlerini de aktaran Wei, “İşe giderken yine boğaz kenarında koşanlar, balık tutanları görüyorum. 'Buralar boş, ben de sağlıklıyım geleyim' düşüncesi doğru değil. Sağlıklı olduğunu bilmiyorsun. Virüs bulaştığı zaman size haber vermiyor" dedi.

Haber Merkezi DHA
Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei
Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei

Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında meydana çıkan ve hızla tüm dünya ülkelerine yayılan koronavirüs hakkında ve Çin’deki son gelişmeler hakkında bilgi veren Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei geliştirilen bir aşının gönüllüler üzerinde denenmeye başladığını söyledi.

Wei, "Aşı konusu yaklaşık 1 hafta 10 gün önce en hızlı geliştirilen aşılardan biri, gönüllülerde denenmeye başlandı. Şimdi klinik aşamanın bitmesi bekleniyor. Gönüllülerin klinik denemesi 5-6 ayı bulacak. Virüs çıktıktan sonra tedavi ve önlemenin ardından aşıların araştırmasına girdik" diye konuştu.

ABD ordusu dünyaya duyurdu: Koronavirüs aşısı farelerde denenmeye başlandı
DÜNYA
ABD ordusu dünyaya duyurdu: Koronavirüs aşısı farelerde denenmeye başlandı

"Salgına özel bir ilaç değil"

En çok merak edilen ilaç konusunda bilgilendirmelerde bulunan Wei, virüs ortaya çıktıktan sonra 70 bin ilaç içerisinden iki ilacın etkili olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

  • Wei, “Ulusal sağlık komisyonumuz salgın çıktıktan sonra her gün basın toplantısı yapıtı. Şimdiye kadar yapılan toplantılarda iki ilaçtan bahsettiler. İlki Chloroquine Phosphate. Eskiden sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İkincisi de Favirpiravir. Biz bunları tavsiye ettik ve Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirdik. Favipiravir 2014 yılında çıktı. Japonya’da çıkan bir ilaç. Geniş kapsamlı antivirüs bir ilaçtır. O zaman tabii ki salgın yoktu. Bu ilaç salgın için üretilmedi. Salgından önce üretilen bir ilaç, salgına özel bir ilaç değil" dedi.

SON DURUM: Türkiye ve dünyada koronavirüs test sayısı, vaka sayısı ve ölü sayıları
DÜNYA
SON DURUM: Türkiye ve dünyada koronavirüs test sayısı, vaka sayısı ve ölü sayıları

"Bu ilacı etkisi büyük ve yan etkileri çok düşük"

Wei sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Ocak ayından beri mevcut olan ilgili bütün ilaçları tek tek inceledik. 70 bin ilaçtan bahsettiğim iki ilaç üzerinde odaklandık. Favipiravir çıktığı günden itibaren güvenlik konusunda çok sabit çok istikrarlı bir ilaç. Kullanımında da hiçbir yan etkisi olmamış bir ilaç. Bu ilaçla tedavi ederken karşılaştırmalı tedavi yaptık. Bir grup Favipiravir kullandı, diğer grup kullanmadı. Favipiravir kullanan grubun içerisinde 3 belirtinin etkisi daha belirgin şekilde azalıyor. Kullananlarda iki gün içerisinde ateş düşüyor. Kullanılmadığı zaman 4.2 günde düşüyor. Favipiravir kullanılan hastalarda nükleik asit 4 gün içerisinde negatife dönüyor. Diğerlerinde 11 gün içerisinde dönüyor. Favipiravir kullananların akciğer filmleri önce ve sonra olarak karşılaştırıldığında iyileştirme oranı yüzde 91. Favipiravir kullanmayanların akciğer filmlerine bakıldığında ise iyileşme oranı yüzde 66-67. Yani bu ilacın etkisi büyük ve yan etkisi çok düşük bir şekilde çıkıyor."

HAYAT
Koronavirüse karşı yeni yöntem: Akdeniz Üniversitesinde yeşil bitki ile koronavirüs aşısı çalışması başlatıldı

"Virüs bulaştığı zaman size haber vermiyor"

Türkiye’deki gözlemlerini aktaran Başkonsolos Wei, “İşe giderken yine boğaz kenarında koşanlar, balık tutanları görüyorum. Buralar boş, ben de sağlıklıyım geleyim düşüncesi doğru değil. Sağlıklı olduğunu bilmiyorsun. Virüs bulaştığı zaman size haber vermiyor. Fakir, zengin, yüksek makam hiç fark etmiyor. Dışarı çıktığınız zaman riski artırıyor. Hükümet ne kadar iyi tedbir alsa da halkın da buna eş güdüm bir şekilde beraber uygulaması lazım. Sadece kendi için düşünmemesi lazım. Buralar şimdi boş, temiz ben eğleneyim diye düşünmemek lazım. Türk kamuoyunda bazı insanlar bunu pek iyi anlamıyor. 'Evde kal' ne demek. Sadece kendi güvenliğin için değil, aynı zamanda başkası için ve toplumumuz için. Her insan bu tehlikeli, riskli zamanlarda bütün topluluğu için yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Çin’deki balık pazarının açıldığı iddiaları hakkında konuşan Wei, “Tamamen Çin’in dışındaki bir pazarın fotoğrafı konularak 'Wuhan’daki bu pazar açıldı' deniliyor. Hem haber yanlış hem de fotoğraf yalandır. Bir kısım insan Çin’de ne meydana gelirse, özellikle olumlu bir şey meydana gelirse memnun olmuyor gibi gözüküyor. Biz salgınla mücadele ederken ve büyün her şeyi DSÖ ile paylaşırken onlar bizi suçluyor. Wuhan’da kısıtlama tedbirleri aldığımız zaman 'bu insan haklarına aykırı' diyorlardı. Biz ne yapsak eleştiriyorlardı" şeklinde konuştu.

Akdeniz Üniversitesi'nde bitkiden koronavirüs aşı çalışması: 'Tüm mutasyonlara karşı etkili olmasını bekliyoruz'
FOTOĞRAF 11
Title
Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs (Kovid 19), tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkeler de çeşitli önlemler alarak koronavirüsle mücadele için çalışmalar başlattı.
Title
Türkiye'de de görülen koronavirüs vakalarının ardından Akdeniz Üniversitesi, koronavirüs aşısı için çalışma başlattı.
Title
20 kişilik uzman ekiple birlikte çalışmalarını yürüten Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, 3 laboratuvar 1 iklim odasında 'Transient Bitki Ekspresyon Sistemi' kullanarak, yeni nesil aşı çalışmalarını yaptıklarını açıkladı. Tarlan Mammedov, aşının kısa sürede hayata geçmesini hedeflediklerini söyledi.
Title
BİTKİDEN KORONA AŞI ÇALIŞMASI ​ <br> <br>Mammedov, bir tütün bitkisi olan Nicotiana benthamiana'nın, iklim odasında 22-24 derecede yüzde 50-60 nem seviyesinde özel formülasyon içeren gübrelerle yetiştirildiğini anlattı. Belli büyüklüğe ulaşmasının ardından bitkiye rekombinant (yeniden düzenlenme) yapılarak, proteinleri üretmesi için bitki yaprağının içine solüsyon verildiğini (infitrasyon) söyleyen Mammedov, yapraklarında protein ürettiklerini belirtti.
Title
Ardından proteinleri yapraktan çıkarıp saf hale getirdiklerini aktaran Prof. Dr. Tarlan Mammedov, gerekli analizlerin ardından aşı çalışmalarına uygun olup olmadığına karar verildiğini anlattı. Uygun aşıların önce hayvanlar üzerinde denendiğini belirten Mammedov, gerekli immun (bağışıklık) cevap alınınca analizlere devam ederek, klinik çalışmalara geçildiğini anlattı.
Title
DEGLİKOLİZASYON YÖNTEMİYLE AŞI ÇALIŞMALARI ​ ​ <br> <br>Dünyada devrim niteliğinde olan deglikolizasyon (Bitki hücre yüzeyinde bulunan proteinlerdeki şekerin yok edilmesi) yöntemiyle aşı üretim çalışmaları yapan Mammedov, bu çalışmalar dahilinde şarbon, sıtma, kuduz gibi hastalıklara karşı aşı geliştirdiklerini hatırlattı.
Title
Mammedov, “Sıtma şu anda dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri. Bu hastalıklara karşı bir aşı geliştirilememişti fakat biz Akdeniz Üniversitesi'ndeki çalışmalarımız sonucunda tarihte ilk defa bu hastalığa karşı aşı geliştirerek başarılı olduk. Bu aşının milyonların hayatını kurtarma potansiyeli olduğuna inanıyoruz dedi.
Title
YENİ NESİL AŞI ÜRETİMİ ​ ​ <br> <br>Koronavirüsün önceki virüslerden farklı olduğunu anlatan Mammedov, “Koronavirüsle mücadele kapsamında biz de Akdeniz Üniversitesi olarak çalışmalarımıza başladık. Bu virüsün antijenlerini yeşil bitki yaprakları hücrelerinden üreteceğiz. Üretilen proteinler yapraktan saflaştırılarak gerekli analizler dahilinde testler yapacağız. Şu anda Covid 19'un birkaç tipi bulunmaktadır. Örneğin İtalya'da görülen koronavirüs agresif haldedir. Bizim geliştirdiğimiz aşılar yeni nesil aşılardır. Geliştirdiğimiz aşının neredeyse tüm mutasyonlara karşı etkili olmasını bekliyoruz diye konuştu.
Title
AŞI ÇALIŞMALARI HIZLANDI <br> <br>​ ​ Geliştirilen yeni nesil aşılar üzerinde önce Ar-Ge çalışmaları yapıldığını, ardından klinik testlerden geçtiğini anlatan Mammedov, sözlerini şöyle sürdürdü:
Title
“Aşının test sonuçlarına göre üretimi, ticarileşmesi gelişir. Biz koronavirüsün çok kritik olduğunu göz önüne alarak işlerimizi hızlandırdık.
Title
Akdeniz Üniversitesi'nde bitkiden koronavirüs aşı çalışması: 'Tüm mutasyonlara karşı etkili olmasını bekliyoruz'
Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, koronavirüsle mücadele için Akdeniz Üniversitesi'nde aşı çalışması yaptıklarını söyledi. İklim odasında özel yetiştirilen bir tütün bitkisi olan 'Nicotiana benthamiana' üzerinde çalışma yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Mammedov, “Geliştirdiğimiz aşının neredeyse tüm mutasyonlara karşı etkili olmasını bekliyoruz" dedi.
Abone Ol Google News
Libyada ilerleme Suriyeye takviye

Libya'da ilerleme Suriye'ye takviye

​PYD ve Esed'in kabusu olan Mehmetçik'e yeni zırhlılar gidiyor.
Dünya Sağlık Örgütünden bir övgü daha

Dünya Sağlık Örgütü'nden bir övgü daha

Türkiye cömertlik, destek ve dayanışmanın güzel bir örneği.
İlk uçuşun yeri ve tarihi belli oldu

İlk uçuşun yeri ve tarihi belli oldu

​Koronavirüs nedeniyle askıya alınan uçuşlar yeniden başlıyor.
Ezber bozan açıklama

Ezber bozan açıklama

​İstanbul Orman Müdürü açıkladı: İstanbul'un yüzde 44.4'ü orman.
Özdil'e özel<br>'kibar' yıkım

Özdil'e özel
'kibar' yıkım

Vatandaşın evine balyozla, onun evine fırça kürekle...
Erzurum'da<br>silahlı kavga

Erzurum'da
silahlı kavga

​Köyde çıkan çatışmada 5 kişi hayatını kaybetti.
Bursa pandemide örnek bir sınav verdi

Bursa pandemide örnek bir sınav verdi

​Hayatı kolaylaştıracak pek çok yatırımı hayata geçirdi
Akdeniz'de<br>petrol hamlesi

Akdeniz'de
petrol hamlesi

​7 bölgede arama yapmak için başvuruda bulundu.

Emlak verginizi<br>ödemeyi unutmayın

Emlak verginizi
ödemeyi unutmayın

O tarihleri kaçıran vergi mükellefler için ise cezai işlem uygulanacak.
İngiliz BBC Türkiye'yi öve öve bitiremiyor

İngiliz BBC Türkiye'yi öve öve bitiremiyor

'​Koronavirüsle mücadelede tüm dünyaya ders veriyorlar.'
Bravo Bartın

Bravo Bartın

Taburcu edilen hastaların ardından hiç korona vakası kalmadı.
Özdil'in villasında yıkım başladı

Özdil'in villasında yıkım başladı

İtirazları boşa çıktı, kiremitleri söken belediye artık yıkmak zorunda.
Yargıtay<br>son noktayı koydu

Yargıtay
son noktayı koydu

​Milyonlarca çalışanı ilgilendiren tazminat kararı.
İstanbul'dan<br>kaçış başlıyor

İstanbul'dan
kaçış başlıyor

Bir gün içerisinde 30 bin kişi şehri terk edecek.
İki saattir bekliyoruz

İki saattir bekliyoruz

​Yasağın ilk gününde İstanbul'da otobüs çilesi.
Servetlerine <br>servet kattılar

Servetlerine
servet kattılar

​Dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu açıklandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.