|

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze mesajı: İsrail'in soykırıma varan operasyonları derhal durmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından Gazze'deki katliama ilişkin dünyaya mesaj gönderdi. "İsrail'in soykırıma varan operasyonlarını derhâl durdurması çağrımızı yineliyorum." diyen Erdoğan, "İsrail yönetimi, hatadan geri dönmek, devlet aklıyla hareket etmek yerine, bölge dışı aktörlerin de kışkırtmasıyla örgüt gibi davranmaktadır." dedi.

Hüseyin Berk
18:36 - 20/10/2023 Cuma
Güncelleme: 19:16 - 20/10/2023 Cuma
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması çağrısında bulundu.

İsrail, Filistin'deki şiddetini gün geçtikçe artırıyor. Hastanenin ardından ibadethaneleri hedef alan İsrail, Cibaliye bölgesinde yer alan el-Ömeri Camii'ni ve Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin sığındığı tarihi kiliseyi hedef aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, X hesabından yaptığı paylaşımla Gazze'deki katliama ilişkin dünyaya mesaj gönderdi.

"İsrail'in soykırıma varan operasyonları derhal durmalı"

"İsrail'in soykırıma varan operasyonlarını derhâl durdurması çağrımızı yineliyorum."
diyen Erdoğan,
"İsrail yönetimi, hatadan geri dönmek, devlet aklıyla hareket etmek yerine, bölge dışı aktörlerin de kışkırtmasıyla örgüt gibi davranmaktadır."
dedi.

"Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek"

"Batılı ülkelerin teşvik ettiği, Batılı medya kuruluşlarının âdeta meşrulaştırma yarışına girdiği bu cinnet furyasından bölgemizin bir an önce kurtarılması gerekmektedir."
diyen Erdoğan,
"Türkiye, daha fazla masum kanının akmaması, daha fazla insani trajedinin yaşanmaması ve Filistin’deki çatışmaların geri dönülmez noktaya varmadan çözümü için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."
ifadelerini kullandı.

"Zulümle âbâd olunmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Gazze’ye yönelik saldırıların genişlemesi daha fazla acı, ölüm ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyecektir.

Çocukları, kadınları, sivilleri katlederek; hastaneleri, okulları, camileri, kiliseleri bombalayarak güvenliğin sağlanamayacağı açıktır. Zulümle âbâd olunmaz.

İsrail yönetimi, hatadan geri dönmek, devlet aklıyla hareket etmek yerine, bölge dışı aktörlerin de kışkırtmasıyla örgüt gibi davranmaktadır.

Batılı ülkelerin teşvik ettiği, Batılı medya kuruluşlarının âdeta meşrulaştırma yarışına girdiği bu cinnet furyasından bölgemizin bir an önce kurtarılması gerekmektedir.

Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek olmaya davet ediyorum.

İsrail yönetimine sivillere yönelik saldırılarının kapsamını asla genişletmemesi ve soykırıma varan operasyonlarını derhâl durdurması çağrımızı yineliyorum.

Müslümanların, Yahudilerin, Hristiyanların ve bu topraklarda yaşayan herkesin emniyetini garanti edecek yeni mekanizmaların kurulmasıyla bölgemizin kalıcı istikrara kavuşacağına inanıyoruz.

Türkiye, daha fazla masum kanının akmaması, daha fazla insani trajedinin yaşanmaması ve Filistin’deki çatışmaların geri dönülmez noktaya varmadan çözümü için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."#Recep Tayyip Erdoğan
#İsrail
#Filistin
9 ay önce