Gündem Devlet Denetleme Kurulundan Türk Hava Kurumu raporu

Devlet Denetleme Kurulu'ndan Türk Hava Kurumu raporu

Her orman yangın sonrası gündeme gelen THK uçaklarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu tarafından rapor hazırlandı. Rapora göre, 21 yangın söndürme uçağından 15’i faal durumda değil geri kalanlar ise bakım bekliyor. Hata ve suiistimaller sebebiyle derneğin 2019 yılı dönem net zararı 275 milyon 698 bin 776 TL’ye ulaşmış durumda. Vakıf bünyesindeki şirketler borç batağı içinde. Sadece iki uçağın bakımı için 2 milyon dolarlık malzemeye ihtiyaç var.

Haber Merkezi AA
Devlet Denetleme Kurulundan Türk Hava Kurumu raporu
Motorları olmayan uçaklar görüntülendi.

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Türk Hava Kurumu (THK) Derneği Genel Başkanlığı, THK Gökçen İktisadi İşletmesi ve şubeler ile THK Havacılık Vakfı şirketlerinin 2009-2019 dönemine ilişkin tüm iş ve işlemleri ile hesaplarını denetledi.

AMAÇ DIŞI FAALİYETLER

THK Derneği Genel Başkanlığı ve vakıf şirketleri hakkında hazırlanan denetim raporunda, THK Havacılık Vakfı ve üniversitenin kurulması ve hızlı şirketleşme süreciyle birlikte 2011 yılı sonrası dönemde dernek faaliyetlerinin sınırlarının adeta bulanıklaştığı, kurumun mali yeterliliği ve personelin yetkinlik kapasitesinin üzerinde bir faaliyet yoğunluğu ve çeşitliliği içine sokularak THK’nın kuruluş felsefesi ve amacından uzaklaştırıldığı belirtildi.

Yangın söndürme uçaklarının bakımını yapmayan önceki THK yönetimi iki özel jet almış
EKONOMİ
Yangın söndürme uçaklarının bakımını yapmayan önceki THK yönetimi iki özel jet almış

275 MİLYON TL ZARAR

Bu süreçte alanında yetkin olmayan yönetici ve personelin kurumda istihdam edildiğinin belirtildiği raporda, yöneticilerin plansız ve öngörüsüz kararları, tekrarlanan hata ve suiistimaller sebebiyle, THK Derneğinin 2019 yılı dönem net zararının 275 milyon 698 bin 776 TL’ye ulaştığı belirlendi.

Türkiye'nin yangın uçakları ve THK'nın bir türlü uçamayan modellerinin hikayesi
OYNAT 06:06
Türkiye'nin yangın uçakları ve THK'nın bir türlü uçamayan modellerinin hikayesi
Kazma kürekle yangınlara müdahalenin edildiği, kaynak yetersizliğinden bakanlık kiralayamayınca bağışlarla uçakların kiralandığı, kasası boşaltılan THK'nın yöneticiler için Cannes Film Festivali'ne milyonlar akıttığı Türkiye'nin 39 helikopter 6 uçaklık yangın söndürme filosuna uzanan alevlerle mücadele hikayesi.

4 ŞİRKET BORCA BATIK

Raporda, THK Genel Başkanlığı, Gökçen İktisadi İşletmesi ve tüm THK Havacılık Vakfı şirketlerinin banka borçlarının Yönetim Kayyum Heyeti tarafından yapılan mutabakatlarla yeniden yapılandırıldığı, buna göre THK’nın banka borçları toplamının 1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71 milyon 776 bin 909 Avro ve 484 bin 476 ABD Doları olduğu tespit edildi. Raporda, faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakfı şirketinden 4'ünün 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesi kapsamında "borca batık", 4'ünün ise "sermayenin tamamen kaybı" durumunda bulunduğu belirtildi.

BANKA İPOTEĞİ ALTINDA

Raporda, 2019 yılı itibarıyla THK mülkiyetindeki toplam 1330 gayrimenkulden 252 adedinin çeşitli banka kredilerine ilişkin olarak ipotek edilmiş olduğu tespiti de yer aldı. THK Genel Başkanlığının 2002-2013 döneminde yardım toplama faaliyetleri kapsamında elde ettiği gelirlerden Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesine göre ayrılan paylardan toplam 33 milyon 813 bin 277 TL’nin ilgili kurumlara ödenmediği de aktarıldı.

Bitmeyen THK yalanı
GÜNDEM
Bitmeyen THK yalanı

UÇAKLAR BAKIM BEKLİYOR

Raporda, Haziran 2020 itibariyle THK Genel Başkanlığı envanterinde kayıtlı 21 yangın söndürme uçağının bulunduğu bilgisi yer aldı. Yangın söndürme uçaklarının 15’inin gayri faal görünmekle birlikte diğer 6 uçağın bakımda ya da bakımı bekler durumda bulunduğu belirtildi. THK envanterindeki bakıma ihtiyacı bulunan 6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı itibarıyla güncellenen teknik rapora göre, 2 uçağın toplam 2 milyon 194 bin dolar değerinde malzeme bekler durumda olduğu, 1 uçağın bakım ve x-ray uygulamasının bulunduğu, bu üç uçağın dış yüzeyine korozyona karşı AD uygulaması yapılması gerektiği vurgulandı. Diğer 3 uçağın da malzeme bekler durumda olduğu, ayrıca 2020 yılının mart ayında yapılması gereken AD uygulamasının ekonomik gerekçelerle yapılmadığının belirlendiği kaydedildi.

THK'yı felç ettiler
GÜNDEM
THK'yı felç ettiler

YENİDEN YAPILANDIRMA ÖNERİLDİ

DDK’nın raporunda, THK’nın etkinliğinin arttırılması ve gelecek nesillere güvenle emanet edilebilmesini sağlamak için yeniden yapılandırma önerileriyle birlikte, sorumluluğu bulunan eski THK başkan ve görevlileriyle şirket yetkilileri hakkında cezai, hukuki, idari ve mali değerlendirmeler de içeren toplam 116 öneri yer aldı.

THK CHP'nin arka bahçesi olmuş
GÜNDEM
THK CHP'nin arka bahçesi olmuş

KURUL YAPISI DÜZENLENSİN

Raporda, yeniden yapılandırma kapsamında Büyük Genel Kurul’un delege yapısı ve sayısında yeniden bir düzenleme yapılması, THK Genel Yönetim Kurulunun 6'ya 5, Merkez Denetleme Kurulunun ise 2'ye 1 çoğunluk oyunu oluşturacak şekilde kamu kontenjanı oluşturulması önerildi. Ayrıca, Vakfa bağlı şirketlerin kapatılması, bu şirketlerin faaliyetlerinin geçmişte olduğu gibi Dernek ve THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi bünyesinde veya ticari gereklilikler çerçevesinde kurulacak Dernek şirketleri vasıtasıyla yürütülmesi de öneriler arasında yer aldı.

Türkiye'nin ilk yangın söndürme uçağının hikayesi: Erbakan döneminde başlayan proje Ecevit koalisyonunda rafa kaldırıldı
OYNAT 05:32
Türkiye'nin ilk yangın söndürme uçağının hikayesi: Erbakan döneminde başlayan proje Ecevit koalisyonunda rafa kaldırıldı
Refahyol Hükümeti'nin başbakanı Necmettin Erbakan döneminde projesine başlanan, TAI mühendislerince 1972 model S-2 Tracker deniz karakol uçaklarından itfaiye modeline çevrilerek 1999 yılında ilk uçuşunu yapan, 2000 yılında ise DSP lideri Bülent Ecevit liderliğindeki koalisyon hükümeti tarafından kaynak 'yetersizliği' gerekçesiyle rafa kaldırılan Türkiye'nin ilk yangın söndürme uçağının hikayesi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.