|

Ev sahibi ve kiracılar davalık oldu: Aralık ve Ocak'ta yenilenen kira sözleşmeleri bu yıl sancılı geçti

Kur artışını gerekçe gösterip %19’luk Kira Fiyat Endeksi’nin üzerinde artış talep eden fırsatçı ev sahipleri ile kiracılar mahkemelik oldu. Kira tespit ve tahliye davaları 3-4 katına çıktığı için mahkemelerin iş yükü arttı. Mahkemeler artık 6-7 ay sonrasına gün veriyor. Davaların sonuçlanması da 1,5 yılı buluyor.

Haber Merkezi
00:01 - 25/01/2022 mardi
Güncelleme: 01:08 - 25/01/2022 mardi
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
Genellikle Aralık ve Ocak aylarında yenilenen kira sözleşmeleri bu yıl sancılı geçti.
Kur artışını bahane ederek yüzde 19,6’lık Kira Fiyat Endeksi’nin üzerinde artış talep eden fırsatçı ev sahipleri ile kiracılar mahkemelik oldu.

İhtilaflar arabulucularda da çözülemeyince tahliye ve kira tespit davalarında patlama yaşandı. Hukukçular tahliye davalarının 3-4 katına çıktığını, mahkemelerin iş yükünde ciddi artışlar olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan 3 ay sonra dosyaları görmeye başlayan mahkemeler şimdilerde 7 ay sonraya gün veriyor.

KİRACIYI ÇIKARMAK İÇİN HER YOLU DENİYORLAR

Hukuk büroları da davalardaki ciddi artışın hissedildiğini aktarıyor. Avukat Oğuz Yavuz,
“Pi
yasadaki kira oranları yüklü miktarda artmış durumda. Kanunlara göre 12 aylık ÜFE oranında maksimum kira bedeli arttırılabilir. Bu sebeple ev sahipleriyle kiracılar arasında bir çatışma yaşanıyor. Kiracı açısından iyi bir şey ama ev sahipleri bundan çok rahatsız oluyor. Ev sahipleri kiracıyı çıkarmak için çeşitli yollar deniyorlar. Kimisi tahliye ve kira tespit davası açıyor, kimisi ise kiracıyı çıkarmak için evini satıyor. Bu nedenle ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlık çıktığı için mahkemeye başvuruyorlar.”
dedi.

DAVALAR 1,5 YIL SÜRÜYOR

Oğuz şu ifadeleri kullandı: “Son zamanlarda kiralarla ilgili çok fazla dava açıldığı için mahkemelerde de ciddi bir yığılma olmuş durumda Önceden tahliyen ya da kira tespit davası açtığımız zaman mahkeme ortalama 3 ay sonraya gün veriyordu. Şu an yoğunluk sebebiyle mahkemeler 6-7 ay sonrasına gün veriyor. Çünkü son zamanlarda
kira davaları
3-4 katına çıktı. Davaların sonuçlanması ise yaklaşık 1,5 yılı buluyor. Bu süreç sonucunda mahkemenin kararına göre ev sahibi toplu kira alabiliyor. Tahliye davalarında mal sahibi kirayı açmakta haklıysa kiracılar evden çıkarılıyor.”

ÇÖZÜM ARABULUCUK

Kira
tespit davalarıyla ilgili bilgiler veren Oğuz, “Örneğin sözleşmede 3 bin 500 liraya anlaşıldı. Ama
ev sahibi
‘Kiralar buralarda 6 bin lira oldu’ diyerek kira tespit davası açabilir. Bu durumda mahkeme halkı bulursa kira piyasası neyse ona yükseltiliyor” ifadelerini kullandı.

Bu ihtilafların çözülmesi ve mahkemelerin iş yükünün azalması için arabuluculuk sisteminin daha etkin bir şekilde çalıştırılması gerektiğini vurgulayan Oğuz, “Ancak ülkemizde ara buluculuk hala oturmadı. Ondan ötürü arabuluculukta çok fazla hızlı sonuç alınamıyor” dedi.

#Kira Fiyat Endeksi
#Oğuz Yavuz
#ÜFE
il y a 2 ans
default-profile-img