Gündem Fahrettin Altun Türkiyenin haklı tezlerini yok saymaya çalışanları rahatsız etmeye devam edeceğiz

Fahrettin Altun: Türkiye'nin haklı tezlerini yok saymaya çalışanları rahatsız etmeye devam edeceğiz

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkan adayı Joe Biden'ın sözleri ve muhalefetin tepkisini değerlendirirken, "ABD’nin on yıllardır dünyanın her yerinde darbeleri azmettirdiğini kendi resmi kayıtlarından biliyoruz. Dolayısıyla 'darbe değil seçim' ifadesi, esasen Türkiye’de iktidarın ancak seçimlerle el değiştirebileceğinin kabulüdür. Bir tercihin değil, mecburiyetin ifadesidir" dedi. Altun, CNN International kanalında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis röportajı sırasında kendi açıklamasının okunmasıyla ilgili de "Türkiye’nin haklı tezlerini yok saymaya çalışanları rahatsız etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Haber Merkezi DHA
İletişim Başkanı Fahrettin Altun açıklama yaptı.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun açıklama yaptı.

İletişim Başkanı Altun açıklamada bulundu. ABD Başkan adayı Joe Biden'ın sözlerinin neden önemli hale geldiğini değerlendiren Altun, bağımsızlığın, Türk milletinin karakteri olduğunu vurguladı.

Altun, "Nitekim geride bıraktığımız 100 yılda en çok darbecilerle ve vesayet odaklarıyla mücadele etmişiz. Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar bağımsızlığımıza ne zaman kast edildiyse bir olmuşuz.

  • Joe Biden’ın ifadeleri Türkiye açısından şu nedenle önemlidir; 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında üniformalı teröristlerin talimatlarını aldığı elebaşı Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi (ABD). Bu kritik dönemde ABD başkan yardımcılığı görevinde bulunan bir siyasetçinin ağzından Türkiye siyasetini dizayn etme niyetinin itiraf edilmesi çok büyük bir olaydır.

Diğer yandan bu itiraf, Amerikan müesses nizamının aslında herkesin bildiği ikiyüzlülüğünü yeniden teyit etmiştir. Yıllardır Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini iddia edenler, bugün bir başka ülkenin iç siyasetine müdahil olacaklarını beyan etmektedir. Tarihimizde bu tür teşebbüsler her zaman Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini savunan liderleri hedef almıştır. Merhum Adnan Menderes’ten rahmetli Turgut Özal’a ve Necmettin Erbakan’a kadar milletin çıkarlarını birilerinin çıkarının önüne koyanlar hedef olmuştur. Biz devletimizi, liderimizi, bağımsızlığımızı kimseye yedirmedik. Bundan sonra da yedirmeyiz" dedi.

Fahrettin Altun'dan 'müjde' spekülasyonu uyarısı: Kulak asmayın
GÜNDEM
Fahrettin Altun'dan 'müjde' spekülasyonu uyarısı: Kulak asmayın

'ERDOĞAN'IN DEVRİLMESİYLE TÜRKİYE'NİN HİZAYA SOKULMASINI BİR TUTUYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı saldırıların arkasında bağımsızlık iradesine sahip çıkmasının yattığını ifade eden Altun, şöyle dedi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’yi birilerinin dümen suyuna soksaydı; haklarımızın gaspına, terör koridorlarına, özerklik provalarına göz yumsaydı çok rahat bir iktidar dönemi geçirebilirdi. O yolu seçseydi, bugün kendisine her fırsatta saldıran Batı medyasından övgüler alırdı. Ancak O, yalnızca milletin takdir ve teveccühüne talip oldu. Birilerinin bundan rahatsız olması son derece doğaldır. Biden’ın açıklamalarına dönersek, öncelikle hedefteki bağımsızlık iradesinin nasıl tecessüm ettiğine, Türkiye’nin çıkarlarının nerede olduğuna bakmak gerekiyor.

Hem yurtdışında hem de içeride birileri 'ağzımızın tadı bozulmasın’ yaklaşımıyla ülkemiz yönetilsin istiyor. Herkes 'Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de, hatta Kıbrıs’ta ne işimiz var?' diye soranları çok iyi biliyor. Türkiye yeniden bağımlı bir ülke hâline gelirse her şeyin güllük gülistanlık olacağına inananlar var. Oysa dostluk ve müttefiklik başka; bağımlılık başka şeydir. Siz kendinize saygı duymazsanız kimseden saygı bekleyemezsiniz.

Fahrettin Altun'dan muhalefete çağrı: Hala bir cevap veremediniz
GÜNDEM
Fahrettin Altun'dan muhalefete çağrı: Hala bir cevap veremediniz

Cumhurbaşkanımız, millete, unutturulmaya çalışılan bu öz saygısını yeniden aşılamıştır. Tam da bu nedenle Erdoğan'ın şahsına yapılan saldırıların aslında Türkiye'ye, bağımsızlığımıza yapıldığını görmemiz gerekiyor. Tam da bu nedenle Biden, Erdoğan'ın devrilmesiyle Türkiye'nin hizaya sokulmasını bir tutuyor."

'RAHATSIZ OLMAYAN, VATANPERVERLİĞİNİ SORGULAMALI'

Altun, Biden'ın sözlerinin bu kadar tepki çekmesini normal karşıladığını ifade ederek, "Türkiye artık dünyanın bir ucundan, birtakım kapalı toplantılarda dizayn edilebilecek bir ülke değildir. Bunu isteseler de istemeseler de öğrenecekler. Bu konuşmadan rahatsız olmayan birinin vatanperverliğini, yurtseverliğini sorgulaması gerekir. Ben kendi adıma en çok muhalefet partilerini destekleyen vatandaşlarımız için üzüldüm.

Askerimizi, polisimizi, hatta çocuklarımızı şehit eden PKK terör örgütüne devletçik kurmaya kalkan bir devletin başkan adayı, Türkiye’yi etkisiz hâle getirmek için muhalefeti destekleyeceklerini söylüyor; muhalefet partilerimiz ABD’ye böyle bir sinyal veriyorsa bundan ancak hicap duyulabilir" dedi.

Bu millete gücün yetmez küstah adam: Hadsiz Biden Türkiye'de kimleri destekliyor?
DÜNYA
Bu millete gücün yetmez küstah adam: Hadsiz Biden Türkiye'de kimleri destekliyor?

'MECBURİYETİN İFADESİDİR'

Altun, Türk milletinin 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde tarih yazdığını anlamak gerektiğini ifade ederek, "ABD’nin on yıllardır dünyanın her yerinde darbeleri azmettirdiğini kendi resmi kayıtlarından biliyoruz. Dolayısıyla 'darbe değil seçim' ifadesi, esasen Türkiye’de iktidarın ancak seçimlerle el değiştirebileceğinin kabulüdür. Bir tercihin değil, mecburiyetin ifadesidir. Bu da Gezi kalkışmasından, hatta 7 Şubat krizinden itibaren Cumhurbaşkanımızın azmi, milletimizin desteğiyle verilen mücadelenin sonucudur. 15 Temmuz’da tankların önüne göğsünü siper eden milletin zaferidir" ifadelerini kullandı.

  • Altun, Biden'in sözlerin verilen tepkilere ilişkin, "Aksi düşünülemezdi. Bu konuşmaya 'ama', 'fakat' demeden karşı çıkmayan kimse kendine bağımsızlıkçı, anti emperyalist veya vatansever dememeli. Bu sözlerin ne anlama geldiğini köylüsünden kentlisine, çocuğundan yaşlısına herkes gayet iyi biliyor. Bizim ne küresel vesayet odaklarına ne de işbirlikçilerine verecek bir karış toprağımız, bir lokma ekmeğimiz yok" dedi.

Selçuk Bayraktar’dan Joe Biden’a harika cevap: Dur yolcu...
GÜNDEM
Selçuk Bayraktar’dan Joe Biden’a harika cevap: Dur yolcu...

'YASAK SAVMA KABİLİNDEN AÇIKLAMALAR'

Muhalefetin tepkisini de değerlendiren Altun, "Anlamak zor gerçekten. ABD başkan adayı Türkiye’ye saldırırken bunlar önce Sayın Cumhurbaşkanımıza vurmanın telaşına düşüyor. Ben kendi adıma bu saldırılardan ancak gurur duyabilirim. Bakın, Biden’ın söz konusu konuşmasında kirli bir işbirliği iması var. Bu imayla ilgili millet açıklama bekliyor. Neden? Çünkü kamuoyu, buna ilişkin birtakım karineler olduğu kanısında.

Hatırlayın bu 7-8 aylık süreçte Türkiye siyaseti muhalefet kanadından gelen 'darbe' imalı söylemlerle karşı karşıya kaldı. Bu imalı sözlere o gün tepki göstermedik mi? Açık ve net bir şekilde tepki gösterdik. Bugün ise biz konuştuktan sonra, amalı fakatlı sözlerle Biden’ın cümlesini kabul etmediklerini söylüyorlar. Fakat milletimiz de çok iyi biliyor ki yasak savma kabilinden açıklamalar bunlar.

  • Tepkiyi Joe Biden yerine Sayın Cumhurbaşkanımıza neden gösterdilerse, zamanlama tartışmasını da aynı sebeple başlattılar. Lafı dolandırmanın anlamı yok. Maalesef çok acıklı bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekmeğini yiyen birtakım zevat, ısrarla göğsünü ABD başkan adayına siper ediyor. Millet bu ihaneti asla affetmeyecektir" dedi.

'DAHA ÖNEMLİ HALE GELMİŞTİR'

Altun, zamanlama meselesinin, Biden'in konuşmasının içeriğini ya da siyasi anlamını değiştirmediğine dikkat çekerek, "Eğer zamandan bahsedeceksek, konuşmanın yapıldığı tarihte sadece aday adayı olan Joe Biden’ın bugün partisinin başkan adayı olduğunu hesaba katmak gerekir. Yani Biden’ın açıklamaları, aradan geçen sürede bilakis daha önemli hâle gelmiştir. Ortada bağımsızlığımıza, milli iradeye yönelik bir tehdit varsa, ki vardır, bu tehdit daha ciddileşmiştir. Ama milletten değil, okyanus ötesinden medet umanlar bu gerçeklerin konuşulmasından rahatsız oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

İletişim Başkanı Altun'dan Joe Biden tepkisi: Türkiye siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke değil
GÜNDEM
İletişim Başkanı Altun'dan Joe Biden tepkisi: Türkiye siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke değil

'ZAMANLAMA KONUSUNDA HESAP VERECEK BİRİLERİ VARSA BİDEN'IN MESAJININ MUHATAPLARIDIR'

Altun, devletin Biden’ın açıklamalarından bugün haberdar olmadığına işaret ederek, "Kullanılan ifadeler, aylardır açık kaynaklarda mevcuttu. Ayrıca gerek İletişim Başkanlığımız, gerek Dışişleri Bakanlığımız ve ilgili kurum-kuruluşlarımız bu açıklamaları aynı gün raporladı. Kamuoyu açısından ise bu konuşmanın zaten gizli saklı bir şey olmadığını tekrar vurgulamak istiyorum. Sadece devlet değil, ilgili kesimler Biden’ın açıklamalarından haberdardı. Devletin kurumları, haber ajansı değildir. Bir medya kuruluşu için bir açıklamanın kıymeti haber değeriyle ölçülür. Devlet için olayın önemi, etki gücüdür.

Nitekim İletişim Başkanlığı olarak biz o gün o toplantı salonunda olan gazetecilerden bazılarıyla doğrudan temas hâlindeydik. Açıklamanın yapıldığı gün notlarımızı aldık, paydaşlarımızla istişarelerde bulunduk. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda, açık kaynaklarda yer bulmuş bir konuşmayı gizlemek kimsenin harcı değil. Nitekim bugün zamanlamadan bahsedenlerin bu konuyu gündeme getirmemeleri için hiçbir sebep yoktu. Zamanlama konusunda hesap verecek birileri varsa; bu devletin görevlileri değil, Biden’ın mesajının muhataplarıdır" dedi.

Fahrettin Altun'dan gururlandıran 'Mavi Vatan' paylaşımı
OYNAT 00:49
Fahrettin Altun'dan gururlandıran 'Mavi Vatan' paylaşımı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, paylaştığı videoyla adeta dosta güven, düşmana korku saldı. Altun paylaşımında, 'Zaferlerle dolu tarihimizden, dünyanın dört bir yanını barış diyarına çeviren şanlı ecdadımızdan ve binlerce yıllık devlet geleneğimizden aldığımız güç ve ilhamla mavi vatanımızda şanlı bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Mavi vatanımızın her bir damlası kutsaldır.' sözlerine yer verdi.


'BİDEN O GÜN ADAY ADAYIYDI'

Altun, söz konusu açıklamının devlet açısından önemine değinerek, "Birincisi bu konuşma yeniden Türkiye gündemine taşındı. Kim taşıdı? İlk önce bize muhalif medya organları gündeme taşıdılar bu konuşmayı. Ve ne diyerek taşıdılar biliyor musunuz? 'Biden başkan olunca Erdoğan yandı' edasıyla taşıdılar! Düşünebiliyor musunuz? HDP’ye yakın medya aktörlerinden bahsediyorum. Kendileri lehine psikolojik harp yapmak amacıyla bu konuşmayı kamuoyunun gündemine taşıdılar.

Elbette yerli ve milli medya kuruluşları da buna sessiz kalmadı. Ve konuşmanın bütününü gündeme taşıdı. İkincisi Biden konuştuğu Aralık ayında bugün taşıdığı öneme sahip değildi çünkü. Joe Biden o gün ABD’de aday adayıydı. Yaptıkları açıklamalar elbette bizim için dikkate değerdi. Biz bu yönde gerekli çalışmamızı yaptık. Biliyorsunuz Biden, Haziran ayında Demokratların tek adayı olarak resmen ilan edildi. Bu sürecin bir başka boyutu ise ilişkide kırmızı çizgileri çizmektir. Bu itibarla Türkiye’nin bu yaklaşıma sert bir tepki göstermesi, ABD başkanı adayı Biden’a bir uyarı niteliğindedir. Göreceksiniz Biden Türkiye ekibini seçerken daha dikkatli davranacaktır. Tepkilerin bugün olması geçmişte olduğundan daha fazla etki yaratacaktır" diye konuştu.

İletişim Başkanı Altun'dan
OYNAT 00:00
İletişim Başkanı Altun'dan "Turgut Reis" paylaşımı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından Trablusgarp fatihi olarak anılan Turgut Reis ile ilgili videolu paylaşımda bulundu. Altun paylaşımında, 'Bundan tam 469 yıl önce bugün, Osmanlı donanmasının şanlı komutanlarından Turgut Reis Trablus'u kuşatmış, bir gün sonra yani 15 Ağustos 1551'de ise Trablus'u teslim almıştır. Bugün Turgut Reis'in Trablus'taki türbesi Türkiye-Libya dostluğunun ve kardeşliğinin nişanesidir' ifadelerini kullandı.


'BİZİM DOĞAL GÜNDEMİMİZ VAR'

Altun, muhalefetinin, söz konusu konuşmanın gündeme taşınmasını, hükümetin gündemi değiştirme çabası olarak algılamasına ilişkin de "Depremleri bile hükümetin gündem değiştirme çabası olarak algılayan bir muhalefetten aksini beklemek yanlış olurdu. Açıkçası bu konuşma 7 ay önce gündeme gelseydi yine aynı iddiaları ortaya atacaklardı. Sayın Cumhurbaşkanımız icraatlarıyla, hizmetleriyle, yaptığı fedakârlıklarla konuşan bir lider. Böyle şeylere ne ihtiyaç duyar ne de tevessül eder.

  • ABD başkan adayının açıkça işbirlikçi olarak kodladığı bir muhalefet, özeleştiri yapacağına hedef şaşırtmaya çalışıyor. Ama herkes her şeyin farkında. Bakın bizim doğal bir gündemimiz var. Ülkeye hizmet gündemi. Bu gündemin peşinden koşuyor, daha önce başarılamayanları başarıyoruz. Bakın daha dün Cumhurbaşkanımız ne dedi? 'Cuma gününü bekleyin. Büyük bir müjde vereceğim, heyecanlıyız' dedi" ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Adayı Joe Biden: Türkiye'de muhalefeti desteklediğimizi açıkça göstermeliyiz
OYNAT 02:17
ABD Başkan Adayı Joe Biden: Türkiye'de muhalefeti desteklediğimizi açıkça göstermeliyiz
New York Times'a röportaj veren Demokratların ABD Başkan adayı Joe Biden, Türkiye'de muhalefeti destekleyerek AK Parti iktidarını değiştireceğini ve en son yapabileceği şeyin 'Kürtler' (terör örgütü PKK) hakkında Erdoğan'a 'taviz vermek' olacağını söyledi.


'BİZ SUSMAYACAĞIZ'

Altun, muhalefet cephesinden kendisine yöneltilen tepkilere ilişkin de "Duymak istemedikleri, konuşulmasından rahatsızlık duydukları şeyleri bize saldırarak milletten saklayamazlar. Bir de bana sürekli olarak 'sen konuşma, sen atanmışsın' diyorlar. Evet, beni halkımızın oylarıyla seçilen, milli iradenin tayin ettiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan atadı. Ve İletişim Başkanı olarak atadı. Ülkenin temel meseleleri ile ilgili konuşmazsam, hükümetimizin politikaları hakkında kamuoyunu bilgilendirmez, yapılmaya çalışılan dezenformasyon kampanyalarını boşa çıkarmak için uğraşmazsam olur mu? Olmaz!

Hatta geçenlerde medya sektörünün değerli çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi için İletişim Başkanlığı olarak bir çalıştay düzenledik. Bu çalışma karşısında bile 'senin haddine mi, sen atanmışsın' tepkisiyle karşılaştık. Çok yazık. Fakat biz susmayacağız, hakkı, hakikati haykırmaya devam edeceğiz. Esas meseleye gelirsek, ben kendilerine basit bir soru soruyorum: Neden 7 aydır çıkıp 'biz okyanus ötesinin işbirlikçisi değiliz' diyemediler? Güneş balçıkla sıvanmaz" dedi.

Trump'tan rakibini kızdıracak sözler: ABD'ye zeki başkan lazım, çünkü Şi, Putin, Erdoğan zehir gibi
OYNAT 00:24
Trump'tan rakibini kızdıracak sözler: ABD'ye zeki başkan lazım, çünkü Şi, Putin, Erdoğan zehir gibi
Amerika Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili rakibi Joe Biden'ın akıl sağlığını sorgulayarak başkanlık görevi için yeterli olmadığını” savundu. Başkan olmak için çok zeki ve sert olmak gerektiğini savunan Trump, Fox News kanalında, 'Çin Devlet Başkanı Şi Cinping zehir gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zehir gibi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zehir gibi. Uğraştığın muhatapların arasında kafası zehir gibi çalışmayan kimseyi bulamazsın' ifadelerini kullandı.


'RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Altun, yarın açıklanması beklenen müjdeye ilişkin de "Hep beraber yarını bekleyelim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu müjdeyi yarın açıklayacak. Bütün dünya duyacak" dedi.

Altun, dün akşam CNN International kanalında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis röportajı sırasında kendi açıklamasının okunmasını da değerlendirerek, "Biz Türkiye’nin hakkını hukukunu her platformda savunmakla mükellefiz. Dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla sürekli temas hâlindeyiz. Yunanistan başbakanının röportajıyla ilgili bilgi geldikten sonra derhal kanala bir açıklama gönderdik. Burada tezlerimizi ana hatlarıyla anlatarak yayında okunmasını talep ettik.

Neticede Christiane Amanpour tarafından Türkiye’nin açıklaması olarak okundu. Türkiye’nin her zaman barış ve diyalogdan yana olduğunu; ama ne bizim ne de Kıbrıs Türklerinin haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceğimizi net bir şekilde ortaya koyduk. Burada önemli olan açıklamanın altında kimin adı olduğu değil; kimsenin, dünyanın en büyük kanallarından birinde Türkiye hakkında atıp tutamayacağının gösterilmiş olmasıdır. Türkiye’nin haklı tezlerini yok saymaya çalışanları rahatsız etmeye devam edeceğiz" dedi.

Abone Ol Google News
Milli Savunma Bakanı Akar: Biz komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz
Gündem

Milli Savunma Bakanı Akar: Biz komşularımızı diyaloğa davet ediyoruz

Milli Savunma Bakanı Akar "(Doğu Akdeniz ve Ege) Biz komşularımızı, diğer kuruluşları diyaloğa davet ediyoruz. Gelin görüşelim kurallar çerçevesinde bu konuları çözelim." açıklamasında bulundu.
BAE ajanıyla ilgili soruşturma dosyasında dikkat çeken detaylar ortaya çıktı: Toplantılara sızarak gizli servise göndermiş
Gündem

BAE ajanıyla ilgili soruşturma dosyasında dikkat çeken detaylar ortaya çıktı: Toplantılara sızarak gizli servise göndermiş

MİT operasyonuyla İstanbul'da yakalanan BAE ajanı Ahmet Mahmoud Ayesh Al Astal ile ilgili soruşturmada dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. BAE Ajanı Al Astal, kaçak Müslüman Kardeşler üyelerini izlemek ve çalışmalarıyla ilgili bilgi vermek için Türkiye'ye yerleştiği ortaya çıktı. Adapazarı Sakarya'ya eşi ve iki kızıyla birlikte yerleşen Al Astal'ın, Müslüman Kardeşler üyelerinin toplantılarına katıldığı, ses kayıtlarını BAE gizli servisine gönderdiği belirlendi.
İstanbullu sürücülerin telefon tutkusu pahalıya patladı: 3 ayda 21 milyon TL ceza
Gündem

İstanbullu sürücülerin telefon tutkusu pahalıya patladı: 3 ayda 21 milyon TL ceza

Direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücüler, trafik kazalarına davetiye çıkarıyor. İstanbul'da son 3 ayda seyir halindeyken cep telefonu kullandığı için 75 bin 502 sürücüye, 21 milyon 743 bin lira para cezası kesildi. İleri Sürücü Teknikleri Uzmanı Yener Gülünay, "Bir trafik kazasının oluşumu yaklaşık 2 ile 5 saniye aralığında. Bu süreci biz telefonla ilgilenerek harcarsak kaza riski ciddi şekilde artıyor. Hatta 2 saniyelik bir dikkat dağınıklığı kaza riskini yüzde 100 arttırıyor" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.