Gündem FETÖ elebaşı Gülenin doğduğu mahallenin adı değiştirildi

FETÖ elebaşı Gülen'in doğduğu mahallenin adı değiştirildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in doğduğu mahallenin adı Pasinler Belediyesi Meclis kararıyla değiştirilerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'ta yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan Burak Karakoç'un ismi verildi.

Haber Merkezi IHA
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in doğduğu Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Korucuk Mahallesi'nin adı, tepkiler nedeniyle değiştirildi. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, örgütün Pensilvanya'da yaşayan elebaşı Gülen'e tepkiler memleketi Erzurum'da arttı.

Pasinler'e bağlı 65 hane 256 nüfuslu Korucuk Mahallesi'nde Rabia- Ramiz Gülen çiftinin 11 çocuğundan üçüncüsü olarak 27 Nisan 1941 tarihinde dünyaya gelen Fetullah Gülen'in evinin kapısı, 18 Temmuz gecesi yakılmak istendi. Mahalle sakinleri Gülen nedeniyle yollarının bile yapılmadığını, teröristbaşı ile birlikte anılmak istemediğini söyledi.

TSK'nın başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'nın 17. günü olan 9 Eylül'de Suriye'nin Rai bölgesinin güneyindeki Tell El Hava Köyü yakınlarında DEAŞ'lı teröristlerin roketle saldırdığı tankta görevli askerlerden Uzman Er Burak Karakoç şehit oldu. Gülen ile aynı mahalle doğumlu olan Birgül-Abdurrahim Karakoç çiftinin 2'si erkek 3 çocuğundan en büyüğü olan Burak Karakoç'un yakınları, teröristbaşıyla anılan mahallenin adının değiştirilmesi için Başbakan Binali Yıldırım'dan yardım istedi. Pasinler Belediyesi Meclisi kararı ile geçen hafta oy birliği ile Korucuk'un adının değiştirilmesine karar verildi.

Mahalleye 'Şehit Burak Karakoç' adı verildi.


Karar sonrası Korucuk'un girişine, köy meydanına tabelalar asıldı. Mahallenin ve ilkokulun adının 'Şehit Burak Karakoç' olarak değiştirilmesinin ardından Pasinler Belediye Başkanı AK Partili Ünsal Sertoğlu, şehit ailesine ve mahalle sakinlerine müjdeli haberi verdi. Şehidin kız kardeşi Nurgül ve amcası Hamit Karakoç ile görüşen Ünsal Sertoğlu şunları söyledi:

"Şehidimizin taziyesinde bulunduğumuzda, 'Artık başkanım bizim mahallemizin FETÖ terör örgütünün ismi ile anılmasını istemiyoruz. Bizim mahallemizin isminin değiştirin' diye bir talep alınca, biz de büyüklerimize bu taleplerimizi söyledik. Özellikle Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı taziyeye geldiğinde mahallemizden böyle bir talep olduğunu ilettik. Sağ olsun o da Başbakanımızı arayarak mahallenin böyle bir talebi olduğunu söylediler. Başbakanımız da uygun görünce, hemen kolları sıvadık ve Korucuk ismini Şehit Burak Karakoç olarak değiştirmiş bulunuyoruz. Halk içinde mini bir anket yaptık herkes hemfikirdi. 'Değişsin biz artık o hainle anılmak istemiyoruz' deyince ismini değiştirdik. Ayrımcılık yapıp hizmet götürmüyorduk. Korucuk mahallemizin vatanına, milletine, bayrağına bağlı olan en azından yüzde 90 vatandaşımız var. Onlar adına da üzülüyorduk artık bu isim değişikliğinden sonrada kolları sıvadık yolları da yapmaya başladık. İnşallah bundan sonra da hizmetlerimiz artarak devam edecektir."

Şehit Burak Karakoç

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.