Gündem FETÖcü mahrem imam itiraf etti Kravat kamerasıyla generalleri izlemişler

FETÖ'cü mahrem imam itiraf etti: Kravat kamerasıyla generalleri izlemişler

Eski astsubay Durali Gür'ün, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden mahkumiyetine ilişkin gerekçeli kararda, örgütün casus kamera ve ses kayıt cihazlarıyla generalleri izlediğini itiraf eden mahrem imam A.B'nin beyanlarına yer verildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
FETÖnün kravat kamerasıyla generalleri izlediği itirafı gerekçeli kararda
FETÖ'nün kravat kamerasıyla generalleri izlediği itirafı gerekçeli kararda.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinin, eski emir astsubayı Durali Gür'ün FETÖ üyeliğinden mahkumiyetine ilişkin gerekçeli kararına göre örgütün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefon aracılığıyla irtibat kurduğu belirlenen sanık Gür, 9 Haziran 2020'de gözaltına alındı.

İfade işleminin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Gür, mahrem imam A.B'nin itiraf içeren beyanının ardından 4 Mart 2021'de tutuklandı.

Yargılama sonunda sanık Gür, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 1 ay hapis cezasına mahkum edildi.

"Paşalar dinleniliyordu"

Örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı mahrem yapılanmasında "müdür" seviyesinde olan A.B'nin 75 sayfalık itiraf içeren beyanı dosyanın delilleri arasına girdi.

A.B, Akıncı Üssü'nde darbe girişimini yöneten sivil imamlardan firari Adil Öksüz'den sonra gelen Mehmet Emin Yıldız'dan aldığı talimatla 2011'de mahrem yapıda yer almaya başladığını ifade etti.

FETÖ'nün, Ankara'daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasının Etimesgut ve Kızılay bölgelerinden oluştuğunu anlatan A.B, Hava Lojistik Komutanlığı ile 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığındaki generallerin emir astsubaylarından sorumlu olduğunu belirtti.

FETÖ böyle tehdit ediyor: Himmet vermezseniz ihbar ederiz
GÜNDEM
FETÖ böyle tehdit ediyor: Himmet vermezseniz ihbar ederiz

Örgütün, generallerin attığı her adımdan haberdar olmak istediğini ifade eden A.B, bunun için emir astsubaylarının kullanıldığını kaydetti.

İstihbarat toplama faaliyetleri kapsamında emir astsubayları aracılığıyla generallerin makam odalarına ses kayıt cihazları yerleştirildiğini, kimi durumlarda ise kravatlara takılan casus kameralarla kayıt yapıldığını bildiren A.B, bu işlemin 17/25 Aralık kumpas soruşturmalarına kadar sürdüğünü belirtti.

Hükümetin 2014'te FETÖ'nün üzerine gitmesiyle dinlemelere son verildiğini, kayıt cihazlarının da toplatıldığını anlatan A.B, şu beyanlarda bulundu:

  • "Dinlemelerle alakalı 2014 yılından sonra Mehmet Emin Yıldız, kendi bölgesinde dinlemeyi yasakladı. Normalde o zamana kadar paşaların dinlendiğini duyuyordum. Dinleme işlemi, paşaların odasına cihazlar konularak yapılıyordu. Kendi şahit olduğum şey vardı. Kravatın üzerine kamera yerleştirilmişti, bu şekilde paşalar dinleniliyordu.

Hatta Hava Kuvvetleri Komutanı vardı, Mehmet Erten diye. Mehmet Emin Yıldız söylemişti, kendi kulağım ile duydum. 'Mehmet Erten'in 45 dakikalık konuşması, Hava Kuvvetlerinin bütün planını değiştirdi.' demişti. Bu kapsamda emir astsubayları, paşaların attıkları her adımı haber getirmeleri hususunda önemliydi. İktidarın, mahrem yapının tepesine çökme zamanlarıydı, dolayısıyla mahrem yapı ve örgüt geri adım atmaya başlamıştı."

FETÖ'nün İstanbul adli yapılanması sohbetten çıktı!
GÜNDEM
FETÖ'nün İstanbul adli yapılanması sohbetten çıktı!

FETÖ firarisi eski pilot yılbaşı gecesi Yunanistan'a kaçarken yakalandı
GÜNDEM
FETÖ firarisi eski pilot yılbaşı gecesi Yunanistan'a kaçarken yakalandı

Ankara'da mahrem imam operasyonu: 99 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, 55'i yakalandı
GÜNDEM
Ankara'da mahrem imam operasyonu: 99 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, 55'i yakalandı

Kıdemli binbaşı FETÖ firarisi Ankara'da yakalandı: Kılık değiştirerek saklandığı adresten hiç çıkmamış
GÜNDEM
Kıdemli binbaşı FETÖ firarisi Ankara'da yakalandı: Kılık değiştirerek saklandığı adresten hiç çıkmamış

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.