Gündem Garada yakalanan teröristlerden itiraf Öldürün talimatı geldi

Gara'da yakalanan teröristlerden itiraf: 'Öldürün' talimatı geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyinde yer alan Gara'ya gerçekleştirdiği operasyonda yakalanan iki PKK'lı teröristten itiraf gibi açıklamalar geldi. Teröristler, örgüt elebaşlarından rehineleri öldürmeleri için talimat aldıklarını açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Garada yakalanan teröristlerin itirafları ortaya çıktı
Gara'da yakalanan itirafçı teröristler.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 10 Şubat 2021 tarihinde Irak'ın kuzeyinde yer alan Gara'daki PKK unsurlarına operasyon düzenledi. Operasyonlarda 53 terörist ölü iki terörist ise sağ ele geçirildi.

PKK, rehin tuttuğu 12'si Türk, bir Irak vatandaşını başlarından vurarak şehit etti.

Örgütün sözcüsü HDP, söz konusu gelişmeleri yalanlayarak PKK'nın rehineleri öldürmediğini ve TSK'nın bombalaması sonucu öldüklerini iddia etti.

Operasyon sırasında yakalanan iki terörist, gerçekleri bir bir itiraf etti.

Gara'da ele geçirilen PKK'lı teröristler konuştu: Operasyon başlarsa rehineleri infaz edin
OYNAT 02:36
Gara'da ele geçirilen PKK'lı teröristler konuştu: Operasyon başlarsa rehineleri infaz edin
Terör örgütü PKK'nın Gara'da alıkoyduğu 13 vatandaşı gaddarca şehit etmesi, harekat sırasında ele geçirilen iki teröristin ifadelerine de yansıdı. Teröristlerden biri, 'Alınan rehinelerin öldürülmesi' talimatı verildiğini ifade ederken bir diğer terörist, 'Onları öldürün' diye duymuştum, Sorej söylemişti' dedi.

"Hiçbiri sağ gitmemeli, ailelerine teslim olmamalı"

13 vatandaşın şehit edildiği operasyon sırasında teslim olan teröristlerden 'Merkez Botan' kod adlı Doğan Geçgel, Mart 2014'de örgüte katıldığını belirterek, şöyle dedi:

  • "Gara'da Siyane bölgesinde şehit brüsk mağarasında tutukluların yanındaydık. 8 kişiydik. Tünel uzun, ziksaklı olduğu için, dışarısı görünmüyordu. Orada saat 07.00'ye kadar bekledik ve kamelyaya geçmek için, geçtik. Yerde rehineleri ölü bir vaziyette kafalarına sıkılmış halde gördük. Ben de dayanamayarak dışarıya çıkmadan önce 'teslim ol' çağrılarını duyuyordum askerlerin, teslim olmak için askerlere ben dışarı çıktım, 'ben teslim oluyorum' diye askerlere gittim. Askerler de beni yanlarına aldılar. Gara saha komutanlığı Cuma Biliki olan şahıs arkadaş 'Sorej' kod isimli sorumluya demiş ki 'Buraya operasyon olursa bir şey olursa rehinelerin hiçbiri sağ gitmemeli, ailelerine teslim olmamalı' diye talimat verdiğini duymuştum. Yani 'onları öldürün' diye duymuştum. Sorej söylemişti. Bunu kendim duymuştum yani kulaklarımla, sonra teslim oldum askerlere."

PKK'lı Karasu: Soylu bizi muhatap almıyor önceki iktidarlar döneminde görüşme için vekil gönderirlerdi
OYNAT 01:28
PKK'lı Karasu: Soylu bizi muhatap almıyor önceki iktidarlar döneminde görüşme için vekil gönderirlerdi
Türkiye'nin Irak'ın Kuzey'inde gerçekleştirdiği operasyonlarla ağır darbe alan terör örgütü PKK'nın sözde yöneticisi Mustafa Karasu, yeni açıklama yayımladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun örgütü muhatap almadığını belirten Karasu, 'PKK'yla görüşür mü hiç? Bizi muhatap alır mı? Önceki hükümetler bunu sorun etmiyordu milletvekili gönderip görüşüyorlardı. Burada muhalefet de fırsatı değerlendiremedi. Hükümeti yıkabilirlerdi' ifadelerini kullandı.

"Öldürme talimatı vermişti"

Diğer terörist 'Şervan Korkmaz' kod adlı Osman Acer ise 2012 yılında PKK'ya katıldığını, aslen Şırnaklı, doğum yerinin Mersin olduğunu belirtti.

Terörist Osman Acer, 20120 yılında Gara'ya cezaevi düzenlemesi yapıldığını anlatarak, "'Eğer operasyon başlarsa bir şey olursa destek kuvvet gelemezse rehineleri infaz edin, öldürün', alınan Türk rehineleri polis, subay, askerleri öldürme talimatını vermişti. Böyle demişti. Ve 10 Şubat 2021'de Roj Başa doğru operasyon başladı. Sonra dönüp yanına birkaç kişiyi aldı, tutuklu olan rehinelerin yanına gitti. Türk subayların polis olsun, asker olsun onların yanına gitti, hepsini imha etti. Çatışma devam etti, birkaç gün böyle sürdü ve sonra Merkaz Botan yani Doğun Geçgel teslim oldu, ondan sonra ben teslim oldum" ifadelerini kullandı.

Gara mağara üs
GÜNDEM
Gara mağara üs

Terörist cenazelerinde boy gösteren HDP'li Taşdemir: Gara'ya gitmedim iddialar yalan ve iftiradır
GÜNDEM
Terörist cenazelerinde boy gösteren HDP'li Taşdemir: Gara'ya gitmedim iddialar yalan ve iftiradır

CHP Gara'da PKK'ya kalkan oldu
GÜNDEM
CHP Gara'da PKK'ya kalkan oldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.