Gündem HDPli başkana PKK gözaltısı

Adıyaman'da HDP'li belediye başkanına PKK gözaltısı

HDP'li başkana 'PKK' gözaltısı

Adıyaman'da HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yük, PKK terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan başkanın İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Dün askerlerimiz Adıyaman'ın bu beldesinde şehit olmuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Adıyaman'da HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yük, PKK'ya yardım ve yataklıktan gözaltına alındı.
Adıyaman'da HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yük, PKK'ya yardım ve yataklıktan gözaltına alındı.

Adıyaman’da HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yuka, terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan başkanın, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden de alındığı öğrenildi.

Adıyaman merkez ilçeye bağlı Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka, görevinden uzaklaştırıldı.

  • Yuka hakkında 14 Ağustos ve 16 Ağustos tarihlerinde meydana gelen terör olaylarıyla ilgisi olduğu şüphesiyle Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

Anayasanın 127’nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddesi gereğince Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldı.

Şehit babası Yılmaz: Diyarbakırlıyım, Kürt'üm ama Türk oğlu Türk'üm
OYNAT 00:40
Şehit babası Yılmaz: Diyarbakırlıyım, Kürt'üm ama Türk oğlu Türk'üm
Adıyaman'da şehit olan askerlerin acı haberini alan yakınları Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi. Diyarbakırlı Şehit Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz'ın babası Ekrem Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, 'Hepimiz şehit olmaya hazırız. Şehitler ölmez vatan bölünmez. İçişleri Bakanı ve Recep Tayyip Erdoğan'a selam söyleyin. Bir ölür bin diriliriz. Vatan sağ olsun. Diyarbakırlıyım, Kürt'üm ama Türk oğlu Türk'üm. Zaza'yım ama kafir değilim. Vatana Kürşatlar feda olsun.' ifadelerini kullandı.


Önceki gün Kömür Beldesine bağlı Kaşköy’de mermer ocağının yakılması ve devamında 4 askerin şehit olduğu terör olayının ardından güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürüyor.

Daha önce 12 adrese baskın yaparak 8 kişiyi göz altına alan güvenlik güçleri bir operasyon daha gerçekleştirdi.

Başkan da gözaltına alındı

  • Jandarma ekipleri, yaşanan terör olaylarıyla ilgili yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yuka ve 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan diğer 3 kişinin de terör örgütüyle bağlantılı kişiler olduğu öne sürüldü.

Gözaltına alınan Belediye Başkanı sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Jandarma Komutanlığına götürüldü.

'Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir'
GÜNDEM
'Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir'

Adıyaman'da çatışma: 4 şehit
GÜNDEM
Adıyaman'da çatışma: 4 şehit

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.