Gündem İbrahim Karagül Asıl kavga Fıratın doğusunda

İbrahim Karagül sosyal medya canlı yayınında soruları yanıtlıyor ​

İbrahim Karagül: Asıl kavga Fırat'ın doğusunda

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, sosyal medya canlı yayınında Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı. Suriye'deki durumun bir terör konsepti dışında algılanması gerektiğini belirten Karagül, bölgede yeni bir İsrail modellemesini hayata geçirilmeye çalışıldığını vurguladı. Karagül, Afrin ve Münbiç dışında Suriye'deki asıl kavganın Fırat'ın doğusunda gerçekleşeceğini belirtti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik-Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül
Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik-Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, sosyal medya canlı yayınında izleyicilerin merak ettiği soruları yanıtladı. İbrahim Karagül, Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in sunumuyla Sosyal Yorum yayında önemli açıklamalarda bulundu. Karagül'ün açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:


Türkiye'nin meselesi tamamen toprak bütünlüğünü koruma meselesidir.

Terör koridoru dediğimiz şeyi bölgede Kürt etnik kimliği ile pazarlıyorlar.

Suriye'nin kuzeyindeki durum terör bölgesinden çok bir garnizon bölgesi olarak değerlendirilmeli. Türkiye bu durumu geleceğe yönelik bir tehdit olarak algılamıştır.

Coğrafyaya bakışımız bin yıllık

Koridor meselesini ilk açan biziz yıllarca haber yaptık Fırat Kalkanının teşvik edicisi biziz. Barzani referandumunu ardı ardında 25 gün manşet yapan biziz Kuzey Irak'ta kapı açılmasını gündemde tutan biziz. Coğrafya okuması önemli harita okuması önemli. Bizim coğrafyaya bakışımız bin yıllık bir bakış. Çanakkale'ye bakmadan anlayamazsınız. Türkiye çok büyüdüğü için kavgaları büyüdü düşmanları arttı. Türkiye çok büyüdüğü için FETÖ üzerinden operasyon yaptılar. Bunları yerli yerine koymamız lazım bunlar milliyetçilik değil bu coğrafyadır. Biz coğrafyayı sadece Anadolu olarak görmüyoruz.

Türkiye'de eğer birşey yapılacak bir müdahale yapılacaksa bu muhafazakar çevreler üzerinden yapıalcak bizim bunları aşmamaız lazım. İdeolojik ve etnik kalıpları bir yana bırakalaım. Biz de hepsinin üzerinde tavır almamız lazım buna yerli ve millilik diyoruz. Artık ulusal sınırlara göre iş yapılmıyor. Bir direnç hattı oluşmak zorundadır.

Kuzey Irak'ta olanlara bakın Irak, İran ve Türkiye bir araya geldi ve sorunu çözdü. Bizim bölgesel dinamiklerle iş yapmamız lazım. Dışardan müdahala bize çok acılar yaşatmıştır.

Asıl kavga Fırat'ın doğusunda

Türkiye'nin Afrin müdahalesi ile batı kanadı Akdeniz koridoru kapanmış olacak. PKK'nın tasfiyesi ABD'nin tasfiyesidir. Asıl kavga Fırat'ın doğusunda çıkacak.

CHP'nin iktidar hesabı yok

CHP'nin iktidar hesabı yok yakın ve orta vadede bir iktidar yapılanması olmayacak.

Bütün devlet ve sistemler ana iktidar alanını güçlendirme telaşındalar. Küresel düzeyde çok sert rüzgarlar esiyor. Bu yerlileşme ve millileşme buradan geliyor.

2018'de müdahaleyi deneyecekler

2018'de içeriden siyasal müdahale deneyecekler ve zihinleri karıştıracaklar ama bunlar başarılı olamaz. Türkiye'nin Afrin'e müdahalesi içeriyi rahatlatacaktır.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek
Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Akçakale'de yaptığı konuşmada "Harekat nedeniyle eğitime ara verilen okullardaki öğrencilere telafi eğitimi verilecek" dedi.
Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.