Gündem Bakanlık eş zamanlı çalışma başlatmıştı Kartal Sahili deniz salyasından temizlendi

Bakanlık eş zamanlı çalışma başlatmıştı: Kartal Sahili deniz salyasından temizlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak başlatılan deniz salyası temizliği sonrası Kartal Sahili müsilajdan temizlendi. Yürütülen çalışmalar sonrası yoğun koku ve kirlilikten arıtılan Kartal Sahili’n son hali havadan görüntülendi.

Haber Merkezi İHA
 Kartal Sahili deniz salyasından temizlendi
Yürütülen çalışmalar sonrası Kartal Sahili’n son hali havadan görüntülendi.

Çalışmalar kapsamında deniz salyasında yoğunluk gösteren Kartal Sahili de temizlendi.

Geçtiğimiz günlerde Kartal’da sahil şeridinde oluşan deniz salyalarının varlığı ile birlikte oluşan yoğun koku ve görüntü kirliliği sona erdi.

Çalışmalar kapsamında deniz salyasında yoğunluk gösteren Kartal Sahili de temizlendi.
Çalışmalar kapsamında deniz salyasında yoğunluk gösteren Kartal Sahili de temizlendi.
Müsilajdan temizlenen Kartal Sahili’nin son hali havadan görüntülendi.

Çalışmalar kapsamında deniz salyasında yoğunluk gösteren Kartal Sahili de temizlendi.
Çalışmalar kapsamında deniz salyasında yoğunluk gösteren Kartal Sahili de temizlendi.

Sahilde yürüyüşe çıkan vatandaşlardan Hüseyin Yalçın, “Kartal Sahil şu an için daha temiz durumda. Tabi bu deniz salyalarının temel sebebi araştırılmalıdır. Temizlik çalışmaları uzun bir zaman alacak gibi görünüyor. Son durum olarak da Kartal Sahili temizlenmiş olarak gözüküyor” diye konuştu.

Deniz salyası fırsata çevrildi: Müsilaj gübre oldu
GÜNDEM
Deniz salyası fırsata çevrildi: Müsilaj gübre oldu

Rize'de müsilaj paniği: Denizde gören vatandaşlar yetkililere haber verdi
FOTOĞRAF 12
Title
Rize’de sabah saatlerinde vatandaşın denizin üzerinde gördüğü yoğun kabarcıklar paniğe neden oldu.
Title
Gündemde olan Marmara Denizi’ndeki müsilaj nedeniyle korkan Rizeliler durumu hemen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi yetkililerine haber verdi.
Title
Üniversiteye ait Karadeniz Araştırma Gemisi bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Denizin üzerinden ve dalgıçlar vasıtasıyla denizin içerisinden çeşitli numuneler alındı.
Title
İlk belirlemelere göre ise denizin üzerinde oluşan katmanın sadece rüzgardan kaynaklı oluşan dalga ve denize akan derenin köpüğünden kaynaklı oluşan baloncuklar olduğu gözlemlendi.
Title
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Ağırbaş, ilk bulgulara göre denizin üzerinde halkı tedirgin eden görüntünün dalgadan oluşan köpüklerden ibaret olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ertuğrul Ağırbaş “Üniversitemize gelen ihbar üzerine balıkçı barınağında çekilen bir fotoğraf üzerine Karadeniz Araştırma Gemimizle beraber denizdeki durumu incelemek için bir çalıştırma gerçekleştirdik. Yaptığımız incelemelerde ede ettiğimiz bilgiler ile durumun deniz salyası olmadığı ve denizdeki dalgalanmadan dolayı köpüklenme olduğu tanısına vardık. Ancak aldığımız numuneleri laboratuvarda test ederek daha sağlıklı sonuçlar elde edeceğiz” dedi.
Title
Üniversitenin 2014 yılından bu yana kendisine ait Karadeniz Araştırma Gemisi ile bölgede çalışmalarını titizlikle devem ettiğini dile getiren Ağırbaş “Arazide yaptığımız saha çalışmalarında deniz suyu sıcaklığı ve oksijen derecesine baktık. Şu an deniz sıcaklığı 20-21 santigrat derece durumunda. Oksijen seviyesi ise 8 mglt altına hiç düşmedi. Bölge itibarıyla çay ve fındık üretiminin yapıldığı bir bölgede bulunmaktayız. Dolayısıyla bazı dönemlerde gübrelemelere bağlı olarak azot ve fosfat gibi bazı bileşiklerin yüksek olması muhtemel. Ancak denizde yaptığımız kendi ölçümlerimizde bu bulguları hiçbir zaman redfield olayı dediğimiz 16 N1 oranı üzerinde azot ve fosfata rastlamadık. Genel olarak bir değerlendirme yapacak olursak denizel ekosistemler sahip oldukları dinamiklerle birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Bu canlılar içerisinde en önemlisi fitoplankton dediğimiz birinci üretici canlı çeşidi olarak karşımıza çıkmakta. Bunlar denizel ortamda organik maddenin üretiminden sorumlu olan ana üreticiler olarak ve aynı zamanda dünyanın ihtiyacı olan oksijeni üreten en büyük canlı grubudur. Fakat bunlar üzerindeki baskılar her geçen gün artmakta. Bunlardan en önemlisi deniz sıcaklığının artmasıdır. Bunun gibi birçok etken bulunmakta” ifadelerini kullandı.
Title
Yapısal bakımdan Karadeniz’in Marmara Denizi ile kıyaslandığında yapısal olarak var olan farklılıklar nedeniyle müsilajın olma ihtimalinin az olduğunun altını çizen Ağırbaş “Marmara Denizindeki salya problemi her geçen gün artmakta. Marmara’ya göre Karadeniz’i değerlendirdiğimiz zaman, Karadeniz yapısı itibariyle dünyanın en büyük anoksik havzalarından birisi. Ancak dalgaya açık olması ve bölgede özellikle Rize ve Artvin tarafında yoğun sanayi atığının olmaması böyle bir riski şu an için taşımamakta. Fakat önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin çok daha hissedeceğimiz aşikâr. Dolayısıyla bizim bu noktada hep birlikle yerel yönetimle, üniversitemizle, STK’lar ile bu anlamda çözüm üretmek amacıyla bütün paydaşlarıyla bir araya gelmemiz gerekiyor. Üniversiteler bildiğiniz üzere bulundukları bölgeye hizmet olarak ön plana çıkmakta. Yaptığımız çalışmalarla da bunu ön plana çıkarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. RTEÜ Teknik Bilimler Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Tolga Akdemir de deniz altında yapılan çalışma neticesinde ilk belirlemelere göre müsilaj adına hiçbir bulguya rastlanamadıklarını söyledi.
Title
Müsilajın deniz canlılarına yönelik etkilerinden bahseden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç ise deniz salyası olarak adlandırılan müsilajın deniz canlılarını tüketmeye engel olmadığını dile getirerek “Son günlerde Marmara Denizinde yaygın olarak görülen müsilaj, zaman zaman Karadeniz’de de önceki yıllardan beri özellikle mayıs aylarının sonunda, haziran aylarının başlarında görülmekte. Bugün küçük bir örneğini arkadaşlarımız burada inceleyecekler. Yalnız benim burada özellikle söylemek istediğim su ürünleri tüketimi ve balıklar açısından müsilaj ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından bahsetmek istiyorum. Tüketicilerimiz rahatlıkla balıklarımızı tüketebilirler. Müsilajın balıklar üzerinde bir yan etkisi veya insanlar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu konuyu özellikle belirtmek isterim” dedi.
Title
Title
Title
Title
Rize'de müsilaj paniği: Denizde gören vatandaşlar yetkililere haber verdi
Marmara Denizi'nde mart ayından bu yana giderek yayılan, balıkçılık faaliyetlerini durduran ve halkta tedirginliğe neden olan müsilaj Rize'de de paniğe yol açtı. Vatandaşların denizin üzerinde görerek müsilaj zannettiği katmanı inceleyen uzmanlardan iç rahatlatan bir açıklama geldi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları, katmanın dalgadan kaynaklı kabarcık olduğunu belirledi.


Abone Ol Google News
Batman’da LGS'den 500 tam puan alan Suriyeli Dlyar’ın idolü Elon Musk
Gündem

Batman’da LGS'den 500 tam puan alan Suriyeli Dlyar’ın idolü Elon Musk

LGS’de 500 tam puan alan 97 öğrenciden biri olan Suriyeli Dlyar Safo, Batman Fen Lisesi’ni seçti. Mühendis olmak istediğini söyleyen Safo, "İdolüm Elon Musk” dedi. Galatasaray Lisesi başta olmak üzere birçok özel okulun da davette bulunduğu halde Siirt’ten Batman’a gelerek Fen Lisesi’ni seçen Safo'nun kardeşi Dilan Safo da LGS’de derece yapan öğrencilerden oldu.
J.P. Morgan’dan Bakan Elvan’a övgü: Güçlü performansla bütçe açığı bu yıl yüzde 2.7’ye gerileyecek
Ekonomi

J.P. Morgan’dan Bakan Elvan’a övgü: Güçlü performansla bütçe açığı bu yıl yüzde 2.7’ye gerileyecek

Merkezi ABD'de bulunan dev yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'nin göze çarpmadan güçlü bir mali performans bütçe performansı göstermekte olduğunu bildirdi. bütçe açığının milli gelire oranının 2021 sonunda yüzde 2.7’ye gerilemesinin beklendiğinin ifade edildiği raporda, 2019 ve 2020’de döviz cinsinden iç borçlanmayı uzun zamandır görülmemiş seviyelere çıkaran Türkiye’nin, Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı üstlenmesinden sonra bu politikadan vazgeçmiş olmasına dikkat çekildi.
Bakan Kurum: Manavgat'ta bin 777 Marmaris'te 109 bina ağır hasarlı
Gündem

Bakan Kurum: Manavgat'ta bin 777 Marmaris'te 109 bina ağır hasarlı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, afet bölgelerindeki hasar tespit çalışmalarına ilişkin son durumu paylaştı. Bakan Kurum, Antalya Manavgat'ta toplam bin 777 bağımsız birimin, Muğla Marmaris'te ise 109 binanın ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.