Gündem Kartaldaki enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi

Kartal'daki enkaz kaldırma çalışmaları - Kartal'da toplan kaç kişi öldü - Kartal'daki binada kaç kişi vardı

Kartal'daki enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi

Kartal’da çöken binada enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Enkaz altında kimsenin kalmamasının ardından, enkaz kaldırma çalışmaları sabah saatlerinde de aralıksız devam etti. Öğlen saatlerinin ardından ise enkaz kaldırma ve arama çalışmaları sona erdi.

Haber Merkezi IHA
Kartal'da çöken binada enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediliyor.
Kartal'da çöken binada enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediliyor.

Kartal’da çöken binada enkaz kaldırma ve arama çalışmaları sona erdi.

Binanın çökmesinden 77 saat sonra Kanbur ailesinin cansız bedeninin bulunmasının ardından, enkaz altında hiçbir vatandaşın kalmadığından emin olduktan sonra ekipler çalışmalarını gece boyu sürdürdü.

Enkaz altında kimsenin kalmadığından emin olana kadar çalışma sürdü

Enkaz altında hiçbir vatandaşın kalmadığından emin olunduktan sonra başlanan enkaz kaldırma çalışmaları, sabah saatlerinde devam etmişti. İş makineleri yardımı ile yapılan enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi. Kamyonlara yüklenen moloz yığınları taşındı.

Bakan Kurum incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve yetkili savcı, Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresinde incelemelerde bulundu. Enkaz kaldırma ve arama çalışmalarının sona erdiği binanın zemin etüdü yapılmaya başlandı.

Yeşilyurt Apartmanı'nın zemin etüdünün tamamlanmasının ardından, bitişiğinde yer alan ve risk taşıyan Yunus Apartmanı'nın da yıkımı gerçekleştirilecek. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, enkaz altında kalarak hayatını kaybeden vatandaşların cenaze törenine katılacak.Bakan Kurum daha sonra mahalledeki bir düğün salonunda, Yeşilyurt Apartmanı'nın etrafında yer alan ve risk nedeniyle boşaltılan apartmanların yöneticileri ve sakinleriyle bir toplantı düzenleyecek.

Soylu son rakamı açıklamıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal'da bina çökmesi sonucu ölenlerin sayısının 21'e yükseldiğini dün olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından açıklamıştı.

"Sayın Valimizin ilk açıklaması binada adrese dayalı kayıt sisteminde 43 kişinin yaşadığına yönelikti. Ama bilgilerimiz bir taraftan misafirlerin olduğu bir taraftan orada adrese dayalı kayıt sisteminde bulunup da başka yerde yaşadığı teyit edilen sonuçlar oldu" diyen Soylu, şunları söyledi:

Özellikle rakam vermekten kaçınıyoruz. Ama ilk dakikadan itibaren rakamı biliyoruz. Sadece 1 veya 2 kişiyle ilgili tereddütlerimiz var. Enkazda 34 kişi olduğunu düşünüyoruz. 1 kişi dışında 34 rakamını tespit ettik.

Volkan Balta, camcı olan kardeşimizin tam o anda orada olduğunu öğrendik. Aynı zamanda aşağıdaki dükkanda da 1 veya 2 kişinin olabileceği konusunda bir değerlendirme vardı. Nihayetinde bugün itibariyle de bu 34 kişinin dışında 1 kişiye daha ulaştık. O da Orta Asya kökenli, kimliği tarafımızca bilinen ama henüz teyit edemediğimiz için sizinle paylaşamayacağımız ülkemizde yaşayan bir misafir. O açıdan 14 kişiyi yaralı olarak arkadaşlarımız çıkardılar. 21 kişiyi maalesef canlı çıkarmak nasip olmadı, bütün gayretlere, bütün çalışmalara rağmen onları kaybettik."

Zemine kadar ineceğiz

  • Hayatını yitirenlere rahmet, ailelerine, millete sabır dileyen Soylu, "En son çıkardığımız kişiler de Kanbur ailesinden. Şeyma Kanbur, Zehra Kanbur ve Ali Bilal Kanbur. Göçük altında olduğunu tahmin ettiğimiz 35 kişi vardı ve bu 35 kişiye de böylece ulaşmış olduk. Ancak arama kurtarma çalışmalarımız aynı anlayışla devam edecek. Zemine kadar ineceğiz. Her türlü ihtimale karşı çalışmaların devam etmesi konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık" diye konuştu.

"En alt noktaya inene kadar bir daha bir kişiyle karşılaşmayız umudu içerisindeyiz." ifadelerini kullanan Soylu, tüm arama kayıtlarına ve kayıp ihbarlarına baktıklarını, herhangi bir şeyin söz konusu olmadığını vurguladı.

Kartal'da çöken binanın önünde kalp krizi
GÜNDEM
Kartal'da çöken binanın önünde kalp krizi

Kriz duasına çıkanlar var
GÜNDEM
Kriz duasına çıkanlar var

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.