|

Katil İsrail'i Lahey korkusu sardı: Herzog ABD'ye dert yanıp yardım istedi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail'de bir araya geldi. Herzog görüşmede İsrail'in soykırım davasından yargılanacağı Lahey'deki duruşmayla ilgili Blinken'a dert yandı.

16:20 - 9/01/2024 mardi
Yeni Şafak
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken - İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken - İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog

11-12 Ocak tarihlerinde Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), İsrail'e yönelik soykırım suçlamalarını ele alacak. Güney Afrika hükümetinin başlattığı davada alınacak kararlar hukuken bağlayıcı olacak.


Duruşmaya az bir süre kala terör devleti İsrail'i korku sardı.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Tel Aviv'de İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşme gerçekleştirdi. Herzog görüşmenin başında yaptığı açıklamada,
"Desteğiniz, İsrail'in güvenliğine olan kararlı bağlılığınız ve İsrail'in bu savaşı kazanmasını sağladığınız için size minnettarız"
dedi.


'Soykırım' suçlamasını reddetti


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'de temaslarına başladı. Bakan Blinken, başkent Tel Aviv'de İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir araya geldi. Herzog görüşmenin başında yaptığı açıklamada, "Desteğiniz, İsrail'in güvenliğine olan kararlı bağlılığınız ve İsrail'in bu savaşı kazanmasını sağladığınız için size minnettarız" ifadelerini kullandı. Herzog,
"Perşembe günü Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı soykırım davası başlayacak. Bu iddiadan daha iğrenç ve akıl almaz bir şey olamaz. Uluslararası Adalet Divanı'nda olacağız ve meşru müdafaa hakkımızı savunacağız"
dedi.

Protesto edildi


Öte yandan Herzog ile Blinken'ın bir araya geldiği otelin önünde onlarca kişi gösteri düzenledi.


İsrail medyasına göre, İsrailli ve Amerikalı onlarca kadın ve Gazze'deki esir İsraillilerin yakınlarının katıldığı gösteride, "Gazze ile acil ateşkes ve esir takası anlaşması" yapılmasını talep eden sloganlar ile ABD Başkanı Joe Biden'a yönelik "Biden, sadece sen onları kurtarabilirsin" yazılarının olduğu pankartlar taşıdı.

#Antony Blinken
#Isaac Herzog
#Lahey
il y a 5 mois