Gündem Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı

Şehit cenazesinde saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezine geldi

Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı

Çubuk'taki şehit cenazesinde bir saldırıya maruz kalan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaşananların ardından CHP Genel Merkezi'ne geldi. Genel Merkez'de tüm milletvekilleri ve yöneticilerinin katılacağı olağanüstü bir toplantı düzenlenecek. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin önünde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış saldırıdır" ifadesini kullandı, saldırının köye dışarıdan gelenler tarafından organize edildiğini ileri sürdü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
CHP Lideri Kılıçdaroğlu. Fotoğraf: Arşiv.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu. Fotoğraf: Arşiv.

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı.

CHP Genel Merkezi'ne gelen Kılıçdaroğlu'ndan ilk görüntüler
OYNAT 01:01
CHP Genel Merkezi'ne gelen Kılıçdaroğlu'ndan ilk görüntüler
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde bir grubun saldırısına uğradı. Kılıçdaroğlu daha sonra zırhlı araçla, bir süre güvenliği için kaldığı evden ayrıldı. CHP Genel Merkezi'ne ulaşan Kılıçdaroğlu'nun durumunun iyi olduğu görüldü.

Olayın ardından Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezine gelerek burada vatandaşlara hitap etti:

"Bana yapılan saldırı Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış demektir. 82 milyonu kucaklayan bir genel başkanım. Ayrıca hiç kimse unutmasın hiç kimse. Ben kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan Cumhuriyet Halk Parti'nin genel başkanıyım. Hiç kimse unutmasın, Kuvayi Milliyecilerin partisi Cumhuriyet Partisi genel başkanıyım.

82 milyonu kucaklayan bir partinin genel başkanıyım. Şavşat'tan Ardanuç'a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğramıştım, aynı saldırının benzerini bugün yaşadım.

Şehit cenazesine gitmememizi istiyorlar. Ne olursa olsun sonuna kadar şehit cenazelerine katılacağım.

Bu saldırı bana değil Türkiye'ye yapıldı

Bugünkü cenazede maalesef bize şehit cenazesi dahi kıldırmadılar. Hiçbir zaman şehitler arasında ayrımcılık yapmadık.

Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış saldırıdır. Bu saldırı köye dışarıdan gelenlerin tezgahıdır.

Saldıranların şehide de saygısı yoktur, namaza da saygısı yoktur, inanca da saygısı yoktur.

Kılıçdaroğlu saldırının ardından parti genel merkezine geldi.

Şehitler ölmez, vatan bölünmez, bu bizim şiarımızdır. Çanakkale'de şehitlerimiz var bizim. Dumlupınar'da, Sakarya'da, Afrin'de var şehitlerimiz bizim. Biz şehitler arasında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Başımız üstünde yeri vardır, 82 milyonun gururudur. Biz böyle bilir, böyle davranırız.

Biz bu ülkeyi nasıl kurduk, bu ülkeyi nasıl inşa ettik. Bu ülkenin temellerinde, harcında onbinlerce, yüzbinlerce şehidimizin acısı, kanı, gözyaşı vardır. Siz hangi yüzle bir şehit cenazesini kıldırmıyorsunuz, dönüp hep beraber sormak zorundayız.

Cenazede saldırıya uğramıştı

Çubuk Akkuzu Mahallesindeki cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte katılan Kemal Kılıçdaroğlu, törendeki vatandaşların saldırısına uğradı. Önce Kılıçdaroğlu’nu yuhalayan bir grup, ardından yaşanan arbedede kendisine saldırdı.

Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu'na saldırı!
OYNAT 00:58
Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu'na saldırı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde bir grubun saldırısına uğradı. CHP liderinin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Olay yerine çok sayıda güvenlik ekibi sevk edilirken, Kılıçdaroğlu'nun güvenli bir eve alındığı kaydedildi.

Kılıçdaroğlu, korumaları tarafından bir süre bir evde bekletildi.

Güvenlik nedeniyle yaklaşık bir saat evde bekletilen Kılıçdaroğlu, zırhlı araçla evden çıkarıldı.

Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi'ne geldi

Saldırının ardından bölgeden çok büyük güvenlik önlemleri altında çıkarılan Kılıçdaroğlu saat 16.15 sularında partisinin genel merkezine geldi.

CHP Genel Merkezi önünde çok sayıda partili toplandı.

Kılıçdaroğlu'nun CHP MYK'sını olağanüstü toplantıya çağırdığı öğrenilirken, şehir dışında bulunan parti yöneticileri ve milletvekillerine de 'Ankara'ya dönün' çağrısında bulunulduğu kaydedildi.

Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı
GÜNDEM
Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.