Gündem Kılıçdaroğlu hiç aday adayı bulamadığı ilçede Mahmut Tanalı aday gösterecek

Kılıçdaroğlu hiç aday adayı bulamadığı ilçede Mahmut Tanal'ı aday gösterecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz'ın sözlerine ilişkin olarak, "Yorum yapmam etik olmaz" dedi. CHP lideri, ayrıca yerel seçimlerde ismi geçen İnce, Sarıgül, Yavaş ve Tanal hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kııçdaroğlu, hiç aday adayı bulunmayan Sultanbeyli'ye Tanal'ın aday gösterilebileceğini işaret etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
CHPnin Sultanbeyli adayı Mahmut Tanal mı? Kılıçdaroğlundan Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül, Mansur Yavaş hakkında adaylık açıklaması
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş, Mustafa Sarıgül, Mahmut Tanal, Muharrem İnce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine "Ne yaparsan yap, istifa etmiyorum. Tarih seni yargılayacak" diyen Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz için "Kendisi disipline verildi, yorum yapmam etik olmaz" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Kemal Kılıçdaroğlu, Türkçe ezan tartışması sonrası Öztürk Yılmaz'ın disiplin kuruluna sevk edilmesi, yerel seçimler ve HDP ile CHP'nin arasındaki diyalog hakkında önemli açıklamalar yaptı.

ÖZTÜRK YILMAZ'A TEPKİ

Öztürk Yılmaz'ın sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  • "CHP’nin programı, seçim bildirgeleri, söylemleri vardır. Eğer siz kendinize özgü bir düşünce ortaya koymak istiyorsanız partiden ayrılırsınız. Partinin içindeyseniz, onun ortaya koyduğu kurallara uyacaksınız. Zaten partili olmak kendini sınırlamak demektir. Herkes farklı düşünebilir, biz yetkili kurullarımızda bu farklılıkları özgürce tartışırız. Ama kendi düşünceni kurumsal bir düşünce gibi açıklayamazsın."

HDP ile bir görüşme olup olmadığı konusunda Kılıçdaroğlu, "Hayır. Milletvekilleri parlamentoda birbirini görüyor, konuşuyor ama siyaseten görüşmüyoruz" ifadelerini kullandı.

SARIGÜL, İNCE, TANAL VE YAVAŞ İDDİALARINA CEVAP

Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde isimleri geçen Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül hakkında konuştu. İnce'nin adaylığı konusunda, "Kendisinin herhangi bir başvurusu yok. Bizim bir değerli partilimiz. Dolayısıyla onun da diğer partililerimiz gibi aday adayı olmak hakkı var, demokratik bir hak bu. Haliyle böyle bir talebi olabilir" dedi. Sarıgül için de, "Tabii aday adayı olma hakkı var. Parti Meclisi nasıl karar verir, görelim... Bir aday adayları kesinleşsin önce..." ifadelerini kullandı.

1-2 milletvekilinin yerel seçimlerde aday olabileceğini söyleyen CHP lideri, "İlke olarak milletvekillerinin belediye başkan adayı olmasını doğru bulmuyorum. 1-2 istisna olabilir. Ama şunu yapabiliriz... İstanbul’da oyumuzun düşük olduğu yerler var. Bazı milletvekillerimizi buralardan aday gösterebiliriz... Mesela Mahmut Tanal... Sultanbeyli’de belediye başkanlığını üstlenebileceğini, ev ev gezebileceğini ifade etti. Bu bir görev üstlenmektir" dedi.

Hiç aday adayı çıkmayan ilçeye Tanal'ı gönderecek

  • Yerel seçimlerde ‘İstanbul ve Ankara’yı alacağız’ diyen Kılıçdaroğlu'nun partisinde İstanbul'da 3 ilçeye hiç aday adayının başvuru yapmadığı ortaya çıkmıştı. Bu ilçeler; Arnavutköy, Sultanbeyli ve Esenler olarak kayda geçmişti. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklama ile hiç aday adayı bulmadığı Sultanbeyli'ye Mahmut Tanal'ı gönderme niyetinde olduğunu işaret etti.

"MANSUR BEY PARTİMİZDE SEVİLEN BİR KİŞİ"

İYİ Parti'nin Mansur Yavaş'ı Ankara'dan aday gösterebileceği yönündeki iddialar hakkında ise, "Mansur Bey, partililerimiz tarafından da Ankara halkı tarafından da sevilen bir kişi. Mansur Bey’le ilgili bir sorunumuz yok" diye konuştu.

CHP'nin İstanbul adayları: Büyükşehir’e Şener, Eyüp’e Sarıgül
GÜNDEM
CHP'nin İstanbul adayları: Büyükşehir’e Şener, Eyüp’e Sarıgül

CHP’de 3 büyükşehir için kavga var
GÜNDEM
CHP’de 3 büyükşehir için kavga var

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.