|

Kılıçdaroğlu ve FETÖ Türkiye'yi dünyada birinci yaptı

Yeni Şafak Yazarı İletişim Uzmanı Ali Saydam, TRT Haber canlı yayınında, sosyal medyadaki manipülatif içeriklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği ve ifşa ettiği 'CHP ve trol ağı' başlıklı haberi değerlendiren Saydam, CHP'nin Türkiye'yi yalana muhatap ülkeler araştırmasında birinci sıraya taşıdığını vurguladı. Küresel çapta saygınlığı bulunan üniversiteler ve enstitüler tarafından yapılan araştırmalardan örnekler veren Saydam, "Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 60'ı kendilerine sunulan içeriklere inanmıyor, daha çok televizyonlara güvendiklerini vurguluyorlar" dedi. Muhalefetten Ali Babacan'ın "Avrupa Birliği bize aferin diyecek" açıklamasına gönderme yapan Saydam, "Bu tarz işler bizde ters tepiyor, millet iradesine çarpıyor" diye konuştu.

00:32 - 8/05/2023 Pazartesi
Güncelleme: 13:19 - 8/05/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
Yeni Şafak Yazarı Ali Saydam
Yeni Şafak Yazarı Ali Saydam

Yeni Şafak 5 Mayıs 2023 tarihli manşetinde, HDP’nin de desteklediği Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında, 40 milyon sosyal medya kullanıcısına aynı anda ulaşabilen devasa bir trol ağı olduğunu ortaya çıkardı. Sandık güvenliğine gölge düşürmek ve toplumda güven sorunu oluşturmak için yüksek takipçili 121 hesabın sürekli sahte içerik ürettiği ortaya çıktı.

Yeni Şafak Yazarı İletişim Uzmanı Ali Saydam, TRT Haber canlı yayınında, sosyal medyadaki manipülatif içeriklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Kılıçdaroğlu ve ekibi Türkiye’yi dünyada birinci yaptı"

Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği ve ifşa ettiği 'CHP ve trol ağı' başlıklı haberi değerlendiren Saydam, CHP'nin Türkiye'yi yalana muhatap ülkeler araştırmasında birinci sıraya taşıdığını vurguladı.

Küresel çapta saygınlığı bulunan üniversiteler ve enstitüler tarafından yapılan araştırmalardan örnekler veren Saydam
, "Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 60'ı kendilerine sunulan içeriklere inanmıyor, daha çok televizyonlara inandıklarını vurguluyorlar"
dedi. Muhalefetten Ali Babacan'ın
"Avrupa Birliği bize aferin diyecek"
açıklamasına gönderme yapan Saydam,
"Bu tarz işler bizde ters tepiyor, millet iradesine çarpıyor
" diye konuştu.


"Bunlar bizde ters tepiyor, millet iradesine çarpıyor"

Saydam'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Bu gücün hakim olduğu gibi korkutucu soyutlamaların gelip çattığı bir yer var; orası da millet iradesi denilen yer. Kurtuluş Savaşı döneminde bir anket çalışması yapılsaydı ne sonuç çıkardı? Bir daha savaşa gireceğiz, erkeklerin büyük çoğunluğu ölecek denilse ne sonuç çıkardı? Hep bu bilginin ve bilimin yapay zeka dünyayı yönetecek diye korku yayıldı. Biz biliyoruz ki 1950 yılında medyayı CHP kontrol ediyordu ama seçimi Demokrat Parti kazandı. 1983 seçimlerinde Kenan Evren kontrolündeki medya vardı, Turgut Özal kazandı. 2002'de birkaç kanal dışında Erdoğan'ın yanında kimse yoktu o kazandı.

Economist'in, Der Spiegel'in kapakları var. Hatta bizim Ali Babacan'ın 'AB bize aferin der' söylemi var bunlar bizde ters tepiyor. Millet iradesine çarpıyor.

"Yalana muhatap olan ülkeler araştırmasında Türkiye birinci sırada"

Reuters Enstitüsü'nün, Oxford Üniversitesi ile bir araştırması var. Yalana muhatap olan ülkeler araştırmasında Türkiye birinci sırada, ikinci sırada Meksika Brezilya ABD diye gidiyor arası da çok açık.

Bir başka araştırma da izliyor ama inanmıyor yüzde 60 oranında en çok televizyonlara güveniyorum diyor. milli iradede müthiş bir akıl var. bakıyor musun tweet'lere bakıyorum. yüzde 60'ı yalan diyor.

Der Spiegel'de şubatta yayınlandı, Jorge Team diye bir İsrailli merkez var. 15 milyon dolara seçim kazandırırız diyor. çalıştıkları ülkeleri yazmışlar. Litvanya, Kenya, Malezya ve Gana'da bu işi başardık diyor. bu adamın çalışmasında neler yaptıklarını anlatıyor yalan haber yayma vs anlatıyor. Help Turkey'de çıktı bu ilk olarak. Bir dümen yalan olduğu sahte olduğu bir tez olarak yabancı bir üniversitede kanıtlandı. Bu bot hesaplar, çalışmalar bir tarafta milli bağımsızlığı bölünmez bütünlüğünü ortaya koyuyorsanız cümle alem bir araya gelse de başarıya ulaşamazlar.

"Algılar ABD'de işe yarayabilir ama Türkiye'de zor"

Evrensel küresel dendikçe tüylerim diken diken oluyor. ABD'de işe yarayabilir ama Türkiye'de zor. Amerikan pentagonun sivil ve askeri istihbarat bütçesine bakın 100 milyar dolar.

100 küsür milyar dolar 87 imiş geçen sene 2023 ü çıkarmışlar bu istihbarat bütçesinin içinde etki altındaki ülkelerin gazetecileri satın alma, verdileri paraları yazıyorlar. Horge'ye hacker'lara dağıtılan paralar ortada.

Biden bunu destekleyecek derken neyi kastediyor? Anglosakson ülkelerde belki yer ama bizde yemiyor, şimdi de yemeyecek.#Kemal Kılıçdaroğlu
#Sosyal Medya
#Yalan
#Manipülasyon
#Dezenformasyon
#Ali Saydam
#Yeni Şafak
1 yıl önce