GündemKılıçdaroğlundan tarihi AYM yalanı

Kılıçdaroğlu'ndan tarihi AYM yalanı

Halk oylaması sonuçlarını hazmedemeyen ve faturayı YSK’ya kesen CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, “Güroymak’ta mühürsüz oy kullanıldığı gerekçesiyle seçimi AYM iptal etti” bilgisi yalan çıktı. CHP liderinin verdiği tarihte AYM’nin Güroymak’la ilgili kararı olmadığı, o tarihteki tek kararın Mersin'deki oda seçimine ilişkin olduğu ortaya çıktı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu

Halk oylamasındaki yenilgiye kılıf bulmak için çaba gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün partisinin grup toplantısında tarihi bir yalana imza attı.
30 Mart'tan 2014'te Bitlis’in Güroymak ilçesinde yapılan seçimlerde mühürsüz oy kullanıldığı gerekçesiyle seçimlerin iptal edildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, bu seçimle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğunu, 6 Şubat 2014’te ret kararı verildiğini söyledi. Ancak sözkonusu tarihte Anayasa Mahkemesi’nce 14 karar verilirken, bu kararlar arasında Bitlis Güroymak seçimleriyle ilgili hiçbir karar bulunmuyor. Kılıçdaroğlu’nun söz konusu yalanı aynı tarihte Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçimleriyle ilgili verilen bir kararla karıştırarak uydurduğu öğrenildi. CHP lideri tarih konusunda da bir gafa imza attı. Kılıçdaroğlu'nun karar tarihi olarak gösterdiği 6 Şubat'ta henüz seçimler yapılmamıştı.

REKLAM

FARKLI KARARLA ALGI OPERASYONU

Kılıçdaroğlu’nun, ‘AYM mühürsüz oy pusulalarını reddetti’ diyerek algı oluşturmaya çalıştığı kararda, “Oy pusulaları, hangi kurul üyeliği için hangi grup ya da bağımsız adaya oy verileceğini gösterecek şekilde hazırlanır, grup isimlerinin ve bağımsız adayların adları yanına işaret konacak kare şeklinde kutulara yer verilmek suretiyle çoğaltılır, ilçe seçim kurulu mührü ile mühürlendikten sonra kullanılır. Oylar pusulada yer alan grup ya da bağımsız adayların ismi yanındaki kutu işaretlenmek suretiyle kullanılır. Oy verme işlemi, gizli oy açık tasnif esaslarına göre yapılır. Üye listesinde adı yazılı bulunmayan meslek mensubu oy kullanamaz” ibarelerine yer veriliyor.

Kılıçdaroğlu’nun ‘mühürsüz oylar iptal edilir’ algısını sağlamlaştırmak için grup toplantısında da okuduğu bölümde, “Oylar, oy verenin kimliğini resmi kuruluşlarca verilen belgeyle ispat etmesinden ve listedeki isminin karşısındaki yeri imzalamasından sonra kullanılır. Oylar, üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunan ve oy verme sırasında sandık kurulu başkanı tarafından verilecek zarflara konulmak suretiyle kullanılır. Mühürsüz oy pusulası ve zarfla kullanılan oylar geçersiz sayılır” deniliyor. Ancak AYM kararında açıkça bu ibarelerin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın seçimleriyle ilgili yönetmelikten alıntılandığı vurgulanıyor. Kılıçdaroğlu ise grup toplantısında bu kısımlarını okumayarak algı oluşturmaya çalışıyor.

REKLAM

Tutanak

KİŞİSEL BİR KONU

Yeni Şafak’ın ulaştığı, itirazın sahibi Mali Müşavir İsmail Taşpınar ise başvurusunun kişisel adaylığının engellenmesiyle ilgili olduğunu anlattı. Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası seçimlerinde aday olmak istediğini ancak bir evrak eksik olduğu için başvurunun usulüne uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildiğini belirten Taşpınar, “Konunun Kılıçdaroğlu’nun anlattığı olayla hiç bir bağlantısı yok” diye konuştu.

İşte o konuşma

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 18 Nisan Salı günkü yapılan grup toplantısında, “2014’te Bitlis Güroymak’ta seçim yapılır. Seçimlerde mühürsüz oy pusulaları olduğu görülür. Seçim iptal edilir, yenilenir. Itiraz edilir, YSK’ya gelir. YSK alır bakar, kusura bakmayın mühürsüz oy pusulaları var, ilçe seçim kurulunun aldığı karar doğrudur, seçimin yenilenmesi gerekir denir. Şimdiki başkan da YSK başkanıdır. Bunun üzerine anayasa mahkemesine başvurulur. Anayasa Mahkemesi 6 Şubat 2014’te bir karar verir. Oylar üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunan ve oy verme sırasında sandık kurulu başkanı tarafından verilecek zarflara konulmak suretiyle kullanılır. Mühürsüz oy pusulası ve zarfla kullanılan oylar geçersiz sayılır. Mühürsüz oy pusulası ve zarfla kullanılan oylar geçersiz sayılır” ifadelerine yer verdi. Ancak Kılıçdaroğlu, bu açıklamayı yaparken, YSK kararlarının Anayasa Mahkemesi denetimi dışında olduğu gerçeğini sakladı. Tarih gafı da yapan Kılıçdaroğlu henüz yapılmamış seçimler için iptal kararı çıktığını savundu.

REKLAM

İsmail Taşpınar

Bireysel başvuru

Ret kararı nedeniyle önce ilçe seçim kuruluna gittiğini anlatan Taşpınar, daha sonra da seçme ve seçilme hakkı engellediği için 2013 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptığını, 6 Şubat 2014’te ise başvurusunun reddedildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında gündeme getirdiği kararı değerlendiren Taşpınar, “Kılıçdaroğu kendi koltuğunun gideceğini düşünüyor galiba. O yüzden birşeylere sarılmaya çalışıyor. Kendine malzeme arıyor, doğru yalan ne bulabilirim diye uğraşıyor. Şaşkın bir halde” diye konuştu.

Agüero taraftarla yumruklaştı
Spor

Agüero taraftarla yumruklaştı

İngiltere 1. Lig'de mücadele eden Wigan Athletic, Premier Lig'in lideri Manchester City'i FA Cup'ta elemeyi başardı. Mücadele sonrası ise sahada olaylar çıktı.
İnternetteki araba ilanlarına bakınca şoke oldu
Gündem

İnternetteki araba ilanlarına bakınca şoke oldu

Bursa’da bir vatandaş, milyonlarca kişinin takip ettiği ikinci el araç alım sitesinde kendi arabasını başkasının sattığını görünce, polise şikayette bulundu.
Ümit Özat: Tuncay Şanlı'ya yorumculuk yakışmıyor
Spor

Ümit Özat: Tuncay Şanlı'ya yorumculuk yakışmıyor

Gençlerbirliği'nde teknik direktör Ümit Özat, Göztepe galibiyeti sonrası yayıncı kuruluşta yorumculuk yapan Tuncay Şanlı ve Tümer Metin'le ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.
Kız isteme katliamı: 3 kişiyi öldürdü
Gündem

Kız isteme katliamı: 3 kişiyi öldürdü

Balıkesir'in Havran ilçesinde 26 yaşındaki Ali Saral, ailesiyle birlikte kız istemeye gittikleri evde çıkan tartışmanın ardından av tüfeğiyle katliam yaptı. Saral’ın silahından çıkan saçmalarla 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Zanlı Saral, olay yerinden ayrılmadan önce gerçekleştirdiği katliamı cep telefonu ile kaydederek sosyal medyada paylaştı.