Gündem Köyün içme suyuna mazot ve motor yağı karıştırdılar

Tokat'ın Erbaa ilçesinde içme suyuna mazot ve motor yağı karıştı

Köyün içme suyuna mazot ve motor yağı karıştırdılar

Tokat'ın Erbaa ilçesine bağlı Koçak köyünde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin yayladan gelen su borularını kırıp, içine mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen madde karıştırdığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi DHA
Laboratuvarda incelenmek üzere  su örneği alındı.
Laboratuvarda incelenmek üzere su örneği alındı.

Tokat'ın Erbaa ilçesinde Pazartesi günü ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki 850 nüfuslu Koçak köyünde meydana geldi. Yaz aylarında içme suyunun yetersiz kalması nedeni ile Ağustos ayı içinde 21 kilometre uzaklıktaki Boğalı Yaylası'ndan borularla takviye su getirildi. Yayladan depoya gelen suyun taşındığı borular bilinmeyen bir sebeple, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kırıldı. Ardından suya mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen madde karıştırıldı.

Köy Muhtarı Nedim Hıdıroğlu

Köylüler durumu muhtara haber verdi

Su 300 tonluk depodan evlere ulaşınca, köylüler durumu fark edip muhtara bildirdi. Muhtar ve vatandaşlar su deposunda yoğun bir mazot kokusuyla karşılaşınca vanaları kapatarak durumu Jandarmaya bildirildi. Olay yerine gelen Jandarma ekipleri depoda ve yayladaki kaynaktan gelen su borularında inceleme yaptı. Yapılan incelemelerde Boğalı Yaylası'na yakın bir noktada kırılmış boru ve tenekeler bulundu. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ise laboratuvarda incelenmek üzere su numuneleri aldı. Jandarma ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından köylüler, evlere yeniden su verilebilmesi için depo içerisinde temizlik çalışması başlattı. Temizlik çalışmalarının ardından köye yeniden su verilmeye başlanacağı belirtildi.

"Suyun üzerinde mazot ve yakıt yağı birikmiş"

  • Köy Muhtarı Nedim Hıdıroğlu, ''2 gün önce özellikle Yukarı Mahalle'den gelen şikayetler üzerine su deposuna geldik. Baktık ki depodaki suyun üzerinde mazot ve yakıt yağı birikmiş. Su numunelerini aldık. İl Sağlık Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğüne haber verdik. Numuneleri götürdük. Sonra Kaymakam beye haber verdik. Karakol komutanımıza ulaştık. Şu anda çevre köylerde araştırma yapılıyor.'' dedi.

Jandarmanın olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

Roma ve Bizans dönemine ait 10 bin sikke ele geçirildi
GÜNDEM
Roma ve Bizans dönemine ait 10 bin sikke ele geçirildi

Bakkal dükkanında karı kocaya infaz
GÜNDEM
Bakkal dükkanında karı kocaya infaz

Video izleyen doktorların cezası belli oldu
GÜNDEM
Video izleyen doktorların cezası belli oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.