Gündem Manisada ele geçirildi 3 bin yıllık

Manisa'da ele geçirildi: 3 bin yıllık

Manisa'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 3 bin yıllık olduğu değerlendirilen 11 mızrak ucu ile Roma dönemine ait 3 sikke ele geçirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Manisa haberleri: Üç bin yıllık mızrak uçları ele geçirildi
Ele geçirilen tarihi eserler.

Manisa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, H.U (35) ve A.A'nın (61) ellerinde tarihi eser bulundurduğu bilgisi üzerine Kuşlubahçe, Uncubozköy ve Gökçeköy mahallelerindeki 3 adrese baskın yaptı.

Aramalarda 11 mızrak ucu ile Roma dönemine ait 3 bronz sikke ele geçirildi.

Manisa Müze Müdürlüğü ekibinin yaptığı ön inceleme sonucu mızrak uçlarının 3 bin yıl öncesine tarihlendiği, kesin tespitin analiz sonucu belli olacağı öğrenildi.

Şüpheliler, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

İstanbul'da 227 parça tarihi eser ele geçirildi
GÜNDEM
İstanbul'da 227 parça tarihi eser ele geçirildi

İstanbul’da tarihi eser operasyonu: 415 parça eser ele geçirildi
GÜNDEM
İstanbul’da tarihi eser operasyonu: 415 parça eser ele geçirildi

İstanbul’da 762 tarihi eser ele geçirildi: 'Şaşmir' dikkat çekti
FOTOĞRAF 7
Title
İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılığını önlemek amacıyla yürüttükleri çalışma kapsamında 16 Ocak'ta Esenler, Şişli, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde belirlenen adreslere baskın düzenledi.<br>
Title
Operasyonda ele geçirilenler<br><br>Tarihi eser kaçakçılarına yönelik yürütülen operasyonda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait olabileceği değerlendirilen 388 sikke, 41 çeşit farklı form ve ebatlarda obje, Osmanlıca yazılı, dönemin hükümdarı hakkında bilgi veren bronz ve gümüş malzeme niteliğinde yuvarlak formlu sikkeler, Osmanlı askeri veya Padişahları ya da Sultanlarının kullandığı sanılan işlemeli ve motifli Arapça harfler yazılı “Şaşmir\" olarak adlandırılan kılıç ve bu kılıca ait kını, 134 tane çeşitli form ve ebatlarda farklı dönemlere ait olduğu düşünülen kurşun mühür, çeşme başı, alem başları, şamdanlar, tabaklar, 175 adet Osmanlı Dönemine ve Türk İslam Dönemine ait olduğu düşünülen, bazı kaynaklara göre Sakarya Meydan Muharebesi sırasında savaşın seyrini anlatan kağıt veya değerli parşömen kağıtları üzerine Osmanlıca ve Arapça yazılar olduğu düşünülen çeşitli belgelerinde de olduğu toplam 762 adet tarihi eser ele geçirildi.
Title
Ele geçirilen eserler muhafaza altına alınırken, baskınlarda 7 şüpheli gözaltına alındı.<br>
Title
El konulan sikke ve objeler incelenmek üzere ilgili müze müdürlüklerine teslim edildiği aktarıldı.
Title
Yakalanan tarihi eser kaçakçısı 7 şüpheli şahıs hakkında \"2863 Sayılı Kanuna Muhalefet\" suçundan adli işlem başlatıldı.
Title
Title
İstanbul’da 762 tarihi eser ele geçirildi: 'Şaşmir' dikkat çekti
İstanbul'un 4 ayrı ilçesinde tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda, aralarında cdönemine ait olduğu düşünülen fermanlar ve mühürler ile Sakarya Meydan Muharebesi sırasındaki yazışmaların da yer aldığı toplam 762 tarihi eser niteliğinde obje ele geçirildi. Baskınlarda 7 kişi gözaltına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.