Gündem MEBden ana sınıflarına yeni düzenleme Beş çocuğa ana sınıfı açılabilecek

MEB'den ana sınıflarına yeni düzenleme: Beş çocuğa ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde bir şubede 5 çocuk için ana sınıflarının açılmasına yönelik yeni düzenleme yaptıklarını açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
MEBden ana sınıflarına yeni düzenleme: ​Beş çocuğa ana sınıfı açılabilecek ​
Köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı, 10’dan 5’e düşürüldü. B

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesinde eğitim öğretim sürecinin kesintisiz devam edebilmesi için bir şubede bulunması gereken en az öğrenci sayısı yeniden belirlendi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla illere gönderilen yazıya göre, Kovid-19 salgını sürecinde, okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı, 10’dan 5’e düşürüldü. Böylece bu bölgelerde en az 5 çocuk bulunması halinde bir grup oluşturularak ana sınıfı açılabilecek.

İKİNCİ DÖNEME 5 BİN SINIF YAPILACAK

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer, ikinci döneme 5 bin ana sınıfı yapımının yetiştirilmesini planladıklarını belirtti. Yaklaşık 1 ayda 4 bin 3 yeni ana sınıfını açtıklarını anımsatan Özer, “Bu ana sınıflarında 79 bin çocuğumuz eğitime başladı. Böylece 5 yaş grubunda okullaşma oranını yaklaşık yüzde 84’e çıkardık” dedi.

5 bin yeni ana sınıfı
GÜNDEM
5 bin yeni ana sınıfı

Bakan Özer: 2022 sonuna kadar 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı yapacağız
GÜNDEM
Bakan Özer: 2022 sonuna kadar 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı yapacağız

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.