Gündem Bakan Selçuk LGS sonuçları 16 Temmuzda açıklanacak, merkezi sınavda hiçbir soru iptali olmadı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika LGS açıklaması

Bakan Selçuk: LGS sonuçları 16 Temmuz'da açıklanacak, merkezi sınavda hiçbir soru iptali olmadı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS'ye ilişkin açıklamada bulundu. Selçuk, "2020 LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarını 16 Temmuz Perşembe günü açıklıyoruz. Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı" dedi. Selçuk, değerlendirme raporu ve tercih kılavuzununun da aynı gün açıklayacağını duyurdu.

Haber Merkezi AA
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yazılı açıklamasında, LGS kapsamındaki merkezi sınav uygulamasının, 20 Haziran'da başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

İki oturum halinde uygulanan sınavın ilk oturumuna bir milyon 472 bin 88 öğrenci, ikinci oturumuna ise bir milyon 472 bin 303 öğrencinin katıldığını bildiren Selçuk, "2019 yılındaki sınava bir milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı göz önüne alındığında, 2020 yılında sınava katılan öğrenci sayısında yüzde 43'e yakın bir artış gerçekleşti. Salgın döneminin koşulları ve sınava katılan öğrenci sayısındaki önemli artışa rağmen 2020 yılında merkezi sınav, sorunsuz bir şekilde uygulandı" değerlendirmesinde bulundu.

Bursa'da bir baba, ayağı alçılı oğlunu LGS'ye girdiği okula sırtında taşıdı
GÜNDEM
Bursa'da bir baba, ayağı alçılı oğlunu LGS'ye girdiği okula sırtında taşıdı

"Kovid-19 salgını kapsamında her türlü önlem alındı"

Bakan Selçuk, Kovid-19 salgını kapsamında her türlü tedbirin alındığının altını çizerek, "2020 yılında merkezi sınavın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yapılması gerekliliği nedeniyle uygulama sürecinin tümünü kapsayan sağlık önlemleri alındı" ifadesini kullandı.

Bakanlık olarak merkezi sınava katılacak tüm öğrencilerin sınava kendi okullarında girebilmelerini sağladıklarının altını çizen Selçuk, LGS kapsamında ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama ile öğrencilerin sınav sürecine ilişkin kaygılarını azaltmaya ve sınav günü oluşabilecek fazladan hareketliliği önlemeye çalıştıklarını aktardı.

Bu karar sonrasında sınav uygulanan okul sayısının büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Selçuk, geçen yıl 3 bin 873 okulda uygulanan merkezi sınavın, bu yıl 18 bin 139 okulda uygulandığını, okul sayısında beş kata yakın bir artış gerçekleştiğini belirtti.

Sağlık nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sınav görevlisi sayısında da büyük bir artış gerçekleştirdiklerini bildiren Selçuk, geçen yılki merkezi sınavda yaklaşık 148 bin öğretmen görev yaparken bu yılki merkezi sınavdaki görevli sayısının iki kattan fazla artarak 353 bine ulaştığına işaret etti.

LGS sınavı sonrası cevap kağıdı kaybolan kız hayatının şokunu yaşadı: Geleceğimle oynadılar
HAYAT
LGS sınavı sonrası cevap kağıdı kaybolan kız hayatının şokunu yaşadı: Geleceğimle oynadılar

"Soru iptali yok"

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sonrasındaki süreçle ilgili değerlendirmede ise şunları kaydetti:

  • "Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı. Sınav sonuçları uzmanlarımız tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. Değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak. 16 Temmuz 2020'de merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Ayağı alçılı öğrenciyi, LGS sınavına girdiği okula babası sırtında taşıdı
FOTOĞRAF 6
Title
Bursa'da sabahın ilk saatlerinden itibaren toplam 26 bin öğrenci, LGS sınavına girecekleri okullara gitti. Sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak, sınıflara alınan öğrenciler, sınavın tamamlanmasının ardından evlerine döndü.
Title
İznik ilçesinde günler önce halı sahada maç yaparken sol ayağı kırılan ve bu bölge alçıya alınan Talha Bayır, sınava girmek için İznik Kılıçaslan İlköğretim Okulu'na babası Rahmi Bayır'ın sırtında geldi.
Title
Sınavın ardından Rahmi Bayır, oğlunun yine sırtında taşıyarak yaklaşık 800 metre uzaklıktaki evlerine götürdü.
Title
'BABAM BENİ GURURLANDIRDI' ​ ​ Ayağının halı sahada top oynarken kırıldığını belirten Talha Bayır, Bu nedenle ayağımı alçıya aldılar. Babam, beni LGS sınavına yetiştirmek için sırtına aldı. Babamın böyle bir şey yapması beni çok gururlandırdı. Çok mutlu oldum. Babama teşekkür ettim diye konuştu.
Title
'OĞLUM İÇİN HER ŞEYİ YAPARIM' ​ ​ Baba Rahmi Bayır ise, LGS, bizim için önemli bir sınavdı. Oğlumu sırtıma alarak, sınava yetiştirdiğim için çok mutluyum. Oğlum için her şeyi yaparım dedi.
Title
Ayağı alçılı öğrenciyi, LGS sınavına girdiği okula babası sırtında taşıdı
Bursa'da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınava kırık nedeniyle ayağındaki alçıyla giren Talha Bayır'ı (14) okula, babası Rahmi Bayır (44) sırtında getirip, götürdü. Oğlunu 800 metre uzaklıktaki okula sırtında getiren, sınav sonrası da aynı şekilde geri götüren Rahmi Bayır, "Oğlum için her şeyi yaparım" dedi.

Sınavdan çıkan öğrencinin LGS değerlendirmesi: İngilizceyi bıraktım, Fen zaten kendi beni bıraktı
OYNAT
Sınavdan çıkan öğrencinin LGS değerlendirmesi: İngilizceyi bıraktım, Fen zaten kendi beni bıraktı
Gaziantep'te Liselere Geçiş Sınavından (LGS) çıkan öğrencinin yöre şivesiyle sınav değerlendirmesi gülümsetti.
Gaziantep'te 56 bin 400 öğrenci yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler ile LGS sınavda ter döktü. Sınavın zor geçtiğini belirten öğrencilerden Yunus Emre Orhan, yöreye has şivesiyle yaptığı değerlendirme gülümsetti.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.