Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Anadoluda nesli tükendiği düşünülen toy kuşu Kırıkkalede görüntülendi

Nesli tehlike altındaki Toyu Kuşu görüntülendi - Kırıkkale haber

Anadolu'da nesli tükendiği düşünülen toy kuşu Kırıkkale'de görüntülendi

Türkiye'nin en büyük, dünyada da en büyük uçabilen kuşlardan biri olan toy kuşunun nesli çoğu ülkede tükeniyor. Özellikle beslenmek için tarlaları ve kırları tercih eden bu kuşlar, büyük olmaları nedeniyle göze hoş görülüyor. Türkiye’de de nesli tükenmekte olan toy kuşu, uzun bir sürenin ardından tekrar Kırıkkale'de görülerek fotoğraflandı.

Haber Merkezi İHA
Nesli tehlike altındaki Toyu Kuşu görüntülendi - Kırıkkale haber
Görüntülenen toy kuşu.

Anadolu'da nesli tükendiği düşünülen toy kuşu Kırıkkale'de görüntülendi.

DKMP’de yapılan açıklamada, “Kırıkkale sanılanın aksine yaban hayatı açısından zengin bir bölge. Soyları tükenme tehlikesi altında bulunan ve müdürlüğümüz ekiplerince sıkı şekilde takip edilen bu kuşlar her sene sonbahar ve bahar aylarında ilimiz sınırlarında görülebilmektedir. Toy, dünyada göç eden ve uçabilen en büyük kuşlar olarak bilinmektedir. Ağırlıkları 18 kilograma kadar çıkabilmektedir. Yaşam alanı olarak bozkır ve step alanları tercih eder. Ülkemizde Doğu Anadolu’dan Ege’ye kadar birçok ilde görmek mümkün olmakla birlikte sayıları azalmıştır. Bizler de Toy Kuşu popülasyonunun artmasını sağlamak için etkin koruma faaliyetleri yapmaktayız” denildi.

Kütahya'da görüntülendi: Nesli tükenme tehlikesi altında
GÜNDEM
Kütahya'da görüntülendi: Nesli tükenme tehlikesi altında
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.