|

Niğde'deki IŞİD davası başlamadan ertelendi

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, 20 Mart 2014 tarihinde Ulukışla İlçesi'nde 1 polis memuru ile 1 astsubayı şehit edip, gasp ettikleri kamyon şoförünü öldüren IŞİD terör örgütü üyesi Alman vatandaşı Benjamin Xu, İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani ile Makedonyalı Muhammed Zakiri'nin aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanacağı davanın ilk duruşmasının ertelendiğini açıkladı.

Yeni Şafak
17:58 - 9/01/2015 Cuma
Güncelleme: 16:02 - 9/01/2015 Cuma
DHA

Bir basın toplantısı düzenleyen Başsavcı Ahmet Tekne, 12 Ocak'ta yapılması gereken duruşmanın davanın görüleceği Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nce ertelenmesine karar verildiğini söyledi. Tekne, erteleme gerekçesini şöyle açıkladı:


"Ulukışla İlçesi'nde meydana gelen IŞİD terör örgütü mensubu olduğunu düşündüğümüz şüpheliler tarafından gerçekleştirilen, kamu görevlisinin kasten öldürülmesi, kamu görevlisinin kasten yaralaması, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet suçları, tehdit ve diğer yaralama suçları ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızla yürütülen soruşturma kapsamında şüpheliler haklarında Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilip ilk duruşmanın 12 Ocak 2015'de yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak Niğde Ağır Ceza Mahkemesi bugün yaptığı ara duruşmada, daha önce alınan şüphelilere tercüman atanması ve savunmalarının SEGBİS sistemiyle UYAP ortamında alınması kararından vazgeçilerek duruşmanın 9 Şubat'a bırakılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamalarda savunmaların yüz yüze alınması zorunluluğu var CMK usulü çerçevesinde."

 
#ulukışla
#niğde
#Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı
9 yıl önce