Gündem ABDye soracak değiliz

S-400’lerin test edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: ​ABD’ye soracak değiliz

ABD’ye soracak değiliz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400’ün Sinop’ta test edilmesinin ardından ABD’den gelen itirazlara tepki gösterdi. “Amerika’nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz” diyen Erdoğan, “Biz elimizdeki bu imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu da kalkıp Amerika’ya soracak değiliz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazını Hz. Ali Camii'nde kıldıktan sonra, çıkışta basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

(Libya'da ateşkes) Yapılan ateşkes anlaşması aslında daha alt düzeyde. Kalıcılığının ne kadar olacağını da zamanın gösterecek. En üst düzeyde, darbeci Hafter tarafından bir temsilci burada bulunuyor. Aynı şekilde Sayın Sarrac tarafından Mısrata'dan bir komutan bunun içinde bulunuyor. Dolayısıyla güvenilirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil. Aynen Azerbaycan Ermenistan arasında, Emeniler şu ana kadar verdikleri sözde durdular mı? Temenni ederim ki burada öyle olmaz ve bu ateşkes kararına uyulur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 açıklaması: ABD'nin yaklaşımı bizi bağlamaz
OYNAT 00:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 açıklaması: ABD'nin yaklaşımı bizi bağlamaz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan S400'lerin testleriyle ilgili 'Bu testler doğrudur, yapıldı, yapılıyor. Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz' ifadelerini kullandı.


TÜRKİYE DE YER ALMALI

(Karabağ) Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ifadesini bir kenara koymak mümkün değil. Burada eğer Rusya ne kadar çözüm için, barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye'nin de en az Rusya kadar burada barış için yer alma hakkının olduğuna inanıyorum. Azerbaycan haklı talebini ortaya koyuyor diyor ki 'Eğer Ermenistan Rusya'yı teklif ediyorsa, biz de Türkiye'yi teklif ediyoruz. Dolayısıyla bu sınır güvenliklerinde, barış görüşmelerinde Türkiye de Rusya ile beraber bulunmalı' diyor.

RUSYA İLE SORUN YOK

Rusya'nın Türkiye ile ilgili olumsuz açıklamaları yok. Kim 'Olumsuz açıklama var' diyorsa onlar biraz da kendi kanaatlerini ortaya koyuyorlar. Şu ana kadar biz gerek Azerbaycan-Ermenistan konusunda, gerek diğer konularda, yani Suriye'de aynı şekilde müşterek bir çalışma içerisindeyiz. Libya ile ilgili müşterek bir çok çalışmalarımız oldu, aynen devam ediyor. Temenni ederim ki bundan sonra da Suriye'deki çözüm, gerek Libya'daki çözümde, gerekse Azerbaycan ve Ermenistan konusunda da başarılı adımlar atar ve buraları çözüme kavuştururuz.

Erdoğan’ın danışmanını tehdit etmiş
GÜNDEM
Erdoğan’ın danışmanını tehdit etmiş

TESTLER YAPILDI YAPILACAK

(S-400'lerin Sinop'ta test edilmesi) Bu testler doğrudur yapıldı, yapılıyor ve ABD'nin yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu da biz kalkıp ABD'ye soracak değiliz. Dolayısıyla biz sadece S-400 değil, bunun dışında birçok hafif, orta, ağır silahlar bunların içinde ABD'den aldığımız birçok silahlar da var, bunların da testlerini yapıyoruz. Bundan sonra da yine aynı şekilde yapmaya devam edeceğiz.

KARARLIYIZ YOLA DEVAM

Bu arada tabii Yunanistan'ın elinde S-300'ler var. Bırakın testleri, kullanıyor. Oraya böyle bir şeyi Amerika soruyor mu veya söylüyor mu? Yok. Yani burada özellikle Rusya'ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız ediyor. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam ediyoruz."

Dünyaya umut veriyoruz
GÜNDEM
Dünyaya umut veriyoruz

Toplu mekanlardan uzak durun

Kovid-19 vakalarının artışına yönelik bir soruya Erdoğan, şu an itibarıyla gerçekten İstanbul’un koronavirüs salgınında en önde gelen illerden olduğunu söyledi. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: “Toplu mekanlarda bulunmak, buralarda virüsün çok daha seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor. Buna kendi evlerimiz de dahil. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim ki hem şahsımıza hem evlerimizdeki misafirlerden korunmamız vesaire, bunlara da dikkat edeceğiz. Kendimize daha doğrusu dikkat etme noktasındayız. Şu anda Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Bugün (dün) Bursa’da. Sonra o civarda, o bölgedeki diğer illeri de dolaşmak suretiyle oralarda ne gibi tedbirler alacağız, bunları yaygınlaştıracağız. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Şu an itibarıyla Bilim Kurulunda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak bunlar bize de bildirilecek. Ona göre de adımlarımızı atacağız. Kararlıyız, Batı’ya göre çok daha iyi bir konumdayız ama yeterli değil.”

Sağlık Bakanı Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde
KORONAVİRÜS
Sağlık Bakanı Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde
Abone Ol Google News
32 yıl önceki Karabağ Savaşı'na tanıklık eden Ermeni cerrah Hayk Balayan: Bu seferki bambaşka bir savaştı!
Dünya

32 yıl önceki Karabağ Savaşı'na tanıklık eden Ermeni cerrah Hayk Balayan: Bu seferki bambaşka bir savaştı!

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaların sona ermesiyle Ermenistan tarafından art arda hezimet açıklamaları geliyor. 1988 yılında başlayan Karabağ Savaşı'na tanıklık eden cerrah Hayk Balayan bu seferki savaşın bambaşka olduğunu söyledi. Balayan ayrıca "Topçuları saatlerce mevzilerimizi vuruyordu. Kuzeyde, mevzimiz kesintisiz sekiz ila dokuz saat boyunca topçu ateşi altındaydı. Silahlar farklı kalibrelerdeydi. Uçaklar ve insansız hava araçlarından bahsetmiyorum bile" ifadelerini kullandı.
Seyahat izin belgesi için başvurular başladı: Kaymakamlıklarda yoğunluk
Gündem

Seyahat izin belgesi için başvurular başladı: Kaymakamlıklarda yoğunluk

Koronavirüs salgını ile mücadelede fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan son kararların ardından artık her yaş grubundan vatandaşlar, zorunlu haller hallerde, şehirlerarası seyahatleri için izin almak zorunda. Sultanbeyli'de bazı vatandaşlar seyahat izni alabilmek için kaymakamlığa gelmeye başladı.
Sergen Yalçın'dan Süper Lig'e liderlik pençesi: Topladığı puanlarla herkesi geride bıraktı
Spor

Sergen Yalçın'dan Süper Lig'e liderlik pençesi: Topladığı puanlarla herkesi geride bıraktı

Milli ara sonrasında takımdaki eksiklere rağmen Başakşehir ve Fenerbahçe'yi mağlup eden Beşiktaş'ta teknik direktör Sergen Yalçın futbolseverlerin takdirini kazandı. Yalçın son haftalarda aldığı galibiyetlerin yanı sıra siyah beyazlıların teknik direktörü olduğu günden bu yana elde ettiği puanlarla da Süper Lig'de lider durumda yer alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.