Gündem Sabiha Gökçen Havalimanında koronavirüs test sonucu 2,5 saatte alınabilecek

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda koronavirüs test sonucu 2,5 saatte alınabilecek

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan seyahat eden yolcular, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucunu 2,5 saatte alabilecek.

Haber Merkezi AA
Sabiha Gökçen Havalimanında koronavirüs test sonucu 2,5 saatte alınabilecek
Arşiv

Sabiha Gökçen Havalimanı Gelen Yolcu katında bulunan PCR Test Merkezi Sorumlusu Dr. Müjdat Aytekin, yaptığı açıklamada, test merkezini bir süre önce devraldıklarını ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve 5 şirketten oluşan bir konsorsiyum olduklarını belirtti.

Konsorsiyumdaki şirketler arasında PCR testlerinin yapıldığı kitleri üreten firmalar da olduğunu ifade eden Aytekin, test yaptıracak yolcuların ilk olarak merkezden sıra numarası aldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Yarın Türkiye genelinde koronavirüs denetlemesi yapılacak
KORONAVİRÜS
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Yarın Türkiye genelinde koronavirüs denetlemesi yapılacak

Yolculardan alınan örneklerin havalimanındaki laboratuvarda incelendiğini ve 3 saat içinde sonuçları kendilerine bildirdiklerini dile getiren Aytekin, "Sistemde bir takım iyileştirmeler yaptık. Bu iyileştirmeler sayesinde de sonuç verme süresini düşürdük. Bugünden itibaren 2,5 saat içerisinde test sonucu veriyor olacağız. Kabul edersiniz ki insanlar buraya bir yerlere ulaşmak için geliyorlar. Bu işlemleri en kısa zamanda yerine getirmemiz lazım ki onlar da uçaklarına ve gidecekleri yerlere zamanında yetişebilsinler." ifadelerini kullandı.

Doktorların 'mucize' dediği koronavirüs hastası 2 aylık entübe sürecini anlattı
GÜNDEM
Doktorların 'mucize' dediği koronavirüs hastası 2 aylık entübe sürecini anlattı

Müjdat Aytekin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının test sonuçlarını e-devlet ve e-nabız sistemleri üzerinden öğrenebileceklerini, yabancı yolculara da sonuçları hem bankolardan ıslak imzalı olarak hem de elektronik ortamda ilettiklerini kaydetti.

Havalimanında robotlu koronavirüs önlemi
OYNAT 00:59
Havalimanında robotlu koronavirüs önlemi
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda geçtiğimiz yıl hizmete giren 'Aerobot', uçuşların yeniden başlaması ile yolcu bilgilendirme hizmetine başladı. Koronavirüs hakkında uyarılarda bulunan robota yolcular yoğun ilgi gösterdi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.