Gündem Son civatasını Erdoğan sıkacak

Son civatasını Erdoğan sıkacak

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Son civatasını Erdoğan sıkacak, Çanakkale Köprüsünün son civatasını Erdoğan sıkacak
Arşiv

Anadolu turunu bu hafta sonu Çanakkale ile devam ettirecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017’de temelini attığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son tabliye montajına start verecek.

Erdoğan, yarın Çanakkale’ye gidecek. Erdoğan, şehirde yapımı tamamlanan 773 milyon lira proje bedeline sahip 33 yatırımın toplu açılış törenine katılacak. Biga’da düzenlenecek törenle açılışı yapılacak yatırımların arasında 150 yataklı Çan Devlet Hastanesi, bin 2 yataklı Çanakkale Onsekiz Mart KYK Kız Öğrenci Yurdu da bulunuyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'nden büyük başarı
FOTOĞRAF 14
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2017'de temeli atılan '1915 Çanakkale Köprüsü'nün büyük bölümü, 5 bine yakın çalışanla 24 saat aralıksız devam eden çalışmalar sonucu 4,5 yılda tamamlandı. 2023 metrelik orta açıklığıyla Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yılını simgelediği gibi 'dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü unvanı'nı da alacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 318 metre yüksekliğindeki kuleleri ise Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı tarih olan 18 Mart'ı simgeliyor.
Title
Köprünün araç geçiş yolunu oluşturacak toplam 87 tabliye blokundan 81'inin montajı tamamlandı. Geriye sadece 6 tabliye montajı kaldı.
Title
Asya ve Avrupa yakalarındaki kule ayaklarına getirilen ve birbirine kaynatılan 3'er tabliye bloğunun vinçle yukarıya kaldırılması sonrasında köprünün araç geçiş yolu Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlamış olacak.
Title
1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı da Zafer'in 107'nci yıl dönümünün kutlanacağı 18 Mart 2022'de yapılacak. Çanakkale Boğazı, artık 6 dakika gibi kısa sürede kesintisiz ulaşım imkanı sunacak.
Title
1948 yılında kurulan ve uluslararası otoyol sektörünün çatı örgütü olan ABD, Washington DC merkezli, International Road Federation (IRF) tarafından 6- 9 Kasım 2021 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de düzenlenen 18'inci Dünya Kongresi kapsamında IRF Global Road Achievement ödülleri sahiplerini buldu.
Title
18 Mart 2022’de hizmete girecek ve dünyanın en geniş orta açıklıklı asma köprüsünü içinde barındıracak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, IRF tarafından 'Proje Finansmanı' kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.
Title
Finansman yapısıyla dünyada takdir kazanmaya devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, daha önce 11 finans ödülü kazanmıştı.
Title
1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi ödülünü almak üzere, Türkiye Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç, Karayolları Genel Müdürü (KGM) Abdülkadir Uraloğlu, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Atilay Yılmaz, KGM İşletmeler Dairesi Başkanı Ahmet Gülşen, KGM Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, ÇOK A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi, ÇOK A.Ş. CFO’su Murat Sarıkaya ile beraber Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri ödül töreninde hazır bulundu.
Title
'GURUR DUYUYORUZ'<br><br>Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen ve inşaat çalışmaları Türkiye’den Limak ve Yapı Merkezi, Güney Kore’den DL E&amp;C ve SK ecoplant şirketlerinin kurduğu ortaklık tarafından yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, çoklu finansman yapısıyla dünyadaki sayılı projeler arasında yer alıyor.
Title
Projenin finansmanının bir yıl gibi kısa zamanda sağlandığına, kaynak çeşitliliği ve uluslararası kredi kuruluşlarının ilgisiyle kısa sürede önemli başarıya imza atıldığına değinen Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Başar Arıoğlu, bu başarıdan duydukları mutluluğu dile getirdi. Arıoğlu, “Projemiz IRF tarafından verilen bu ödülle beraber dünyanın saygın kurumları tarafından 12 ayrı finansman ödülüne layık görüldü. Önemli bir başarıya imza attık, bundan gurur duyuyoruz” dedi.
Title
Proje ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız ise yapım ve işletme olmak üzere toplam sözleşme süresi 16 yıl 2 ay 12 gün olan proje için 3 milyar eurodan fazla yatırım yapıldığını ve projenin finansmanı için 10 farklı ülkeden toplam 25 banka ve finans kuruluşundan kredi sağlandığını belirtti. Bacaksız, 2018 Mart ayında sağlanan kredinin yüzde 70'lik kısmının 19 yabancı banka ve finans kuruluşundan, yüzde 30'luk kısmının ise Türk bankaları tarafından temin edildiğine dikkat çekti.
Title
1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, IRF tarafından verilen ödülle beraber aralarında PFI, Bonds&amp;Loans, IJGlobal’in de olduğu dünyanın saygın kurumlarından 12 global finans ödülünün sahibi oldu.<br>
Title
1915 Çanakkale Köprüsü, Tamamlandığında 'dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü'<br>unvanına kavuşacak.
Title
1915 Çanakkale Köprüsü'nden büyük başarı
Çanakkale Boğazı'nda Avrupa ve Asya kıtalarını ilk kez birbirine bağlayacak 1915 Çanakkale Köprüsü, daha hizmete açılmadan büyük başarılar elde etmeye başladı. International Road Federation (IRF) tarafından 8 Kasım 2021 akşamı Dubai'de düzenlenen ödül töreninde, 'Proje Finansmanı' kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. 1915 Çanakkale Projesi daha önce 11 finans ödülü
kazanmıştı.

Erdoğan ayrıca, Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlığıyla savaşın seyrini değiştiren unutulmaz kahramanlardan Ezineli Yahya Çavuş’un hayatını anlatan belgesel filmin Troya Müzesi’ndeki galasına katılacak. Erdoğan, Çanakkale ziyaretleri kapsamında gençlerle de bir araya gelecek.

SON MONTAJA START

Erdoğan, 18 Mart 2017’de temelini attığı ve tamamlanma aşamasına gelen 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki çalışmaları yerinde inceleyecek. Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü olan 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanan köprünün kulelerinin tamamlanmasının ardından ana halatların montajı da yapılmıştı. Son olarak da köprünün araç geçiş yolu için tabliye bloklarının montajına başlandı. Araç geçiş yolunu oluşturacak 87 tabliye blokundan 81’inin montajı geçen ay tamamlandı. Erdoğan’ın bu kapsamda düzenlenecek son cıvata sıkma törenine katılacağı ve kule diplerinde bekleyen üçerli son 2 parça tabliye blokunun montajının startını vereceği belirtiliyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde son tabliye bu hafta yerleştirilecek
FOTOĞRAF 8
Title
Marmaray Zübeyde Hanım Parkı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.<br><br>
Title
\"Bir hayalimizin daha gerçeğe dönmesi için geri sayım başladı\"<br><br>Törende konuşan Karaismailoğlu, halkın suyu getireni de testiyi kıranı da çok iyi gördüğünü aktararak, şöyle devam etti:
Title
\"Biz, ülkemiz için canla başla çalışırken, gündelik polemiklere değer vermiyoruz. Buna vaktimiz de yok, niyetimiz de. Biz hizmete odaklayız, projelerimizi bitirmeye odaklıyız. Bir hayalimizin daha gerçeğe dönmesi için geri sayım başladı.
Title
İki gün sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mızla birlikte Çanakkale’de 1915 Çanakkale Köprüsü Son Tabliye Yerleştirme Töreni'ni gerçekleştireceğiz. 2 bin 23 metre uzunluğundaki 1915 Çanakkale Köprüsü, 'dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü' olacak.
Title
Feribot hareket ettikten sonra 30 dakika sürse de kuyrukta geçen veya hava durumuna göre saatler sürebilen Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresini 6 dakikaya indiriyoruz. 18 Mart 2022’de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde 1915 Çanakkale Köprümüzü ve 100 kilometre ilk Malkara Çanakkale otoyolunu açacağız.\"
Title
Title
Title
1915 Çanakkale Köprüsü'nde son tabliye bu hafta yerleştirilecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Bir hayalimizin daha gerçeğe dönmesi için geri sayım başladı. İki gün sonra Sayın Cumhurbaşkanı'mızla birlikte Çanakkale'de 1915 Çanakkale Köprüsü Son Tabliye Yerleştirme Töreni'ni gerçekleştireceğiz." dedi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.