Gündem Manisa gece boyu sallandı 132 artçı meydana geldi

Son depremler: Manisa'da deprem : Son dakika deprem

Manisa gece boyu sallandı: 132 artçı meydana geldi

Manisa'nın Akhisar ilçesinde saat 22.22'de meydana gelen 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bir çok çevre ilde de hissedilirken vatandaşlar büyük korku yaşadı. Sarsıntı sonrası açıklamalarda bulunan Manisa Valisi Ahmet Deniz 4 vatandaşın yaşadığı panikle hafif şekilde yaralandığını ve evlere girilip girilmemesiyle ilgili kararın bugün verileceğini ifade etti. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ise köyleri gezdiklerini ve ciddi bir sıkıntı görmediklerini söyledi. Açıklamaların yanında gece boyu Manisa'nın çeşitli bölgelerinde de peş peşe birçok artçı deprem yaşandı. 3.5 saat içerisinde tam 132 artçı sarsıntı meydana gelen Akhisar'da vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. Türk Kızılay ve UMKE ekipleri, geceyi dışarıda geçiren vatandaşların soğuktan etkilenmemeleri için çadır kurarken, Manisa Büyükşehir Belediyesi ise mahalle sakinlerine çorba ikram etti. Geceyi araçlarında, parklarda ve ateş başında sokaklarda geçiren vatandaşlar bir süre evlerine dönmeyeceklerini ifade ettiler.

Haber Merkezi AA
Deprem sonrası büyük korku yaşıyan Manisa halkı geceyi sokakta geçirdi.
Deprem sonrası büyük korku yaşıyan Manisa halkı geceyi sokakta geçirdi.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğünde depremin ardından bölgede gece boyu yaklaşık 3,5 saatte 132 artçı sarsıntı yaşandı. İkinci büyük depremden korkan vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. Kızılay ve UMKE ekipleri vatandaşların soğuktan etkilenmemesi için bölgeye çadırlar kurdu.

Bölgede çok sayıda çadır kuruldu.

İlk deprem 22.22'de

Bölge harıtası

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akhisar ilçesinde saat 22.22'de 5,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Yaklaşık olarak yerin6,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem birçok çevre ilden de hissedildi.

Manisa'daki şiddetli deprem Marmara Bölgesi'nde de hissedildi
OYNAT 00:48
Manisa'daki şiddetli deprem Marmara Bölgesi'nde de hissedildi
Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin yaklaşık 6,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli'nin yanı sıra Yalova ve Bursa'da da hissedildi.


Vali Ahmet Deniz: Evlerle ilgili karar yarın verilecek
Ahmet Deniz

Manisa Valisi Ahmet Deniz, merkez üssü Akhisar olarak kaydedilen 5,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Allah'a şükür can kaybımız ve ciddi bir yaralımız yok. İlk etapta duyduğumuzda hepimiz endişeliydik. Şimdi burada çadır kuracağız, çünkü hava çok soğuk ve artçı sarsıntılar devam ediyor." dedi.

Depremin merkez üssü Musalar Mahallesini ziyaret eden Deniz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şu ana kadar sadece 4 vatandaşın yaşadığı panikle hafif şekilde yaralanıp hastanelere başvurduğunu, bu yaralıların da taburcu edildiğini söyledi.

Deniz, Musalar ve Selçikli mahallelerinde ise bazı binalarda göçükler ve çatlakların tespit edildiğini belirterek, devletin tüm imkanlarıyla bölgede olduğunu bildirdi.

Evlere girilip girilmemesi kararı yarın verilecek

Yıkılan evlerden bir tanesi.

Yarından itibaren hasar tespit çalışmalarının yapılacağını ifade eden Vali Deniz, şu bilgileri verdi:

"Şu anda hızlı bir şekilde hem belediyelerimizin hem de AFAD'ın imkanlarıyla meydanlarda çadır kuracağız. Vatandaşlarımızın üşümemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızın çatlak olan evlere girmesini çok arzu etmiyoruz. Yarın teknik çalışma yapılacak evlere girilip girilmesiyle ilgili karar o zaman verilecek. Belki boşaltmamız gereken evler de olabilir. Ama şu anda çok ciddi bir durum görünmüyor. İlk gelen bilgilere göre 15 civarında binada çatlak var."

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu: 4 kişi hafif yaralandı

Besim Dutlulu

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, merkez üssü Musalar köyü olan 5,4 büyüklüğündeki depremde 4 kişinin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Dutlulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, köyleri gezdiklerini ve herhangi ciddi bir sıkıntı görmediklerini söyledi.

Vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.

Bazı binalarda ufak tefek çatlaklar ve yıkılan birkaç duvar olduğunu belirten Dutlulu, "Şu an sıkıntımız şu, insanlar panik halinde ve dışarıdalar. Çadır temin edilecek, valiliğimizle görüştük. Hastanemizle görüştük, korkulacak bir şey yok. 4 yaralımız var, bir tanesi panik atak, 3 tanesi de basit yaralı, hepsi ayakta tedavi edildi. Akhisar’da şu anda vatandaşımızın huzursuzluğu dışında korkulacak bir durum yok." diye konuştu.

Kriz masası kuruldu

  • Akhisar Öğretmen Evi'nde bir kriz masası oluşturduklarını aktaran Dutlulu, Vali Ahmet Deniz ve AFAD yetkililerinin bu merkezden çalışmaları koordine edeceğini ifade ederek, "Belediyemizin salonunu da açtık. Huzursuz olan vatandaşlarımız oraya gelebilir. Aynı zamanda stadımız da açık, orada da ışıkları açtık. Oraya da gelebilirler." dedi.
  • Bu arada, korktukları için evlerinden ayrılan bazı ilçe sakinleri, belediye meclis salonuna sığındı.

Manisa'da 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
GÜNDEM
Manisa'da 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Manisa Valiliği'nden açıklama: 5 metruk bina yıkıldı

Bölgede deprem sonrası çatlaklar oluşan bir bina

***

Deprem bölgesinden bir başka görüntü

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Valilikten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"22.01.2020 tarihinde saat 22.22 de merkez üssü Akhisar İlçesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremde can kaybı yaşanmamış olup, deprem sırasında yaşanan panik sebebiyle 4 vatandaşımız da hafif yaralanma meydana gelmiş ve vatandaşlarımız hastanelerde ayaktan tedavi edilmiştir. Yaşanan deprem sebebiyle İlçede bulunan 5 metruk binanın yıkıldığı, bazı mahallelerde bulunan binalarda da kısmi çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Akhisar İlçemizde yaşanan deprem sebebiyle başka bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. İlçede AFAD ekipleri tarafından durum tespit çalışmaları devam etmektedir

3.5 saatte 132 artçı deprem meydana geldi

Türk Kızılayı gece boyu vatandaşlara ikramlarda bulundu.

***

Manisa Büyükşehir Belediyesi ise vatandaşlara çorba ikram etti.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğünde depremin ardından bölgede, 3,5 saatte 132 artçı sarsıntı kaydedildi.

Merkez üssü Musalar Mahallesi olan dünkü depremden sonra AFAD, Türk Kızılay ve UMKE ekipleri, geceyi dışarıda geçiren vatandaşların soğuktan etkilenmemeleri için çadır kurdu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ekipleri de mahalle sakinlerine çorba ikram etti.

AFAD verilerine göre, Akhisar ve çevresinde dün 22.22'de meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından, büyüklüğü 1,5 ila 4,3 arasında değişen 132 artçı sarsıntı kaydedildi.

Gece boyu deprem nöbeti tuttular

Vatandaşlar gece boyu dışarıda yaktıkları ateşin başında nöbet tuttu.

Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Musalar Mahallesi merkezli 5.4 büyüklüğündeki deprem sonrası evlerinden ayrılan vatandaşlar yakılan ateş etrafında toplanarak adeta deprem nöbeti tutuyor.

Depremler nedeniyle paniğe kapılan vatandaşlar geceyi dışarıda geçirdi. Mahalle muhtarlığının yanında toplanan vatandaşlar ateş yakarak etrafında toplandı. Hava sıcaklığının -5 dereceye düştüğü Musalar Mahallesi’nde vatandaşlar adeta deprem nöbeti tutuyor.

Evdeki boyalar attı

Evinde hasar meydana geldiğini belirten, Mustafa Taşdemir, “Evde çatlaklar meydana geldi. Deprem anında mutfaktaydım ben. Bir gürültü geldi, çanaklar yerlere döküldü. Evdeki boyalar da attı. Ben de hemen kaçtım. Eve girmeyi düşünmüyorum” dedi.

Eve girmeyi düşünmüyoruz

Deprem nedeniyle korku yaşadıklarını belirten mahallelilerden Doğan Çoban “Deprem çok şiddetli oldu. Herkes can havliyle kaçtı. Deprem sırasında evde oturuyorduk. Deprem sırasında aşırı bir sarsıntı vardı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Çadır kurulmasını bekliyoruz. Sadece bu akşam değil birkaç akşam eve girmeyi düşünmüyoruz. Eski evler oldukları için evlerimize girmeye korkuyoruz” dedi.

Vatandaşlar birbirlerine gece boyu destek oldu.

Komşu mahallelerden yardım

  • Öte yandan deprem nedeniyle komşu mahalleler de Musalar Mahallesi’ne gelerek komşularının yardımına koştu. Yardıma gelen vatandaşlardan Kerim Sadık, “Yardım amaçlı buraya geldik. Deprem sırasında evde televizyon izliyorduk. Bizim evimizde şu an bir hasar yok. Köye yardıma geldik. Vatandaşlık görevimizi yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Parklar, boş alanlar, araçlar doldu taştı

Bazı vatandaşlar geceyi parkta geçirdi.

Manisa'nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından evlerini terk eden vatandaşlar, park ve boş alanlarda ateş yakıp çadır ve araçlarda beklemeye başladı.

Büyük çoğunluğu gecelik kıyafetleri ve eşofmanlarıyla dışarıya çıkan vatandaşların, yanlarında getirdikleri battaniyelerle ısınmaya çalıştığı görüldü.

Gölet Park Alanı'nda bekleyen vatandaşlardan Hülya Özden, komşularıyla evde vakit geçirirken deprem meydana geldiğini, bir anda ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi.

Tansiyonum yükseldi

Tansiyon ve şeker hastası olduğunu belirten Özden, "Tansiyonum yükseldi, her taraf tıkandığı için hastaneye gidecek yol bulamadık. Geceyi burada geçireceğiz. Başka bir çaremiz yok. Hava çok soğuk ateşimizi yaktık. Evlerimize gidemeyiz." dedi.

Parkta ateş yakıp ısınmaya çalışan Hakan Kurtay da deprem anında evde olduklarını, eşiyle birlikte hemen evin kolonunun altına geçip beklediklerini anlattı.

Bazı aileler yataklarını da dışarıya çıkardı.
  • Eşim hamile olunca daha da panik oldu
  • Depremin uzun sürdüğünü ve korktuklarını belirten Kurtay, "Eşim hamile olunca daha da panik oldu. Kendimizi dışarıya attık. Geceyi sokakta geçireceğiz." diye konuştu.
  • Dönerek salladı
  • Recep Yalçın ise "Depremde başım dönmeye başladı. Bir ara ev de dönüyor gibi geldi. Çünkü dönerek salladı. Sanki ev dönüyor gibi oldu. Sandalyede oturuyordum kalkamadım. Sarsıntı geçtikten sonra kendime geldim ve kızımı alıp dışarıya çıktık." ifadelerini kullandı.
  • 20 saniye kadar sürdü
  • 10 yaşındaki Burak Emre Koç da depremin 20 saniye kadar sürdüğü tahmininde bulunarak, çok korktuklarını ve geceyi araçta geçirdiklerini söyledi.

Depreme yakalanan vatandaşların panik anı güvenlik kamerasında
OYNAT 00:35
Depreme yakalanan vatandaşların panik anı güvenlik kamerasında
Aydın'da meydana gelen 3.7 büyüklüğündeki depremde bir kafedeki müşterilerin panikle sokağa çıkma anları güvenlik kameralarınca kaydedildi. Görüntülerde, depremi hisseden müşterilerin telaşla koşarak dışarıya çıkmaları yer alıyor.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.