GündemSuikast timine idam gibi müebbet Affı yok

Suikast timine 'idam gibi' müebbet: Affı yok!

FETÖ'nün Erdoğan'a yönelik 15 Temmuz'daki suikast timinde yer alan üniformalı teröristler için devam eden davada karar çıktı. 'Paşa' lakaplı Zekeriya Kuzu, eski Binbaşı Şükrü Seymen ve eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 15 Temmuz davaları Avukatı Dr. Mehmet Sarı, kararın ne anlama geldiğini yenisafak.com için yorumladı: "İdam taleplerine yakın bir karar ve kesinlikle aftan yararlanamazlar..."

Haber MerkeziYeni Şafak
'Paşa' lakaplı Zekeriya Kuzu, eski Binbaşı Şükrü Seymen, eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e 4 kez ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.
'Paşa' lakaplı Zekeriya Kuzu, eski Binbaşı Şükrü Seymen, eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e 4 kez ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

Suikast timine müebbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimine ilişkin davada, sanıklardan FETÖ'nün "üs imamı" olarak anılan, "Paşa" lakaplı Zekeriya Kuzu'ya, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Duruşmada, sanıklardan eski Binbaşı Şükrü Seymen'e, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Davada, sanıklardan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

4 kez müebbet ne anlama geliyor?

Peki, FETÖ'nün suikast timinde bulunan sanıklara verilen 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ne anlama geliyor? Yenisafak.com olarak 15 Temmuz davaları Avukatı Dr. Mehmet Sarı'yla konuştuk.

Kararın kamuoyunda gündeme gelen 'idam isteriz' taleplerine yakın olduğunu belirten Sarı, sanıkların gün yüzü dahi göremeyeceğini ve herhangi bir af durumundan yararlanmayacağını açıkladı.

Avukat Dr. Mehmet Sarı

"Ağırlaştırılmış müebbet özel koşulda veriliyor"

Sarı'nın değerlendirmesi şöyle;

"Ağırlaştırılmış müebbet, Ceza İnfaz Kanunu'na göre, infazın özel koşullarda gerçekleştirilmesi durumunda veriliyor. Ayrıca sanığın başkalarıyla irtibatı daraltılmak suretiyle cezanın infazı gerekiyor.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası alanların gün yüzü göremeyeceği anlamına geliyor.

'İdam' taleplerinin karşılığı

Kamuoyunda 'idam isteriz' taleplerine karşılık, idam cezası vicdani rahatsızlık için önemliydi. Bugün verilen 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası da bu kapsamda kamu vicdanını tatmin edecektir."

  • 'İdam isteriz'
  • Bilindiği üzere 15 Temmuz'un hemen ardından milyonlarca vatandaş, FETÖ mensupları için 'idam cezası' istemişti.

Katalog suça af yok

Müebbet hapis cezası alan FETÖ'cülerin genel bir aftan yararlanmaları da mümkün olmayacak.

Katalog suçlardan (Türk Ceza Kanunu 311-312-313 maddelerinde düzenlenmiş olan Anayasal düzene karşı suçlar) olması nedeniyle genel aftan yararlanarak tahliye olmaları mümkün olmayacak.

Erdoğan'a suikast girişimi davasında karar açıklandı
GÜNDEM
Erdoğan'a suikast girişimi davasında karar açıklandı

Halk yeni yargılama dizaynı istiyor: 'Tek Tip' Cezaevi Üniforması
GÜNDEM
Halk yeni yargılama dizaynı istiyor: 'Tek Tip' Cezaevi Üniforması