GündemTEOG zirvesi

TEOG zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gündemine oturan “TEOG’un kaldırılması lazım” açıklaması sonrası dün Başbakan Binali Yıldırım’la Beylerbeyi Sarayı’nda bir araya geldi. 2.5 saat süren zirvede TEOG’un yerine getirilecek sistem masaya yatırıldı.

Nur Banu ArasYeni Şafak
Beylerbeyi’nde
sürpriz zirve
Beylerbeyi’nde sürpriz zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım'la dün sürpriz bir görüşme yaptı. Erdoğan, saat 15.00 sıralarında Kıskılı’daki konutundan çıkarak Beylerbeyi Sarayı'na geldi. Vahdettin Köşkü’nde Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüşmesi sona eren Yıldırım da, Erdoğan’ın ardından buraya geldi. 2,5 saat süren görüşmeden önce, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın TEOG konusunda Yıldırım'a bilgi sunduğu öğrenildi. Görüşmede TEOG ve Kuzey Irak referandumunun ele alındığı öğrenildi.

TRUMP'LA GÖRÜŞECEK

72’inci BM Genel Kurulu’na katılmak üzere bugün Amerika’ya gidecek olan Erdoğan, Amerikan Başkanı Trump başta olmak üzere ABD’de bulunan liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan’ın ikili toplantılarının ana gündem maddesini Barzani’nin referandum kararı, Suriye’de yaşanan gelişmeler ve Arakan’da yaşanan zulüm oluşturacak. FETÖ ile mücadeleye de değinecek olan Erdoğan’ın Trump ile görüşmesinde FETÖ elebaşı Gülen’in iadesini gündeme getirmesi bekleniyor.

Erdoğan'ın Trump'la görüşmesinde bölgesel gelişmeler masaya yatırılacak.

İLK GÜN KONUŞACAK 10 LİDER ARASINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye gidiyor. Erdoğan, “İnsana Odaklanma: Sürdürülebilir Bir Dünyada Herkes İçin Barış ve İnsanca Bir Yaşam İçin Mücadele” temasının işleneceği 72. Genel Kurul’un ilk günü konuşan ilk 10 lider arasında yer alacak. Aynı gün BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres tarafından düzenlenecek öğle yemeğine katılacak olan Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilecek davete katılacak.

LİDERLERLE BAŞBAŞA GÖRÜŞME

Erdoğan, Genel Kurul’da ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un da aralarında bulunduğu liderlerle başbaşa görüşecek. Erdoğan’ın ikili toplantılarda Suriye’de yaşanan gelişmeler, Barzani’nin referandum kararına ve Arakan’da yaşanan zulmü vurgulayacağı belirtiliyor.

FETÖ’NÜN İADESİ İSTENECEK

FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi Erdoğan-Trump görüşmesinin önemli gündem maddesi olacak. Görüşemlerde, Gülen’in, geçici olarak tutuklanması ve idari tedbir alınması talepleri üzerinde ısrarla durulacak. FETÖ’nün bir terör örgütü olduğu Türkiye dışında dünyaya da bir risk oluşturduğu bir kez daha iletecek. ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımlarının da görüşmede gündeme geleceği belirtiliyor.

KRİZİN ARDINDAN İLK GÖRÜŞME

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in toplantıya katılıp katılmayacağı heniz belli olmadı. Merkel’in toplantıya katılması halinde Erdoğan’ın Merkel ile ikili görüşme yapması ihtimaller dahilinde. Görüşme gerçekleşirse Erdoğan ve Merkel, Türkiye-Almanya arasında yaşanan krizin ardından ilk kez biraraya gelmiş olacak.

NEW YORK'TA İŞ DÜNYASIYLA BİRARAYA GELECEK

Öte yandan Erdoğan’ın New York’ta, İslam İşbirliği Teşkilatının Rohinga Temas Grubu toplantısına da katılacağı belirtiliyor. Erdoğan bu toplantıda Arakan’da yaşanan zulme dikkat çekecek. Ayrıca Erdoğan, ABD’li yatırım ve iş çevreleriyle, kanaat önderleriyle, ABD’deki Türk ve Müslüman toplumu ile Yahudi kuruluş temsilcileriyle biraraya gelecek.

TÜRK EVİ’NİN TEMELİNİ ATACAK

Erdoğan BM Genel Merkezi’nin yakınında inşa edilcek yeni Türkevi binasının temelini atacak. Türkevi’nde Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği, New York Başkonsoslosluğu yer alacak. Terör tehdidine karşı özel güvenlik teknolojileri ile donatılacak Türk Evi’nin 2020’ye kadar tamamlanması planlanıyor. 

  • Menderes’i asanlarınellerine kan bulaştı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Menderes ve arkadaşlarını haksız yere cezaevine kapatmakla yetinmeyen darbeciler, 16 Eylül’de Zorlu ve Polatkan’ı, 17 Eylül’de de Menderes’i idam ederek, ellerine kan ve alınlarına da kara bir leke bulaştırmışlardır” ifadesini kullandı. Erdoğan, Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, yakın tarihin en acı hadiselerinden birinin, 16-17 Eylül 1961'de yaşandığını ifade ederek şunları kaydetti:
  • MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE
  • “Demokrat Parti iktidarı döneminde, ülkemize demokrasi ve kalkınma alanında çok büyük katkılar sağlayan Adnan Menderes, 27 Mayıs darbesinin ardından büyük bir zulme maruz bırakılmıştır. 56 yıl geçmesine rağmen, Menderes ve arkadaşlarının milletimizin gönlündeki mümtaz yeri giderek pekişmiştir. Onları haksız yere idam edenler ile bu kararı açık veya gizli destekleyenler ise yuvarlandıkları utanç çukurunda daha dibe batmaktadır. Milletimizin gönlünde şehit sıfatıyla yerini alan Menderes’e ve arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum.”
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Villarreal kasasını transferlerle doldurdu
Spor

Villarreal kasasını transferlerle doldurdu

La Liga takımlarından Villarreal son yıllarda yaptıkları oyuncu satışlarıyla gündemde. İspanya'da üst sıraları hedefleyen bir takım olan La Liga ekibi, son olarak eski Bursasporlu Cedric Bakambu'yu 40 milyon euroya Çin'e gönderdi.
Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu
Spor

Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu

Fenerbahçe Kulübü yeni forma sponsorunu açıkladı. Sezona göğüs sponsoru olmadan giren kulüp Acıbadem'le anlaşmaya vardı.
Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu
Spor

Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu

Boyko'nun Club Brugge'a transfer olamamasının ardından takıma yeni katılan Domagoj Vida'nın lisansı çıkartılamamıştı. Siyah beyazlı yönetim, hem Vida'nın hem de yapılması beklenen yabancı forvet transferinin lisanslarının çıkartılabilmesi için Boyko ve Aras Özbiliz'in federasyondaki lisanslarını iptal edebilir. Bunun için federasyonun belirlediği rakamı ödeyecek olan Beşiktaş, böylelikle yeni transferlerinin önünü açacak.
233 bin emekli ikramiyelerini aldı
Ekonomi

233 bin emekli ikramiyelerini aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.